Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rekonstrukce bytu: Kdy se obejdete bez povolení úřadů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rekonstrukce bytového jádra obnáší mnoho povinností - sehnat řemeslníky, vybrat kvalitní materiál, zajistit finance. Musíme do toho všeho ještě obíhat úřady? Právě to vám přiblížíme v tomto článku.

Při běžné rekonstrukci bytu nebude stavební povolení představovat zase až takový problém. Obvyklá přestavba bytového jádra se totiž většinou obejde bez stavebního povolení i ohlášení. Samozřejmě za splnění předpokladů stanovených stavebním zákonem. V některých případech je třeba na úřad zajít.

Zasahujete do nosných zdí - musíte na úřad

Získání stavebního povolení nebo ohlášení stavby se řídí podmínkami uvedenými v novele stavebního zákona (č. 350/2012 Sb).

Ohlášení stavby vyžaduje například rekonstrukce bytového jádra, která mění způsob jeho užívání. To znamená, že byt zůstává bytem a nestane se z něj např. obchod. To platí i v opačném případě, když by se z nebytového prostoru stal byt.

Dále je nutné ohlásit např. přesunutí a zvětšení koupelny do prostoru chodby, přemístění toalety. Bez stavebního povolení se neobejdete v případě, že při rekonstrukci bytu nahrazujete nosné příčky těžšími, bouráte zdi nebo panely, které podpírají celou konstrukci domu, či do nich vyříznete otvor.

Kdy si ušetříte cestu na stavební úřad

Povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nepotřebujete, když: Stavební úpravy a udržovací práce nezasáhnou do nosných konstrukcí, rekonstrukce nemění způsob užívání ani vzhled stavby, úpravy nemohou negativně ovlivnit požární bezpečnost a životní prostředí, dům není památkou.

To znamená, že v případě přestavby bytového jádra, při které jsou zachovány původní dispozice bytu a používaný materiál je stejný nebo velice podobný tomu původnímu, nemusíte jít na stavební úřad. Cestu si ušetříte také v případě menších zásahů, jako je například pokládka nové podlahy a obkladů stěn. Povolení nebudete potřebovat ani pro údržbu oken a dveří, výměnu rozvodů, opravu a výměnu umyvadel, van, sprchových koutů, toalet, kuchyňských linek a sporáků.

"Upřednostňujeme investice do kuchyní, koupelen a obývacích pokojů, tedy do částí bytu, ve kterých trávíme nejvíc času. Více než 80 % z nás realizovalo v posledních 5 letech rekonstrukce, na které stavební povolení nebylo potřeba," komentuje výsledky nedávného průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny Jitka Jechová. 

Témata:  bydlení úřady

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Češi opět nakupují byty. Je to nečekané překvapení

Chuť Čechů na nákup nemovitostí opět vzrostla. V Praze, hlavním realitním trhu, developeři v prvním čtvrtletí prodali 1600 nových bytů, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. Růst poptávky je patrný i v jiných oblastech; například v Brně se zájem v prvním čtvrtletí zvýšil více než dvojnásobně ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend vede k zastavení poklesu cen bytů, a letos se pravděpodobně ceny opět zvýší. Tuto informaci zveřejnil server novinky.cz.