Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sousedé už nebudou platit za dlužníky? Chystá se novela zákona

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Současnou nespravedlivou praxi, kdy dlužníci přijdou v exekuci o byt ve Sdružení vlastníků jednotek (SVJ) a doplácejí na ně tak i sousedé, by mohla změnit novela zákona. Společní vlastníci by získali zástavní právo na část majetku. Podle bank to prodraží hypotéky. Informují o tom Lidové noviny.

Rodí se plán, jak se konečně vypořádat s dlužníky, na které musejí doplácet jejich sousedi. Sdružení vlastníků jednotek (SVJ), kterých je v Česku podle statistiků přes 58 tisíc, by se díky zvažované novele občanského zákoníku mohla přednostně domoci dluhů, jejich pohledávky by tak mohly být na stejné úrovni jako pohledávky bank, píší LN.

Právě finanční ústavy ale varují, že by kvůli tomu musely zdražit či omezit nabídku hypoték. "Jednou z alternativ, která se zdá být i nejlogičtějším a nejjednodušším řešením, je zřízení zástavního práva,“ sdělil LN předseda ústavně-právního výboru poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD), který s návrhem na změnu zákona na popud několika družstevních svazů přišel.

"Při jednání s ministerstvem spravedlnosti vzniklo řešení, kdy by mělo při exekuci a vydražení majetku dlužníka zbýt na SVJ alespoň 25 procent,“ uvedl předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR František Lébl. "Jednání ale nejsou u konce,“ zdůraznil v LN Lébl.

Novelou, která je podle Tejce inspirována rakouskou či německou legislativou, by se měla počátkem března zabývat pracovní skupina poslanců. Navrhovaná zástava ve výši 25 procent hodnoty nemovitosti je zatím hranice určená k další diskusi. I kdyby to ale bylo 20 nebo 15 procent, podle Tejce by to vyřešilo spoustu problémů. Banky to ale vidí jinak.

Plošné zástavní právo ve prospěch bytových sdružení ve výši 15 či 25 procent by totiž část hypoték prodražilo, pro banky by byly rizikovější. "Česká bankovní asociace vnímá tento návrh velmi negativně,“ uvedl pro Lidové noviny náměstek výkonného ředitele ČBA Filip Hanzlík.

Témata:  bydlení exekuce

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?