Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Víte, kde bydlíte? Statisícům Čechů hrozí vysoká pokuta

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Konec trvalých bydlišť na úřadu, u rodičů nebo kdekoliv jinde, kde skutečně nebydlíte. Ministerstvo vnitra nově navrhuje, aby měl každý občan trvalé bydliště tam, kde skutečně přebývá, bez ohledu na to, jestli se jedná například o podnájem. Za nesplnění této povinnosti by měla hrozit vysoká pokuta.

Resort vnitra si od návrhu slibuje předvším konec schovávání před úřady, policií nebo exekucemi. Záměr zákona o evidenci obyvatel by měl platit od roku 2018 a měl by například zabránit tomu, aby si lidé přihlašovali trvalé bydliště na radnice. Nově totiž bude potřeba mít trvalé bydliště tam, kde daná osoba skutečně přebývá a tráví čas. Změna by se mohla dotknout statisíců Čechů.

"Je velmi důležité evidovat faktické místo pobytu zejména pro samotné obce. Ty mohou snáze připravovat například krizové plány v případě povodní a obdobných situací. V současné době totiž nevědí, kdo skutečně bydlí v jejich správním území," řekla pro Právo mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Podle ministerstva vnitra je mnoho lidí stále nahlášeno u svých rodičů, například proto, že nedostali souhlas k přehlášení trvalého pobytu od majitele pronajímaného bytu. Podle zákona ale jeho souhlas nepotřebují, stačí totiž přijít na úřad s platnou nájemní smlouvu. 

V novém věcném záměru zákona bude zahrnut i tento případ. Délka trvalého pobytu v pronajatém bytu bude totiž přímo vázána k délce trvání smlouvy. 

Ministerstvo vnitra počítá se lhůtou tří let, během kterých by všichni občané museli splnit svou ohlašovací povinnost a přihlásit tam, kde skutečně žijí. Mělo by se tak dít od roku 2018 do roku 2021.

Témata:  bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?