Developeři utíkají od výstavby rodinných domů a prodávají pozemky

Rezidenční developeři v poslední době výrazně ustupují od výstavby rodinných domků, řada pozemků původně nachystaných pro vilovou či řadovou zástavbu končí v nabídce realitních kanceláří. Uvádí to středeční vydání deníku E15.

Diskuse: 1

reklama
Kristelová má problémy s policií! Jde i po Řepkovi! - anotační obrázek
Kristelová má problémy s policií! Jde i po Řepkovi!

Satelitní městečko se chystala ve Staré Boleslavi vybudovat skupina Unistav. V současné době už na ploše 18 hektarů počítá jen s prodejem více než 200 pozemků pro rodinné domy. „Původní koncepci jsme předělali. Prodávat budeme zasíťované pozemky pro individuální výstavbu,“ uvedl Milan Uher z Unistavu. Nejde o výjimečný případ. Rezidenční developeři, čelící nízké poptávce, v poslední době výrazně ustupují od výstavby rodinných domků. Pokud zahajují nové projekty, soustředí se na byty. Řada pozemků původně nachystaných pro vilovou či řadovou zástavbu končí v nabídce realitních kanceláří či dokonce dražebníků.
 
„Přibývá jich velmi znatelně. V meziročním srovnání se jedná o desítky procent,“ potvrzuje obchodní ředitel dražební firmy Naxos Libor Nevšímal. „Pozemky byly nakupovány za jiné ekonomické situace. Stejně tak projekty vycházely z jiných reálií, ať už jde o reálnou prodejní cenu, cílovou skupinu uživatelů či jejich počet,“ vysvětluje Nevšímal.

Jak ukazují údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), rodinné domy loni tvořily přes polovinu všech zahájených i dokončených bytových jednotek. Lidé však dávají přednost individuální výstavbě. A tomu přizpůsobují své plány developeři.

„Pro správné fungování lokality je vhodná kombinace rodinných domů s nízkými bytovými domy, což jsme realizovali například v Praze na Císařce či ve Velké Chuchli. Nyní žádný nový podobný projekt v nabídce nemáme a soustředíme se ryze na bytovou výstavbu,“ popisuje mluvčí developera Finep Petra Kopecká. Tento trend se odráží i v číslech realitních kanceláří. „Na území hlavního města Prahy je ve výstavbě pouze 400 rodinných domků, v předprodeji dalších více než sto. Naproti tomu v bytových projektech, které jsou teď ve výstavbě nebo předprodeji, je zhruba deset tisíc bytů,“ vypočítává analytik poradenské firmy Jones Lang LaSalle Ondřej Novotný.

Podle ČSÚ bylo loni dokončeno dvacet tisíc bytů v rodinných domech, což je 54 procent všech dostavěných bytových jednotek. U nově zahájené výstavby byl tento podíl ještě vyšší, a to 59 procent. Nejvíce rodinných domů vzniká ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. První dva regiony ovšem dominují spolu s Prahou také žebříčku výstavby bytových domů. Zejména ve středních Čechách developeři v předchozích letech přecenili poptávku. V aktuální nabídce realitních společností tak jednoznačně dominují volné pozemky a dosud nerealizované projekty v okolí Prahy a středočeských měst.

Témata: stavebnictví

Diskuze: Developeři utíkají od výstavby rodinných domů a prodávají pozemky

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Hledáte novou práci? Tohle do životopisu nikdy nepište

19.03.2018 16:58 Aktualizováno Zvládnutí základních uživatelských programů typu Word, Excel a PowerPoint je v současné době považováno za součást obecného vzdělání a znalost práce s počítačem je vyžadována u tří čtvrtin pracovních…

Předpověď počasí na noc a úterý 20. března

19.03.2018 16:44 Po severním okraji tlakové níže nad jihovýchodní Evropou k nám bude slábnout příliv velmi studeného vzduchu od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Letos končí fixace nejvíce lidem v historii

19.03.2018 15:23 Fixace hypotéky letos končí nejvíce lidem v historii. Zhruba každý třetí přitom při refixaci banku změní. ČMSS pro účely refinancování připravila zvýhodněné úvěrové podmínky s jednodušším procesem…

GDPR děsí stále více lidí. Jak zabezpečit důvěrnou…

19.03.2018 13:20 Blíží se květnové datum vstupu v platnost nařízení GDPR, a to děsí stále více lidí. Denně probíhají školení, ve firmách platí nové interní předpisy, přicházejí noví experti na zákonně správné…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky