Máte malý byt? Rady, jak ho chytře zařídit, aby se zvětšil

Obyvatelé malých bytů se často střetávají se stejným problémem – s nedostatkem prostoru. Poradíme vám, jak i z malé bytové výměry získat maximum.

Diskuse: 0

Bydlení, ilustrační fotografie
reklama
Sympatická Marie Doležalová slaví. A takhle jí to sluší - anotační obrázek
Sympatická Marie Doležalová slaví. A takhle jí to sluší

Existuje celá řada triků, jak se s chybějícím místem poprat a zvítězit. Byt o výměře kolem 50 metrů2 (tedy průměrný byt 2+1) můžete zařídit prakticky a přitom ještě ušetřit tolik potřebný prostor.

Jak naložit s úložnými prostory

Úložné prostory jsou základem úplně každého správně uspořádaného bydlení. Každý občas potřebuje ukrýt sezónní oblečení, staré knížky a nebo sbírku známek. Dvojnásob to platí u bytů s menší výměrou, jelikož pořádek je v takovém bytě základem úspěšného zařízení bytu. S úložnými prostory dobře naložte nejen v obývacím pokoji a v ložnici, ale neopomínejte jejich správné rozvržení ani menších místnostech jako je kuchyň či koupelna. V těchto prostorech můžete ušetřit mnoho cenných centimetrů s pomocí chytrých závěsných úložných systémů a polic pro ukládání kuchyňských či hygienických potřeb. Máte-li v bytě vyšší stropy (nejlépe kolem 3,5 až 4 metrů) snadno chybějící prostor naženete díky zvýšenému patru, kam můžete v případě potřeby přemístit celou obývací část nebo tam situovat pouze postel.

Zvolte správný nábytek

V malém bytě je třeba být obezřetný také při volbě nábytku. Správný výběr vám totiž může ušetřit mnoho starostí s chybějícím prostorem. Nábytek do malého bytu by měl jednak odpovídat svými rozměry, které by měly být taktéž úspornější. Obří sedací souprava v jinak stísněném obývacím pokoji opravdu nepůsobí tím správným dojmem. Velmi výhodné je volit nábytek s více funkcemi a dodatečnými úložnými prostory. Při zařizování menšího bytu tedy dejte přednost rozkládací pohovce, která může posloužit zároveň jako lůžko pro hosty, a nábytku, který bude svými rozměry dobře pasovat i do rohu místnosti nebo pod schodiště. Pro šatní skříň zužitkujte maximum prostoru – nebojte se pořídit si takovou, která bude sahat až ke stropu. Každý volný centimetr se vám bude hodit.

Pár jednoduchých triků

Malý prostor vyžaduje i úspornější řešení v oblasti dekorování a nábytkového vybavení. V případě, že už máte byt z části zařízený, ale přesto byste chtěli prostor alespoň opticky zvětšit a provzdušnit, můžete využít několika osvědčených triků.

Tím prvním je dostatečné a správně zvolené osvětlení. Čím více světla do bytu vpustíte, tím vzdušněji a prostorněji bude působit. Proto se nebojte využít různých dodatečných nástěnných či stojacích svítidel.

Další snadným řešením je využití pruhů, které vám pomohou rozšířit malé místnosti a nebo trošičku prodloužit ty byty, které mají nízké stropy.

V malém bytečku vám také dobře poslouží začlenění zrcadel, která opět plní funkci optického pomocníka, co se zvětšování prostoru týče. Důležité je zvolit jednotný styl pro celý byt nebo alespoň nějakou jednotící linii. Toho lze velmi snadno dosáhnout například položením jednotné podlahy ve většině interiéru, čím dojde k propojení a tedy i optickému zvětšení prostoru. Obdobně vám poslouží jednotná, nejlépe světlá barva na stěnách.

Témata: bydlení | byty | MoneyMAG.cz

Diskuze: Máte malý byt? Rady, jak ho chytře zařídit, aby se zvětšil

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Vyplatí se koupě bytu jako investice? Ne vždy tomu tak je

23.01.2018 18:31 Investovat do bydlení určeného k pronájmu bylo v posledních letech velice populární. Sazby hypoték byly v minulém období na historických minimech a ceny nemovitostí šly nahoru jen pozvolna. Zpřísnění…

Sjednejte si povinné ručení online a ušetřete nejen 10 % z…

23.01.2018 16:50 PR článek - Vlastníte-li automobil, pak se bez povinného ručení neobejdete. Jedná se o zákonné pojištění, bez kterého nelze vyjet na silnici. Výhodou ale je, že ho najdete v nabídce téměř každé…

Kdo může žádat o oddlužení a jak probíhá?

23.01.2018 14:38 Od 1. ledna 2018 platí nová pravidla pro výpočet srážek z příjmů dlužníka v osobním bankrotu. Jejich výše závisí na příjmech dlužníka, počtu vyživovaných osob a dále výši životního minima a…

Prodáváte zboží do USA nebo zemí EU přes Amazon? Ohlídejte…

23.01.2018 12:48 Řada tuzemských firem či živnostníků prodává své zboží či produkty do USA či zemí Evropské unie přes Amazon či obdobný distribuční kanál. V řadě případů se však k těmto obchodním aktivitám váže…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky