Máte malý byt? Rady, jak ho chytře zařídit, aby se zvětšil

Obyvatelé malých bytů se často střetávají se stejným problémem – s nedostatkem prostoru. Poradíme vám, jak i z malé bytové výměry získat maximum.

Diskuse: 0

Bydlení, ilustrační fotografie
reklama
Novou Miss World se stala Indka Čchillarová! - anotační obrázek
Novou Miss World se stala Indka Čchillarová!

Existuje celá řada triků, jak se s chybějícím místem poprat a zvítězit. Byt o výměře kolem 50 metrů2 (tedy průměrný byt 2+1) můžete zařídit prakticky a přitom ještě ušetřit tolik potřebný prostor.

Jak naložit s úložnými prostory

Úložné prostory jsou základem úplně každého správně uspořádaného bydlení. Každý občas potřebuje ukrýt sezónní oblečení, staré knížky a nebo sbírku známek. Dvojnásob to platí u bytů s menší výměrou, jelikož pořádek je v takovém bytě základem úspěšného zařízení bytu. S úložnými prostory dobře naložte nejen v obývacím pokoji a v ložnici, ale neopomínejte jejich správné rozvržení ani menších místnostech jako je kuchyň či koupelna. V těchto prostorech můžete ušetřit mnoho cenných centimetrů s pomocí chytrých závěsných úložných systémů a polic pro ukládání kuchyňských či hygienických potřeb. Máte-li v bytě vyšší stropy (nejlépe kolem 3,5 až 4 metrů) snadno chybějící prostor naženete díky zvýšenému patru, kam můžete v případě potřeby přemístit celou obývací část nebo tam situovat pouze postel.

Zvolte správný nábytek

V malém bytě je třeba být obezřetný také při volbě nábytku. Správný výběr vám totiž může ušetřit mnoho starostí s chybějícím prostorem. Nábytek do malého bytu by měl jednak odpovídat svými rozměry, které by měly být taktéž úspornější. Obří sedací souprava v jinak stísněném obývacím pokoji opravdu nepůsobí tím správným dojmem. Velmi výhodné je volit nábytek s více funkcemi a dodatečnými úložnými prostory. Při zařizování menšího bytu tedy dejte přednost rozkládací pohovce, která může posloužit zároveň jako lůžko pro hosty, a nábytku, který bude svými rozměry dobře pasovat i do rohu místnosti nebo pod schodiště. Pro šatní skříň zužitkujte maximum prostoru – nebojte se pořídit si takovou, která bude sahat až ke stropu. Každý volný centimetr se vám bude hodit.

Pár jednoduchých triků

Malý prostor vyžaduje i úspornější řešení v oblasti dekorování a nábytkového vybavení. V případě, že už máte byt z části zařízený, ale přesto byste chtěli prostor alespoň opticky zvětšit a provzdušnit, můžete využít několika osvědčených triků.

Tím prvním je dostatečné a správně zvolené osvětlení. Čím více světla do bytu vpustíte, tím vzdušněji a prostorněji bude působit. Proto se nebojte využít různých dodatečných nástěnných či stojacích svítidel.

Další snadným řešením je využití pruhů, které vám pomohou rozšířit malé místnosti a nebo trošičku prodloužit ty byty, které mají nízké stropy.

V malém bytečku vám také dobře poslouží začlenění zrcadel, která opět plní funkci optického pomocníka, co se zvětšování prostoru týče. Důležité je zvolit jednotný styl pro celý byt nebo alespoň nějakou jednotící linii. Toho lze velmi snadno dosáhnout například položením jednotné podlahy ve většině interiéru, čím dojde k propojení a tedy i optickému zvětšení prostoru. Obdobně vám poslouží jednotná, nejlépe světlá barva na stěnách.

Témata: bydlení | byty | MoneyMAG.cz

Diskuze: Máte malý byt? Rady, jak ho chytře zařídit, aby se zvětšil

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Úřad práce bude část příspěvku na živobytí vyplácet v…

18.11.2017 11:28 Aktualizováno Úřad práce ČR musí podle novely zákona o pomoci v hmotné nouzi vyplácet část příspěvku na živobytí prostřednictvím poukázek. Tato změna se do zákona dostala poslaneckou iniciativou. Od prosince tak…

Prasklina na čelním skle. Kdy ji stačí scelit?

18.11.2017 10:12 Pryč jsou časy, kdy bylo kvůli drobné prasklině třeba vyměnit celé čelní sklo. Oprava autoskel pomocí scelování je dnes oblíbenou alternativou k výměně skla. Allianz vám ji zajistí provést na…

Předpověď počasí na noc a neděli 19. listopadu

18.11.2017 10:04 Kolem tlakové níže se středem nad Skandinávií k nám bude zesilovat příliv studeného a vlhkého vzduchu od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Důchody z pohledu mužů? Takhle řeší své "hříchy mládí"

17.11.2017 16:22 Aktualizováno Většina českých mužů si sice spoří na penzi, stranou ale odkládají naprosto nedostatečné částky. Situace se změní až s vyšším věkem, kdy muži začínají dohánět finanční „hříchy mládí“, ukázal průzkum…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky