Bydlení

Ilustrační fotografie

Jak si pořídit kuchyni snů?

Bydlení

Prostředí kuchyně má být – více než kterákoliv jiná část domu – především funkční. Neméně důležité ale je, aby kuchyně odrážela vaši osobnost, styl, každodenní potřeby a celkovou atmosféru vašeho bydlení. Jak ji tedy správně zvolit, abyste se v ní cítili příjemně, bezpečně a vše potřebné měli snadno při ruce?

Ilustrační fotografie

Bydlet ve vlastním, nebo družstevním bytě? Jaké jsou výhody a úskalí?

Bydlení

Koupě bytu je pro většinu lidí důležitým životním krokem. Svou roli ve výběru budoucího bydlení hrají finance, poloha, velikost, stáří či stav nemovitosti. Významným faktorem je pak i volba mezi bytem v osobním vlastnictví a družstevním. Obě varianty mají svá pro i proti, a před koupí je nutné zvážit, co bude budoucím obyvatelům nejvíce vyhovovat. Jaké jsou ty hlavní rozdíly?

Ilustrační fotografie

Našetřené peníze lidem na vysněný domov nestačí

Bydlení

TISKOVÁ ZPRÁVA: Zhruba 2,3 milionu korun je připraven investovat do svého bydlení průměrný Čech. Vyplývá to z průzkumu Bezrealitky.cz, který vypracovala agentura STEM/MARK na vzorku více než 1000 respondentů. Platí, že čím jsou lidé starší, tím je částka nižší. Výrazně více mají připraveno jen obyvatelé Prahy a větších měst. Částky jsou však při současných cenách tak nízké, že odpovídající bydlení by si mohla dovolit pouze necelá pětina Čechů, kteří ho hledají.

Ilustrační fotografie

Zpřísnění hypoték zdraží nájmy. Zájemci o nové bydlení mají poslední tři týdny!

Bydlení

Nájem bytu 1+kk v pražských Letňanech vyjde na 11 tisíc korun, hypotéka na byt stejných parametrů ve stejné lokalitě pak přijde měsíčně o čtrnáct set korun levněji. To je situace na pražském trhu nájmů podle statistik realitního serveru UlovDomov.cz necelé čtyři týdny před tím, než ČNB přitvrdí bankám pravidla pro poskytování hypoték.

Ilustrační fotografie

Družstevní výstavba: Cesta k dostupnému bydlení?

Bydlení

Vysoké ceny nemovitostí v kombinaci se zpřísňujícími se podmínkami pro poskytování hypotečních úvěrů způsobují na realitním trhu situaci, kdy stále více zájemců nedosáhne na vlastní byt. Řešení se pro ně nabízí v podobě nové družstevní výstavby. M&M Reality holding vidí právě v nových družstevních bytech potenciál k řešení nedostatku dostupného bydlení a má ambici stát se největším developerem družstevních bytů v zemi.

Ilustrační fotografie

Ideální nemovitost neexistuje. Na co si dát pozor při nákupu?

Bydlení

Ideální nemovitost neexistuje. U každé nemovitosti totiž najdete něco, co nebude zcela podle vašich představ. Jak ale poznat, zda je ta a ta věc podstatná, a tedy důvodem nemovitost nekoupit? Anebo zda se jedná o malý, snadno změnitelný detail? Není to tak složité, jak by se mohlo zdát… Tím že budete mít jasnou představu o tom, jak má nemovitost vypadat, která kritéria jsou pro vás stěžejní a v čem nehodláte dělat kompromisy, vám značně urychlí rozhodování a výběr.

Ilustrační fotografie

Kdo má hradit údržbu a opravy zařízení v pronajatém bytě?

Bydlení

Při hledání nájemního bydlení může být pro některé zájemce rozhodující, zda je v bytě například trouba, pračka nebo gauč. Čím vším je pronajímatel povinen byt vybavit? Kdo má zajistit a zaplatit opravu, když se vybavení bytu porouchá nebo zničí? A může nájemce po pronajímateli chtít zakoupit nový spotřebič, když ten původní doslouží?

Ilustrační fotografie

Když se dětský pokojíček promění v pokoj pro školáka

Bydlení

Podle odhadu Ministerstva školství ČR letos do školních lavic poprvé zasedne kolem 108 tisíc prvňáčků. Se začátkem nové životní etapy se pojí také proměna, kterou by měl projít dětský pokoj každého novopečeného školáka, aby splňoval všechny požadavky a správně plnil své nové funkce.

Ilustrační foto

Bydlení

Nemáte doma televizi ani rádio? Možná musíte koncesionářské poplatky zaplatit stejně

Koncesionářské poplatky upravuje zákon. Každá domácnost, která vlastní byť jen přenosné rádio, tak měsíčně zaplatí 45 korun jako rozhlasový poplatek. Televizní poplatek se platí i za počítače s televizní kartou, ale například i za autorádio. A to i přesto, že doma žádné stolní nemáte. Naopak za sledování zpravodajství na internetu se platit nemusí.

Ilustrační fotografie

Když chalupa potřebuje opravit. Kde sehnat peníze?

Bydlení

Léto vrcholí a mnoho Čechů – vyhlášených chatařů a chalupářů – si užívá odpočinku mimo město. Vlastnictví rekreační nemovitosti má ale i svou druhou stranu, a to je často nekončící péče o danou nemovitost. Část chatařů a chalupářů má zvelebování jako hobby a svůj „druhý domov“ pravidelně vylepšuje a opravuje svépomocí. Ne každý na to má ale čas či schopnosti a opravu tak svěří profesionálům, kteří si ale mohou za rekonstrukci či opravy většího rozsahu říct poměrně vysoké částky. V ideálním případě lze náklady pokrýt z našetřených peněz. Ale jak takovou rekonstrukci rekreační nemovitosti zafinancovat, pokud se nechcete nebo nemůžete vydat z úspor?

Ilustrační fotografie

Program pro mladé: Půjčka bude v Praze stačit jen na 13 m2 bytu!

Bydlení

Státní fond rozvoje bydlení dnes spustil Program pro mladé, v rámci něhož si mohou lidé do 36 let od státu výhodně půjčit na pořízení bydlení. Pokud tak ale politici chtěli pomoci řešit bytovou krizi ve velkých městech a zhoršující se přístup k financování vlastního bydlení, plivli do moře. Program s alokací 650 milionů korun může pomoci maximálně stovkám lidí na venkově nebo ve městech, kde jsou nízké ceny nemovitostí jako je třeba Ústí nad Labem.

Ilustrační fotografie

Ceny bydlení? Nemovitosti jsou v Česku předražené!

Bydlení

Ceny nemovitostí ve velkých městech, zejména pak v Praze, rostou, mluvou matematickou, nad všechny hranice. Dle nových dat developerských firem se průměrná cena nových pražských bytů dostala letos na dohled 100 tis. korun/m2; ceny starých bytů pak samozřejmě tento vývoj odrážejí.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Hledáte nájem přes realitku? Pozor na poplatky

Pokud hledáte pronájem s pomocí realitní kanceláře, nebude to samozřejmě zadarmo. Kanceláře si obvykle za sjednání nájmu účtují provizi ve výši jednoho měsíčního nájemného. Stejnou částku ale můžete zaplatit i v případě, že nájemní smlouvu nakonec nepodepíšete. Navíc některé realitky požadují různé absurdní poplatky za své služby i během trvání pronájmu.

Ilustrační fotografie

Chystáte se na dovolenou? Jak přelstít zloděje?

Bydlení

V období letních dovolených každoročně stoupá také počet vykradených domů a bytů. Škody se mohou vyšplhat do statisíců, ale spousta majitelů přitom spoléhá na to, že jejich obydlí nezvaná návštěva nehrozí. Kdo nechce nebo nemůže investovat do drahých zabezpečovacích systémů, by měl dodržovat alespoň několik jednoduchých pravidel.

Ilustrační fotografie

Jak pronajmout byt a nespálit se?

Bydlení

Přichází období, během kterého výrazně stoupá zájem o pronájmy bytů. Shodují se na tom nejen realitní kanceláře, ale potvrzují to například i výsledky objemů vyhledávání v nástroji Google Trends, ve kterém lze pozorovat, že výraz „pronájem bytu“ bývá v červenci i srpnu až dvojnásobně hledanější než v jiných měsících. Čím je to způsobeno?

Ilustrační fotografie

Na krátkodobém pronájmu můžete prodělat!

Bydlení

Vyděláte více a rychleji, láká platforma Airbnb majitele nemovitostí na vyšší zhodnocení jejich investic. Stále více lidí na to slyší a svůj byt tak k využití různým turistům nabízí stále více Čechů. Jen v Praze jich je prý už 20 tisíc. Nejen ve světle aktuálního zátahu, který na tyto poskytovatele krátkodobého ubytování udělala česká finanční správa, je nutné podívat se, zda je tento způsob využívání vlastního bytu opravdu tak výhodný. A opravdu se vyplatí každému?

Ilustrační fotografie

Bydlení

Dědictví nebo darování: Co je výhodnější?

Nemovitost je často to nejcennější, co chtějí rodiče svým dětem zanechat. Možností, jak to učinit, je hned několik. Vše je možné nechat až na případné dědické řízení, stále více lidí ale přistupuje k darování majetku již za svého života.

Ilustrační fotografie

Prodeje bytů: Nový problém jsou hypotéky!

Bydlení

Během roku 2017 vešel v platnost zákon, který upravuje hypotéky. Měl být reakcí na stále rostoucí tržní ceny nemovitostí, ještě donedávna na hypotéku totiž dosáhla takřka většina z nás, poptávka jen rostla a s ní i ceny. Nakolik je řešení zákonodárců rozumné se teď společně podíváme.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy