Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šmejdi jsou všude. Vydávají se za kominíky, kontrolory kotlů nebo zámečníky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nechvalně proslulí „šmejdi“ používají stále rafinovanější praktiky. A nejedná se již jen o předražené výrobky na předváděcích akcích. Nejnebezpečnější jsou ti, kteří navštěvují své oběti přímo doma. Nabízejí například falešné bezpečnostní zámky, ale vydávají se i za kominíky nebo kontrolory kotlů, což je aktuální hrozba na začátku topné sezóny. Na novodobé šmejdy dnes narazíme také na internetu. Nejčastěji cílí na důvěřivé seniory.

S příchodem chladnějšího počasí a začátku topné sezóny nastává riziko řádění podvodníků, kteří se vydávají za kontrolory kotlů. A lidé jim z nevědomosti často naletí. Podvodníci tak ve většině případů využijí možnosti vniknutí do bytu či domu k následné krádeži. „Podobné praktiky zlodějů jsou zcela běžnou praxí.

Existuje však několik opatření, která lidi chrání. To hlavní, co by si lidé měli pamatovat, je určitě nepouštět do domu nikoho, kdo se vydává za kontrolora kotle a předem se neohlásil,“ říká odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti Next. Výjimkou dnes nejsou ani falešní kominíci, kteří vylákají od důvěřivců peníze pod slibem vyčištění komína. Práci většinou řádně neodvedou, a navíc předají falešné potvrzení. Mohou tak způsobit postiženým nemalé finanční újmy.

Další nebezpečnou skupinou šmejdů jsou podomní prodejci, kteří pomocí lží a promyšlené manipulace nutí k nákupu předražené dveřní vložky a produkt v hodnotě okolo 200 Kč prodají i za 3000 Kč. Vedle finanční ztráty na poškozené číhá i obrovské riziko vykradení kopií klíče.

„Jedná se o starý trik, který nyní dle svědectví zloději znovu praktikují. Falešní prodejci se neoprávněně prokazují jménem známých firem a prodávají nic nevědoucím majitelům bytů například falešné bezpečnostní zámky za mnohonásobek ceny. Ještě větší nebezpečí však spočívá v riziku následného vykradení. Zloději si pak jednoduše odemknou dveře kopií klíče a bez problému si odnesou, co potřebují,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, Next.

Novodobými praktikami šmejdů je využívání internetu či telefonu. Nabízejí nejrůznější zboží prostřednictvím emailů či telefonních hovorů. Podvodníci sází paradoxně především na důvěryhodnost svých nabídek. Často se v nich objevuje řada superlativů, a především výhodných či akčních cen, které často platí pouze „dnes“. Na nevyžádané emaily je proto nejlepší vůbec nereagovat a v případě telefonních nabídek nikdy s ničím nesouhlasit. Už pouhý souhlas po telefonu totiž může být uzavřením obchodu a prodejci tak budou následně požadovat peníze.

Témata:  Předváděcí akce (tzv. šmejdi) lidé podvod kominíci

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 17:55

Jak zvládnout nízký odhad nemovitosti při žádosti o hypotéku

Zájemcům o hypotéku se může stát, že odhad ceny nemovitosti nevyjde na požadovanou částku. Poradíme, jak takovou situaci řešit.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Češi opět nakupují byty. Je to nečekané překvapení

Chuť Čechů na nákup nemovitostí opět vzrostla. V Praze, hlavním realitním trhu, developeři v prvním čtvrtletí prodali 1600 nových bytů, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. Růst poptávky je patrný i v jiných oblastech; například v Brně se zájem v prvním čtvrtletí zvýšil více než dvojnásobně ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend vede k zastavení poklesu cen bytů, a letos se pravděpodobně ceny opět zvýší. Tuto informaci zveřejnil server novinky.cz.