Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo financí zhodnotilo roční fungování EET

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Jan Zýka / INCORP images

1. prosince 2016 odstartovalo jedno z nejdůležitějších systémových opatření k narovnání podnikatelského prostředí – elektronická evidence tržeb.

Od té doby se do ní zapojilo 161 tisíc podnikatelů z oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. Ti zaevidovali dohromady 3,6 miliardy účtenek s celkovou sumou přiznaných tržeb 1,3 bilionu korun.

„Systém od prvního dne funguje bez technických problémů. A co je důležité, díky EET se nám daří naplňovat naše stanovené cíle. K 1. prosinci máme meziroční nárůst DPH na úrovni veřejných rozpočtů o 30,8 mld. Kč. Samotné EET pak přineslo pro inkaso DPH od ledna do října tohoto roku 3,6 miliardy. Očekáváme, že na konci roku to bude 5 mld. Kč,“ vypočítává ministr financí Ivan Pilný. „Z této celkové částky půjde více než 1 miliarda do obecních rozpočtů v rámci rozpočtového určení daní. Pro obec s tisíci obyvateli to znamená přibližně 100 000 Kč navíc,“ upřesňuje ministr financí.

Elektronická evidence tržeb má také stabilně většinovou podporu české veřejnosti. Vyplývá to z průzkumu, který v listopadu 2017 pro Finanční správu provedl Ústav empirických výzkumů STEM. Jako pozitivní opatření vnímá evidenci tržeb dlouhodobě více než 60 % občanů. Stále také stoupá podíl lidí, kteří jednoznačně zastávají názor, že EET přispívá k narovnání podnikatelského prostředí. Většina lidí si rovněž nemyslí, že by kvůli EET musela skončit velká část podnikatelů.

„Obavy z dlouhého čekání na účtenku v obchodech ani z hromadného ukončování podnikatelské činnosti se v žádném případě nepotvrdily. Naopak v segmentu hospod, restaurací a hotelů jsme zaznamenali nárůst počtu registrací k DPH o téměř tisíc plátců,“ uvádí náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová. „K hladkému náběhu pomohla také více než stovka konferencí a seminářů, které jsme uspořádali ve spolupráci s profesními svazy po celé republice. V informační kampani budeme pokračovat i v nadcházejících dvou fázích EET,“ doplňuje náměstkyně.

Do své třetí a čtvrté fáze vstoupí EET v příštím roce. Třetí fáze, která odstartuje 1. března 2018, se bude týkat například svobodných podnikání, jako jsou lékaři či právníci, a také podnikatelů, kteří vyrábějí pečivo, cukrářské výrobky nebo uzeniny. Čtvrtá fáze bude zahájena 1. června 2018 a bude se vztahovat například na kadeřnické a masérské služby, řemesla a výrobce hraček nebo oděvů. Ministerstvo financí uspořádá pro podnikatele v příštím roce konference s doprovodným veletrhem pokladních řešení, a to v Praze, Brně a Ostravě. Veškeré informace k EET jsou dostupné na webu www.etrzby.cz.

Témata:  EET (elektronická evidence tržeb) ekonomika DPH Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.