Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní dluh je nejnižší od roku 2011

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Státní dluh poklesl za první tři čtvrtletí letošního roku o 3,3 mld. Kč na úroveň 1 610,1 mld. Kč. Dosahuje tak nejnižší hodnoty od roku 2011.

Úrokové výdaje dosahují nejnižších hodnot od roku 2010. Podíl státního dluhu na HDP se od konce roku 2013 snížil o 8,5 procentního bodu na 32,6 %, což představuje nejnižší podíl dokonce od roku 2009. Potvrzuje to Čtvrtletní zpráva o řízení státního dluhu České republiky za 1. až 3. čtvrtletí 2017, kterou dnes zveřejnilo Ministerstvo financí.

„Ministerstvo financí tak nadále pokračuje v trendu snižování zadlužování státu skrze efektivnější řízení státního dluhu a disponibilní likvidity státní pokladny,“ uvádí náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek a zdůrazňuje: „Díky zodpovědnému přístupu k financování státu patří Česká republika mezi nejméně zadlužené země v Evropské unii, což se pozitivně odráží na nadprůměrném ratingovém hodnocení renomovaných agentur i zájmu zahraničních investorů o státní dluhopisy České republiky.“

Díky vhodně nastavené emisní politice státu a efektivnímu řízení likvidity státní pokladny dosáhly dodatečné příjmy státního rozpočtu z investičních operací a emisí státních dluhopisů se záporným výnosem za první tři čtvrtletí letošního roku výše téměř 1,3 mld. Kč, od roku 2014 se jedná již o 3,0 mld. Kč.

„Jsem rád, že díky našim úsporám na obsluze státního dluhu se mohou od listopadu navýšit platové tarify zaměstnancům ve veřejném sektoru o 10 % a učitelům dokonce o 15 %, a přitom zůstanou zachovány základní parametry schváleného státního rozpočtu,“ uzavírá ministr financí Ivan Pilný.

Témata:  státní dluh finance ekonomika Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.