Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pochybné úvěrové společnosti z trhu vymizely. A co ty ostatní?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nový zákon o spotřebitelském úvěru pročistil trh úvěrových společností. Spotřebitel by tak již neměl narazit na pochybnou „garážovku“, protože poskytovatelé úvěrů musejí nově plnit přísnější kritéria. Licenční řízení však bude probíhat až do poloviny příštího roku, takže není vyloučeno, že některé stále aktivní společnosti trh ještě opustí. Úvěroví specialisté navíc ještě musejí složit zkoušky odborné způsobilosti.

Od 1. března musejí mít všechny firmy poskytující nebo zprostředkovávající úvěry zažádáno o licenci České národní banky. Vyplývá to z nového zákona o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb. Ten kromě opatření posilujících postavení spotřebitele též zavedl přísnější kritéria pro poskytovatele i zprostředkovatele spotřebitelských úvěrů. „Nová legislativa z trhu odfiltrovala různé ‚garážovky‘ a další pochybné subjekty, které se tu doteď pohybovaly. Půjčky již nemůže poskytovat téměř každý, což rozhodně vítáme,“ hodnotí regulaci Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti Tommy Stachi, která je poskytovatelem rychlých a bezpečných spotřebitelských úvěrů. Podle něj je aktuální nastavení trhu příležitostí pro rozvoj všech zdravých a seriózních společností, jež mají v úmyslu poskytovat kvalitní a férové služby. „Splnění náročných podmínek je pro nás zavazující a zároveň nás nutí dbát na stále vyšší úroveň služeb. Nevyhnutelně tak neustále rosteme. Rozšiřuje se firemní struktura i týmy našich specialistů,“ dodává Robin Stránský.

Přínosy legislativních změn v oblasti spotřebitelských úvěrů se však nedostaví ze dne na den. Licenční řízení totiž aktuálně probíhá a České národní bance běží od 1. března 15měsíční lhůta na rozhodnutí. „Nelze vyloučit, že o licenci požádaly, a tedy peníze nadále půjčují i společnosti, jejichž obchodní model jde proti zájmům klienta,“ upozorňuje Robin Stránský. Dalším aspektem změny zákona, jehož dopady se teprve projeví, je též prokázání odborných znalostí. „Aktuálně připravujeme všechny naše specialisty k absolvování zkoušky odborné způsobilosti, jejíž obsah určuje Česká národní banka. Do konce listopadu 2018 musejí všichni úvěroví specialisté zkoušku složit,“ dodává Robin Stránský.

Témata:  úvěry půjčky finance Peníze

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.