Češi jsou ochotni se kvůli vzdělání svých dětí značně uskromnit

Češi považují vzdělání svých dětí za klíčové, jsou ochotni se kvůli němu značně uskromnit a omezit rodinné výdaje. 6 z 10 Čechů bere v potaz výdaje spojené se začátkem školního roku již při plánování své letní dovolené. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který si na toto téma nechala zpracovat společnost PROFI CREDIT.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Nejnebezpečnější droga na světě? Dopřáváme si ji téměř všichni - anotační obrázek
Nejnebezpečnější droga na světě? Dopřáváme si ji téměř…

Češi přistupují k výchově svých dětí zodpovědně a vzdělání je pro ně na prvním místě. V nově zveřejněném průzkumu provedeném společností Nielsen Admosphere projevilo ochotu uskromnit se celých 97 % respondentů. Předstihlo tak dokonce výdaje na nadstandardní zdravotní služby, kvůli kterým by se uskromnilo 93 % respondentů. Podstatně nižší procento dotázaných by pak bylo ochotno omezit své rodinné výdaje kvůli obdarování svých ratolestí mobilem (61 %), notebookem (56 %) nebo značkovým oblečením (31 %).

Výdaje spojené s nástupem svých dětí do škol a školek řeší většina Čechů již dlouho před samotným začátkem nového školního roku. Obvykle již v době plánování dovolených se poměrně velká část populace zamýšlí nad tím, zda jim výdaje na prázdniny nebudou chybět do začátku školního roku. Podle průzkumu společnosti PROFI CREDIT to uvedlo dokonce 6 z 10 respondentů. Jedná se především o výdaje na nákup školních pomůcek. Průměrná částka, kterou český rodič za tuto položku utratí, je 2 933 korun.

Nákupem pomůcek ale výdaje nekončí. Na Slovensku navštěvuje placenou volnočasovou aktivitu sice jen 34 % dětí, v Čechách je ale zájem o mimoškolní aktivity dětí podstatně vyšší. 7 z 10 respondentů uvádí, že jejich dítě navštěvuje alespoň jednu placenou volnočasovou aktivitu.  Největší poptávka je především o jazykové, umělecké či sportovní kroužky, ale také třeba i o placenou odpolední družinu. Průměrná částka, kterou Češi za tyto volnočasové aktivity vydají za jedno školní pololetí, je 3 356 korun.

V porovnání s loňským průzkumem společnosti PROFI CREDIT na stejné téma vyplývá, že letos rodiče dětí na základní škole počítají s vyššími náklady na školní pomůcky a volnočasové aktivity, a to o více než 1000 Kč. Na Slovensku se náklady dokonce vyšplhají v přepočtu na 7 176 Kč.

Valná většina těch, kteří svým dětem platí školní pomůcky, volnočasové aktivity či družinu, hradí tyto náklady zcela z vlastních peněz (99 %). Pouhé 1 % dotázaných v ČR a 2 % na Slovensku si na výše zmíněné výdaje bere půjčku.

„Češi pochopili, že návrat dětí do školy stojí spoustu peněz, proto se čím dál víc učí tyto náklady ve svých rodinných rozpočtech plánovat a nechávají si pro ně rezervu. Žádosti o půjčky tedy evidujeme zejména v souvislosti s nákupem spotřební elektroniky, a to mobilních telefonů, tabletů a notebooků, či sportovního vybavení pro děti, na které v napjatých rozpočtech nezbývá dostatek financí,“ říká Dana Hakavcová, marketingová ředitelka společnosti PROFI CREDIT.

Do českých základních škol ale každoročně nastupuje téměř milion dětí.  Dle ČSÚ jich v roce 2016 bylo přesně 906 188. I pouhé 1 % žadatelů o půjčku na školní vybavení tak v absolutních číslech znamená desetitisíce rodičů. Právě pro ně si letos PROFI CREDIT připravil speciální akci k začátku školního roku.

„Každý rodič, který si u nás půjčí na návrat svých dětí do školy, se může zúčastnit soutěže o Apple iPhone 7 a dalších více než dvou set hodnotných cen,“ popisuje akci Dana Hakavcová.

Diskuze: Češi jsou ochotni se kvůli vzdělání svých dětí značně uskromnit

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Jak moc se Evropa vlivem uprchlíků mění?

11.12.2017 13:39 Aktualizováno Během 3. prosince přišlo ze Spojených států amerických důležité rozhodnutí - administrativa prezidenta Donalda Trumpa v čele s ambasadorkou v OSN, Nikki Haleyovou, a ministra zahraničí Rexe…

Předpověď počasí na noc a úterý 12. prosince

11.12.2017 13:32 Hluboká tlaková níže bude postupovat ze severozápadní Francie nad Skandinávií. Kolem ní k nám začne za studenou frontou proudit studený vzduch od západu, informuje ČHMÚ.

Žaloba kvůli kvótám: Zaorálek přišel s nápadem. Přijmeme…

11.12.2017 12:19 Evropská komise se tento týden rozhodla zažalovat ČR, Polsko a Maďarsko, že migranty nechtějí přijímat. Končící šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) je přesvědčen, že stále je „půda pro…

Co vaši zaměstnanci jí? Nezdravá strava a špatný životní…

11.12.2017 10:36 Nezdravá strava a špatný životní styl snižují pracovní produktivitu, a tím také často brzdí kariérní postup v zaměstnání. To vyplývá z mnoha tuzemských i zahraničních průzkumů. Existenci velmi úzkého…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky