Češi se naučili platit mobilním telefonem. Víte, jak to funguje?

Více než patnáct tisíc klientů ČSOB a Ery Poštovní spořitelny si už aktivovalo aplikaci ČSOB NaNákupy. Od loňského léta lze aplikací v mobilu platit v obchodech, nově umožní autorizaci plateb také prostřednictvím otisku prstu. V rámci běžící kampaně mohou navíc noví i stávající klienti získat za platby mobilem zajímavé finanční bonusy.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama
Prezidentská debata bez Moravce? Jeden se bojí debatovat, druhý moderovat, rýpnul si Ovčáček - anotační obrázek
Prezidentská debata bez Moravce? Jeden se bojí debatovat,…

Aplikaci NaNákupy spustila ČSOB loni v červnu. Do dnešního dne si ji nainstalovalo přes 15 tisíc uživatelů a pravidelně s ní platí zhruba 70 % z nich. Během osmi měsíců klienti prostřednictvím aplikace uskutečnili 250 tisíc transakcí. „Klienti, zejména ti mladší, se naučili tuto novinku rychle využívat. Platí s ní už 40 % svých bezhotovostních nákupů,“ přibližuje Miloš Minčič, manažer inovativních služeb ČSOB s tím, že průměrná výše transakce, kterou lidé platí mobilním telefonem, je 500 korun. Za krátkou dobu svého fungování mobilní peněženka NaNákupy zprostředkovala platby za téměř 130 miliónů korun.

Mobilem platí Praha i venkov

Prozatím vzbudila aplikace ohlas zejména mezi muži. „Devět z deseti uživatelů NaNákupy jsou muži, nejčastěji ve věku 25 až 45 let,“ uvádí Miloš Minčič. „Jsme rádi, že nová technologie oslovila rovnoměrně zákazníky z celé České republiky. Její potenciál se prokázal ve velkých městech stejně jako ve zcela odlehlých koutech naší země,“ doplňuje Miloš Minčič. A připomíná, že aplikace funguje i v zahraničí. „Platby mobilním telefonem lze využít po celém světě, jedinou podmínkou je terminál, který umožňuje bezkontaktní platby Mastercard a Visa.“

Nově otisk prstu namísto PINu

Vedle komfortu a rychlosti oceňují uživatelé na aplikaci zejména její bezpečnost. Karty nejsou fyzicky v mobilu, nelze je tedy ukrást. Na rozdíl od karty může klient nastavit PIN na všechny platby, tedy i ty do výše 500 korun. Nově je dokonce možné nahradit zadávání PIN kódu biometrickým otiskem prstu a zvýšit tak dále bezpečnost. Tuto formu autorizace využije klient nejen při platbách, ale i při změně nastavení rychlé platby, nahlédnutí na zůstatek účtu či při aktivaci karty pro NFC platby. Pokud chce uživatel tuto inovaci využít, je nutné, aby jeho telefon disponoval čtečkou otisků prstů dle standardu Android, operačním systémem Android 6 a vyšší a navíc technologií NFC.

Vyšší bezpečnost není jedinou výhodou, kterou autorizace pomocí otisku prstu přináší. „Klient jistě ocení pohodlí a rychlost, jelikož stačí pouze přiložit prst na senzor a není nutné si pamatovat kód. Novinka jistě potěší všechny nadšence inovací a moderních forem placení,“ upřesňuje Miloš Minčič.

Jak to funguje:

  • Otisk prstu není třeba zvlášť definovat – využije se ten, který odemyká telefon
  • Zapnout otisk prstu lze během aktivace hned po volbě PINu či kdykoliv přímo v menu aplikace
  • Namísto číselníku pro zadání PIN se vždy objeví výzva k použití otisku
  • Pokud otisk nefunguje (např. z důvodu špinavých prstů), je možné zvolit tlačítko „zrušit“ a použít klasicky PIN

V případě ztráty telefonu je třeba zavolat na Helpdesk Platebních karet a nechat zablokovat samotnou aplikaci. Není třeba blokovat jednotlivé karty, pokud o ně klient nepřišel. Navíc se na aplikaci ČSOB NaNákupy vztahuje služba ČSOB Pojištění ztráty a krádeže karty i Pojištění internetových rizik.

Klienty, kteří s instalací aplikace dosud váhali, může motivovat odměna 400 korun za dvacet plateb nebo nová nabídka zlevněných telefonů Samsung se slevou až 25 %, která platí pro loňský model J3, či sleva 13 % na letošní modely A3 a A5. Navíc od konce března bude možné do aplikace nahrát i regionální klubové karty ČSOB, díky kterým pak jejich držitelé mohou získávat výhody jednotlivých klubů i pomocí svého mobilu.

Diskuze: Češi se naučili platit mobilním telefonem. Víte, jak to funguje?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 11.05.2017 11:47 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Hesla k online účtům: Kdo si je má všechny pamatovat?

17.01.2018 11:22 Dnes a denně se přihlašujeme k bezpočtu internetových účtů, abychom převedli peníze z jednoho bankovního účtu na druhý, nakoupili v e-shopu, objednali si taxi a tak dále. Společnost Kaspersky Lab se…

Někteří senioři by si mohli pohoršit? Jak bude řešit…

17.01.2018 11:18 ROZHOVOR - Vláda Andreje Babiše představila své programové prohlášení vlády. V něm slibuje například zrušení superhrubé mzdy, růst důchodů i platů, či daňové výhody pro rodiny. Ustojí státní rozpočet…

Na jaké daňové změny se musíme letos připravit?

17.01.2018 09:51 Změny v zaměstnaneckých benefitech, zvýšení daňového zvýhodnění na první dítě či zpřísnění podmínek pro získání daňového bonusu. To jsou jen některé z hlavních změn, které se v roce 2018 dotknou…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 18. ledna

17.01.2018 09:15 Z Britských ostrovů bude postupovat k východu tlaková níže a s ní spojený frontální systém ovlivní počasí u nás, informuje ČHMÚ.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky