Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velké srovnání kreditních karet

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Srovnání kreditních karet je více, než kterékoli jiné porovnání, subjektivní. Kreditní karta je totiž velmi zajímavý produkt a zároveň i částečně „loupeživý“ produkt. V každé bance vydávající kreditky ji rádi nabízejí zejména kvůli vysokému úroku, který karta po tzv. bezúročném období nese. Skoro všechny karty jsou úročeny více než dvaceti procenty. Pro porovnání s kontokorentem nebo spotřebitelskými úroky jsou tedy kreditní karty nejdražší způsob půjčení peněz.

Bezúročné období

Na konci zúčtovacího území, obvykle konec měsíce, vám banka zašle výpis o tom, že jí dlužíte peníze. Pak nastává období 15 – 25 dní, kdy jí máte peníze uhradit na účet, když to neuděláte, banka vám účtuje úroky a ty se počítají za celou dobu, kdy jste peníze využívali, nikoliv jen za dobu od výpisu.

Uvádím proto příklad:

1. Prvního prosince si zakoupíte televizi za 10 000 Kč u banky s maximálně 45denním bezúročným obdobím.

2. Na konci prosince vám banka zašle účet, kde je uvedeno, že jste kartu využili na zaplacení televize.

3. Do 15 dnů od zaslání výpisu, tedy do 45 dnů od nákupu, musí být peníze zpět na účtu banky.

Druhý příklad:

1. Patnáctého prosince si zakoupíte za 5 000 Kč mobilní telefon.

2. Na konci prosince vám banka zašle účet, kde je uvedeno, že jste kartu využili na zaplacení mobilu.

3. Do 15 dnů od zaslání výpisu, tedy do 45 dnů od nákupu, musí být peníze zpět na účtu banky.

Bezúročné období je tedy nejdelší ve chvíli, kdy nakupujete den po zaslání výpisu. Naopak, čím jste blíže konce zúčtovacího období, tím dříve od nákupu budete muset peníze doplatit. A nezapomeňte, že vždy doplácíte úrok za celé období půjčení peněz. Nikoliv jen od zaslání výpisu. Karta se pak při nezaplacení může proměnit v pěkně drahý „špás“.

Porovnání

Je velmi těžké porovnat karty podle nějakého objektivního kritéria. Každá karta je totiž určená pro jiný tip klienta. Zejména z hlediska bonusů je velmi těžké posoudit, zda je pro někoho lepší sleva u obchodníka, procenta ze všech transakcí karty zpět na účet, či penzijní připojištění nebo třeba cestovní míle a slevy na letenky. Snažili jsme se proto porovnat pouze tři parametry – bezúročné období, úrok a měsíční poplatek za kartu.

Bezúročné období

1. ČSOB (Standard,World), Česká spořitelna (Kreditní karta), Era (Era kreditka) – 55 dní

2. mBank (mKreditka) – 54 dní

3. Moneta, Raiffeisen bank (Style) – 50 dní

Úrok

1. Moneta (Fix) – 17, 88%

2. ČSOB (World) – 19,9%

3. Raiffeisen bank (Style) – od 17% bezhotovostní transakce; 22,56% hotovostní transakce

Měsíční poplatek

1. Sberbank (Fér karta), Raiffeisen bank (Easy) – k účtu zdarma

2. ČSOB (Standard) – 20 Kč/ měsíc

3. mBank (mKreditka) – 29 Kč/ měsíc

Bonusy a další výhody karet:

Era (Era kreditka)- 1% do Světa odměn- obrat 5000Kč – vedení zdarma, bezkontaktní nálepka zdarmaKomerční banka (Lady karta a A karta)- 1% na penzijní připojištění- obrat 3000 Kč – vedení zdarma, slevy u obchodníkůmBank (mKreditka)- slevy u vybraných obchodníků- obrat 500Kč – vedení zdarma, první 2 měsíce 2% z obratu zpět na účetMoneta (Smart)- 5% zpět u vybraných obchodníků - zdarma vední při obratu vyšším než 3000 KčMoneta (Fix)- 30% v rámci programu Bene+ u vybraných obchodníkůČSOB (Standard)- Pojištění proti poškození, rozbití a krádeži  + rok prodloužená záruka na elektroniku, klíčenka, nálepkaČSOB (World)- 1% zpět (max.1000Kč)- Zdarma při 5000Kč/měsíc Pojištění proti poškození, rozbití a krádeži  + rok prodloužená záruka na elektroniku, klíčenka, nálepkaČeská spořitelna (Kreditní karta)- 1% z obratu zpět na účet (max 350 Kč) obrat 3000Kč – vedení zdarma, tři bezkontaktní nálepky zdarmaRaiffeisen bank (Style)- 1% zpět maximálně 129,–- Nálepka v ceně, v ceně balíček pojištění – prodloužení záruky + pojištění zakoupených věcí, vstup do letištních salónků v Praze a VídniRaiffeisen bank (Easy)- Pojištění prodloužení zárukyUniCredit bank (Standard)- Slevy u vybraných partnerůUniCredit bank (Miles and More)- 2 000 mil za první použití nové hlavní karty,500 mil při zřízení dodatkové karty, 3 míle za každých 100Kč zaplacených kartou kdekoliv v tuzemsku i zahraničí- Cestovní pojištění v ceně + elitní program mastercard (vstup do letištního salonku ve Vídni)UniCredit bank (Axa)- Bonus AXA 0,5% ze všech nákupů v ČR i v zahraničí, Bonus AXA až 10,5% z nákupů u partnerůAXA CLUBU- Roční cestovní pojištění AXA CLUB Travel za 480 Kč, které ochrání držitele karty a jeho rodinu po celém světěUniCredit bank (Generali)- Možnost spořit si na vybrané produkty Generali každou bezhotovostní transakcí provedenou kartou- Cestovní pojištění TRAVEL Basic na první rok zdarmaUrčitě jsme nepokryli všechny výhody kreditních karet. Je jich totiž bezpočet, obzvláště pak slevy u obchodníků se značně liší. Celkově platí, že kreditní karta by měla být jasně vybírána podle způsobu užití. Měli byste vždy dobře vědět, co od karty čekáte. Někdo si bude kartou rád spořit na penzijní připojištění, jiný nakupovat oblečení a další zase bude sbírat míle pomocí nákupu letenek. Vždy to ale dobře promyslete, bez těchto dalších výhod je pro vás kreditní karta pouze drahý kontokorent.

Témata:  banky platební karty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.