Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České banky těží z poplatků. V 1. pololetí vybraly 24,247 miliardy Kč!

České banky těží z poplatků. V 1. pololetí vybraly 24,247 miliardy Kč!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

České banky vybraly za prvních šest měsíců letošního roku na bankovních poplatcích 24,247 miliardy korun, což je meziročně o takřka čtyři procenta (3,98 procentaú více. V pondělí na to upozornil server bankovnipoplatky.com.

"Českým bankám se v oblasti bankovních poplatků i nadále daří. Svědčí o tom data České národní banky, která zveřejnila výkaz zisku a ztráty tuzemského bankovního sektoru za první pololetí roku 2011. Ačkoliv úrokové výnosy v prvních šesti měsících rostly jen o 0,4 procenta, hrubé výnosy z poplatků a provizí o 3,98 procenta," komentuje statistiku server.

Pro banky tak poplatky zůstávají velmi výrazným přilepšením ke stagnujícím úrokovým výnosům, protože čisté poplatkové výnosy se opět zvýšily na 19,236 miliardy korun. Oproti 18,657 miliardy korun k 30. červnu 2010 tak v letošním roce došlo nárůstu o 3,1 procenta (náklady na poplatky a provize 5,494 miliardy korun, tj. 7,46procentní meziroční nárůst).

"Ukazuje se, že jen mluvit o poplatcích nestačí, chce to konat - donutit banky mobilitou k levnějším alternativám k tomu, aby si klienta vážily," prohlásil analytik serveru Aleš Rod.

Témata:  banky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.