ČNB: Vývoj sazeb může jít oběma směry

Vývoj úrokových sazeb v České republice může v budoucnu jít oběma směry. Vyplývá to ze zápisu jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) z 22. září tohoto roku.

reklama

„V důsledku nejistoty ohledně dopadů dluhové krize eurozóny na českou ekonomiku nelze v budoucnu vyloučit pohyb sazeb oběma směry,“ uvádí se v zápisu jednání bankovní rady.

Podle centrálních bankéřů jsou hlavní protiinflační rizika spojena se zahraničním vývojem. Vývoj domácí ekonomiky zhruba odpovídá prognóze, resp. odchylky od ní jsou prozatím mírné a míří oběma směry. Meziroční růst hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí dosáhl 2,2 procenta, tj. o 0,3 procentního bodu méně, než předpokládala prognóza. Meziroční inflace v srpnu činila 1,7 procenta, tedy o 0,4 procentního bodu méně, než očekávala prognóza.

Naopak růst mezd v podnikatelské sféře byl ve druhém čtvrtletí oproti prognóze o 0,3 procentního bodu rychlejší. Proinflačním rizikem je rovněž slabší než očekávaný měnový kurz, přičemž vývoj v poslední době význam tohoto faktoru zesiluje. Podrobnější diskuzi rizik prognózy inflace lze nalézt v komentáři ke Grafu rizik inflační prognózy (GRIP).
 
V souvislosti s výhledem v zahraničí se centrální bankéři domnívají, že relevantní je především vývoj v Německu, které je hlavním obchodním partnerem domácí ekonomiky. „V současnosti diskutovaná stimulace německé domácí spotřeby by mohla mít negativní vliv na tuzemský vývoz, který je vázán spíše na německý vývoz než na spotřebu. Bylo rovněž řečeno, že problémy zemí jižního křídla eurozóny mohou snížit poptávku po německém vývozu. Zazněly ale i názory, že vliv těchto obchodních toků není tak významný a že je spíše třeba zohlednit možnost nákazy přes finanční trhy,“ uvádí se v zápisu z jednání ČNB.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky