Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chcete zhodnotit své úspory? Pozor na družstevní záložny

Chcete zhodnotit své úspory? Pozor na družstevní záložny

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Máte úspory, chcete je zhodnotit a vybrali jste si družstevní záložnu, protože nabízí vysoké úroky? V tom případě byste měli zpozornět! Právě družstevní záložny vyšly ze zátěžových testů Česká národní banky (ČNB) jako rizikové. Hrozbou jsou totiž vysoké úroky v době, kdy jsou úroky u všech ostatních bankovních institucí na historických minimech. Jinak je český bankovní sektor stabilní i přes pokračující ekonomickou recesi, tvrdí ČNB.

Některé družstevní záložny se už dostaly do problémů kvůli poskytování velkého množství špatných úvěrů, což v kombinaci s poskytováním vysokých úroků ohrožuje stabilitu záložen. Například Metropolitní spořitelní družstvo nemůže na základě rozhodnutí ČNB poskytovat úvěry a vyplácet vklady klientů, peníze mu kvůli podezřelým půjčkám zablokovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

V polovině května centrální banka zahájila správní řízení s družstevní záložnou WPB Capital. Vedení družstva se následně usneslo, že dočasně nebude přijímat nové členy, nové vklady a ani nebude poskytovat nové úvěry.

Vláda proto nedávno schválila pro záložny přísnější podmínky. Návrh novely zákona o spořitelních a úvěrních družstvech počítá s omezením bilanční sumy kampeliček na pět miliard korun; následně by se musely stát bankami, nebo pokračovat v činnosti bez možnosti růstu. Dalším z návrhů je zvýšení příspěvku záložen do Fondu pojištění vkladů na dvojnásobek. Návrh musí ještě schválit parlament a podepsat prezident.

Hlavním rizikem pro českou ekonomiku v následujících dvou letech zůstává výraznější propad ekonomické aktivity podniků a domácností, což by vedlo ke snížení příjmů.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) finance

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.