Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kalousek si chce posvítit na banky a pojišťovny

Kalousek si chce posvítit na banky a pojišťovny

Foto: Vlada.cz

Nové pravomoci pro orgány dohlížející na finanční trh projedná na svém středečním zasedání kabinet Petra Nečase (ODS). Novela má pomoci zlepšit dohled nad skupinami podniků, které jsou činné v několika odvětvích finančního trhu, především v bankovnictví a pojišťovnictví.

"Skupiny složené z regulovaných podniků, které působí současně ve více sektorech finančního trhu, takzvané finanční konglomeráty, jsou vystaveny skupinovým rizikům, které zahrnují například nebezpečí nákazy, kdy se rizika šíří z jednoho konce skupiny na druhý. Dalším rizikem může být potenciální střet zájmů uvnitř skupiny nebo složitost současného řízení mnoha různých právních subjektů působících v odlišných sektorech finančního trhu," uvádí materiály ministerstva financí, které návrh předkládá kvůli nutnému začlenění evropské legislativy do českého právního řádu.

Novela si klade za cíl zajistit soulad mezi cíli doplňkového dohledu nad finančními konglomeráty a skupinovým dohledem v rámci jednotlivých sektorů finančního trhu tak, aby se, pokud možno, co nejvíce omezila výše zmíněná rizika.

Mezi hlavní změny zákona o finančních konglomerátech patří povinnost dotčených podniků zveřejňovat alespoň jednou ročně informace o řídící a organizační struktuře a majetkových vztazích mezi jednotlivými subjekty skupiny nebo rozšíření doplňkového dohledu nad subjekty ve finančních konglomerátech.

Členské státy EU musí změny provést ve svých národních právních řádech nejpozději do poloviny příštího roku.

Témata:  banky pojišťovny

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.