Finance

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Finance

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Ilustrační fotografie

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

Finance

KOMNETÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

USD

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Finance

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Ilustrační fotografie

Cena zlata explodovala, Fed ztrácí důvěru trhu

Finance

"Americká centrální banka letos i přes mnohé znaky odolné inflace razí holubičí monetární politiku, což vede k rostoucí skepsi trhu a to mohlo výrazně podpořit růst ceny zlata. Je tak možné, že americký Fed ztrácí kredibilitu," říká analytik BHS Timur Barotov.

Ilustrační fotografie

Česko loni poprvé od roku 2019 snížilo své zadlužení. Veřejné finance se tak stabilizují po šocích v podobě covidu a války na Ukrajině

Finance

Komentář Lukáše Kovandy: Česku se loni v posledním čtvrtletí podařilo snížit zadlužení v poměru k HDP na nejnižší úroveň od druhého čtvrtletí roku 2022, a sice na úroveň rovných 44 procent HDP. Jedná se dosud o nejpřesvědčivější náznak toho, že se vývoj zadlužení tuzemské ekonomiky stabilizuje a že konečně dochází k plné absorpci šoků, které jejím veřejným financím uštědřily nejprve a nejzávažněji covidová pandemie a posléze také dopady války na Ukrajině a energetické drahoty.

Ilustrační fotografie

Při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání hrozí sankce. Víte jaké?

Finance

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro svátky tedy 29. března a 1. dubna.

Ilustrační fotografie

Finance

Inflace klesla na 2 %. Jaký bude další předpokládaný vývoj a jak to ovlivní spoření a hypotéky?

Inflace je v posledních době velmi často skloňovaným pojmem, a to zejména proto, že v posledních letech lámala rekordy. Nejvyšší průměrná roční míra inflace byla v ČR v roce 1993, kdy dosáhla výše 20,8 %. Této rekordní hodnotě se přiblížila v roce 2022, kdy činila 15,1 %. Už od roku 2010 je však inflačním cílem ČNB meziroční přírůstek indexu spotřebitelských cen ve výši 2 %. V současné chvíli se o celoplošné překonání vysoké inflace sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření a hypoték.

Bitcoin, virtuální měna

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun. V dolarech dnes překonává úroveň 65 000 a roste k historickému rekordu

Finance

Komentář Lukáše Kovandy: Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 000 dolarů, jehož dosáhl rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

Ilustrační fotografie

Ekonom Lukáš Kovanda: Inflace i zadlužení výrazně klesají

Finance

Inflace v Česku prudce klesá. Podle dnešních čísel Eurostatu ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc vykazovalo citelně nižší inflaci než všechny další země Visegrádské čtyřky. Co více, tuzemská inflace by letos měla zůstat na poměry EU podprůměrná celoročně.

Ilustrační fotografie

Ekonom Lukáš Kovanda: Inflace dramaticky klesla

Finance

Lednová inflace činila 2,3 procenta v meziročním vyjádření a rovná 1,5 procenta ve vyjádření meziměsíčním. Poprvé za celé období od června 2021 tak skončila v tolerančním pásmu ČNB pro cílování inflace. Je nejnižší od března 2021. Lednová inflace do značné míry určí i letos, podobně jako loni, úroveň celkové inflace, tedy průměrné celoroční míry inflace. Ta by tak letos měla činit 2,3 procenta, což značí znatelný pokles oproti loňským 10,7 procenta.

Ilustrační fotografie

Finance

Spořicí účty čeká oslabení. I přes meziroční pokles inflace na 2,3 % hledají Češi alternativy, jak ochránit své finance

Češi i přes snižující míru inflace stále hledají cesty, jak ochránit a zhodnocovat své finance. Podle Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) pravidelně či jednorázově investuje více než třetina Čechů. Nejčastěji sahají po podílových fondech, akciích či nemovitostech.1 Nepořizují však pouze celé reality, využívají také možnost mikroinvestic. Ty jsou podle společnosti InvestBay, která nově otevřela investiční nabídku na Lipně, zajímavou příležitostí, jak diverzifikovat své portfolio.

Ilustrační fotografie

Ekonom Lukáš Kovanda: Je koruna opravdu slabá?

Finance

Euro nyní stojí přes 25,20 Kč. Jak moc je koruna slabá? Za korunu teď tedy koupíme zhruba 0,04 eura. Je to pořád více než v předcovidových a předválečných letech 2018 a 2019, kdy se za jednu korunu dalo průměrně pořídit jen 0,039 eura. Víceméně ale tedy platí, že za korunu dnes koupíme zhruba stejné množství eura jako tehdy.

Ilustrační fotografie

Dispoziční právo k účtu. Kdy má smysl a na co si dát pozor?

Finance

Možná jste už slyšeli termíny „disponent“ nebo „dispoziční právo k účtu“. Jde o téma správy bankovních účtů jinou osobou, než je majitel. Málokdo zná ale podrobnosti. Podívejte se, jak založit disponentská práva, jak určit jejich rozsah, nebo jak je pro změnu zrušit. V jaké roli se ocitá disponent po smrti majitele účtu, či kde se disponentství používá nejčastěji.

Ilustrační fotografie

Finance

Neoprávněně stržené peníze za služby na internetu. Na co si dát pozor a co v takové situaci dělat?

Skrze internet se dá najít obrovské množství rozličných služeb, od úvěrových kalkulaček, přes aplikace na tvorbu životopisu, slovníky a překladače až po výukové lekce téměř jakýchkoliv dovedností. Nemalá část z těchto služeb může být zpoplatněna. Může se stát, že si taková služba strhne peníze z karty spotřebitele neoprávněně, anebo mu neočekávaně naúčtuje poplatek bez předchozího upozornění. Na co si dát pozor a co v takové situaci dělat?

Ilustrační fotografie

Velký přehled finančních novinek pro rok 2024. Dominuje zajištění na penzi

Finance

Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejme se přehledně na jednotlivé změny společně s expertem na legislativu a compliance Janem Pivodou z Broker Trustu.

Ilustrační fotografie

Jak nespadnout do dluhové pasti?

Finance

Jak splatit dluhy, když na účtu nemám dost peněz? Pokryji to další půjčkou. A co pak? Pomůže další půjčka. Přesně takto vypadá zaručený recept, jak rychle spadnout do takzvané dluhové spirály a následně do dluhové pasti. Do finanční tísně však mohou vést i přímější (a nevinnější) cesty. Stačí na nějaký čas ztratit část příjmu, třeba vlivem pracovní neschopnosti. Ale i tohle se dá řešit. A ještě lépe: i tomuto se dá předcházet

Ilustrační fotografie

Finance

Domácí inflace dál pozvolna klesá

Komentář Tomáše Volfa: Domácí prosincové ceny meziročně vzrostly o 6,9 %, což je o něco lepší výsledek, než jaký se čekal, dál se však potvrzuje skutečnost, že ceny jsou stále vysoko. Meziměsíčně ceny klesly o 0,4 %. Za celý loňský rok ceny vzrostly o 10,7 %.

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 11:39

Předpověď počasí na noc a středu 17. dubna

Mezi tlakovou níží nad východní Evropou a tlakovou výší nad východním Atlantikem k nám bude nadále proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy