Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB ponechá základní úrokovou sazbu beze změny

Česká národní banka (ČNB) ponechá základní dvoutýdenní repo sazbu na rekordně nízké úrovni 0,75 procenta, domnívají se analytici. ČNB o tom bude rozhodovat na čtvrtečním měnovém jednání, kterého se nezúčastní Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB.

„Česká národní banka ponechá základní úrokovou sazbu na 0,75 procenta. Výhled české ekonomiky se v posledních měsících zhoršil, na druhou stranu inflace zůstává relativně vysoká, což zřejmě zabrání ČNB v případném dalším snižování sazeb,“ řekl agentuře Mediafax Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

„Slabá koruna a dopady zvýšení DPH, to jsou věci, které inflaci tlačí momentálně nahoru, ale pravděpodobně jen dočasně. A proto v nejbližších měsících neočekávám pohyb sazeb nahoru. Nejpravděpodobnějším scénářem podle mého názoru je, že sazby zůstanou po většinu ne-li po celý rok 2012 na současných úrovních,“ doplnil.

Také všech 20 analytiků oslovených agenturou Reuters se domnívá, že sazby budou ponechány beze změny.

Čtvrtečního měnového zasedání se podle informací ČNB nezúčastní viceguvernér Mojmír Hampl.

Od 8. února 2008 ČNB srazila základní úrokovou sazbu z tehdejších 3,75 procenta v osmi krocích o 300 bazických bodů na rekordně nízkou úroveň 0,75 procenta. Naposledy ji snížila 6. května 2010, od té doby ji už třináctkrát za sebou ponechala beze změny. Naopak k poslednímu zvýšení (o 0,25 procentního bodu) se odhodlala 7. února 2008.

Repo sazba je základní měnově-politická úroková sazba ČNB, kterou se úročí nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů. Diskontní sazba zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc. Lombardní sazba naopak znamená horní mez pro tento pohyb.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.