Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vejdeme do dějin jako stát, který uprostřed války demobilizoval, varuje Hamáček

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V případě neprodloužení nouzového stavu Česko vejde do dějin jako země, která uprostřed války demobilizovala, řekl dnes poslancům vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj po zrušení nouzového stavu hrozí uzavření hranic okolními zeměmi a boj s epidemií zůstane na krajích, kterým stát nebude moci pomoci.

"Vejdeme do dějin jako stát, který uprostřed války demobilizoval," varoval Hamáček poslance opozice, kteří prodloužení nouzového stavu nechtějí. "Nedává to smysl a je to šílenství," dodal. Poznamenal, že v rámci Evropy je pouze v Česku nouzový stav předmětem politického boje. Opozice by se místo toho měla pokusit vyslovit vládě ANO a ČSSD nedůvěru a nechat ustavit úřednickou vládu, uvedl vicepremiér.

Odmítavý postoj opozice k prodloužení nouzového stavu rozhořčil ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Podle něj opozice nemůže odstranit brzdy, pokud se jí zdá, že se brzdí málo. "Nemůžete to jenom tak vyhodit do povětří. Půjde to na vaše hlavy, až ta situace se bude zhoršovat," vzkázal předsedům opozičních stran. Ohradil se proti možnostem soudních žalob vůči vládním opatřením. Ty vláda prosazuje proto, "že nechceme ty lidi do prdele na těch jednotkách intenzivní péče", prohlásil zvýšeným hlasem Zaorálek.

Opoziční strany podle ministra neměly požadovat souhlas všech s prodloužením nouzového stavu. Předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek to označil za lež. Podle něj opozice chtěla znát plány vlády pro další dny a ochotu všech poslanců se na tom podílet. Žádný "Marshallův plán pro zoufalou situaci zoufalé země se zoufalou vládou" se ale od premiéra Andreje Babiše nedozvěděla, řekl Válek.

Souhlasil se Zaorálkovým přirovnáním, že politici představují "oddíl v džungli". "Bohužel ten, co oddíl vede, nemá buzolu, neví, kam jde, neví, co je to za džungli, ale pořád chce, aby mohl kráčet dál," uvedl Válek na adresu Babiše.

Pokud nebude nouzový stav prodloužen, hejtmani budou mít plné nemocnice a budou muset podle Hamáčka do týdne vyhlásit v krajích stav nebezpečí a následně požádají vládu o obnovení nouzového stavu. Bez něj totiž vláda nebude moci poskytnout krajům pomoc ze státních hmotných rezerv.

"Máme, ale nedáme, protože nemůžeme. Kupte si je," předpovídal Hamáček reakci státu na žádosti hejtmanů o zdravotnické pomůcky nebo zdravotnická lůžka v případě zrušení nouzového stavu. V nemocnicích by nemohla pomáhat armáda a hasiči by pak nemohli pomáhat s rozvozem prostředků, dodal. Bude to znamenat "několik desítek a možná stovek zbytečně nakažených a mrtvých," uvedl Hamáček.

Přiznal, že současná opatření nikoho nebaví a lidé chtějí zpátky svůj normální život. Opatření jsou nepopulární, ale pandemie není zvládnutelná standardními prostředky. Prodloužení mimořádných opatření je podle Hamáčka nezbytné, neboť i stávající situace je mimořádná.

Témata:  nouzový stav Jan Hamáček

Aktuálně se děje

1. května 2024 14:22

1. května 2024 13:45

České členství v EU má své plusy i mínusy, czexit by se ale nevyplatil

Pro Česko a jeho ekonomiku členství v EU znamená zejména to, že naše země patří k bloku zemí, který je globálním hráčem. Těžko by globálním hráčem byla ČR sama o sobě. Na tom, kam se tento blok zemí ubírá, se navíc Česko může podílet a spolurozhodovat o něm, byť je otázka, do jaké míry. Nicméně v tomto ohledu ČR jako celek členstvím v EU nepochybně získává. Vysoce nad rámec více než bilionu korun, který od vstupu do EU v čistém vyjádření získalo z unijních rozpočtů.  

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy