Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po čtyřech letech se v ČR objevila holubí nemoc paramyxoviróza

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na Pardubicku byla zjištěna paramyxoviróza v zájmovém chovu holubů. V českém holubím chovu byla choroba naposledy prokázána před čtyřmi lety, existuje proti ní očkování. Tento chov holubů se preventivně bude vakcinovat, omezí se v něm také přesuny ptactva, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. V chovu podle něj bylo kolem 80 ptáků, uhynuly jich jednotky.

U onemocnění se na rozdíl od výskytu ptačí chřipky nebo Newcastleské choroby (pseudomor drůbeže) nevytyčují ochranná pásma ani se chov nevybíjí.

"Onemocnění je charakterizované nervovými příznaky, obrnou, stočením krku, žíznivostí a průjmem. Nemocní holubi mohou uhynout, ale většina ptáků přežívá a chřadne, poruchy nervové činnosti mohou být i doživotní," uvedl Majer. V zájmových chovech byla paramyxoviróza potvrzená v letech 2013 a 2016, u volně žijících ptáků mezi lety 2015 a 2017.

Holubí paramyxovirus je příbuzný nebezpečnému ptačímu paramyxoviru, který je původcem tzv. Newcastleské choroby. "Pro prevenci paramyxovirózy holubů i Newcastleské choroby je nejdůležitější vakcinace. Na trhu jsou dostupné vakcíny pro kura domácího, krůty i holuby. Je rozhodující provádět vakcinaci v souladu s doporučením výrobce vakcinačního přípravku tak, aby se vytvořila dostatečná imunita," dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Pseudomor drůbeže se naposledy v ČR objevil po 20 letech předloni v dubnu v Šanově na Zlínsku. Malochovatel tehdy nahlásil veterinářům úhyn 11 z 34 slepic. Po vyšetření se nepotvrdila ptačí chřipka, ale pseudomor. Veterináři proto v obci vybili 71 slepic a jednu perličku, dalších 15 slepic uhynulo dříve. Kromě zasaženého chovu byla utracena drůbež v sousedícím hospodářství.

Témata:  holubi

Aktuálně se děje

3. května 2024 9:25

2. května 2024 17:23

Apple má problém u iPhonů s budíkem

Apple uvedl, že intenzivně pracuje na opravě problému, který způsobil, že některé alarmy na iPhonu nevysílaly zvuk, což způsobilo, že někteří uživatelé nechtěně zaspali. Pro mnoho lidí slouží jejich telefon jako nezbytný budík a ti, kteří díky této chybě něco zmeškali, se obrátili na sociální média, aby své frustrace sdíleli.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy