Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropské státy podaly stížnost na Írán kvůli jaderné dohodě

Test jaderné zbraně
Test jaderné zbraně
Foto: Pixabay

Francie, Británie a Německo dnes využily možnosti, kterou nabízí mezinárodní jaderná dohoda s Íránem, a podaly na Teherán stížnost kvůli porušování jeho závazků vyplývajících z tohoto dokumentu. Uvedli to ve společném prohlášení ministři zahraničí trojice zemí označované jako E3. Cílem je podle nich záchrana dohody a obnovení diskuze s Íránci, která by Teheránu umožnila přehodnotit některá jeho minulá rozhodnutí. Stížnost přitom nemá směřovat k obnovení protiíránských sankcí uvalených OSN.

Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mu mírové využívání jaderných technologií.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. Následně Teherán postupně přestal plnit některé podmínky dohody a začátkem tohoto měsíce v reakci na zabití svého generála Kásema Solejmáního Američany oznámil, že se již nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Dohoda předpokládá, že v případě podezření z jejího porušování si mohou signatáři stěžovat u společné komise, v níž zasedají zástupci Íránu, Ruska, Číny, tří evropských mocností a EU. Pokud komise neshodu nevyřeší, postupuje záležitost Radě bezpečnosti OSN. Pokud by ani ta spor do 30 dní nevyřešila, vstoupí znovu v platnost sankce uvalené OSN vůči Íránu, které dohoda původně uvolnila.

Ministři tria evropských zemí dnes oznámili, že "vzhledem ke krokům Íránu nemají na výběr" a obracejí se na komisi se stížností.

"Činíme tak v dobré víře, se společným cílem zachránit (dohodu) JCPOA a v upřímné snaze najít cestu ze zablokované situace prostřednictvím konstruktivního diplomatického dialogu," uvádí se ve společném prohlášení E3. Ministři s odvoláním na americké sankce dodali, že jejich země "se nepřipojí ke snahám o vyvinutí maximálního tlaku na Írán".

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který je zároveň koordinátorem zmíněné komise, potvrdil, že podnět ministrů obdržel. Zdůraznil, že vidí ve stížnosti snahu zachránit jadernou dohodu. "Ve světle současného nebezpečného vyhrocení situace na Blízkém východě je zachování JCPOA důležitější než kdy dříve," uvedl Borrell v prohlášení.

Témata:  jaderná dohoda jaderné zbraně

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy