Obce musí do léta zpracovat strategii sportu. Velká část o tom neví

Podle novely zákona č. 115/2001 Sb., o podpoře sportu musí všechny české obce zpracovat plán rozvoje sportu platný pro své území. Čas pro vypracování odborných analýz a plánů, které musejí být v souladu se státní politikou v oblasti sportu, mají všechny obce bez výjimky jen do 1. července letošního roku.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Na téhle modelce se dóóóóst ušetří za materiál. Nosí plavky, které ani nejsou vidět - anotační obrázek
Na téhle modelce se dóóóóst ušetří za materiál. Nosí plavky…

Odborníci poradenské společnost BDO Advisory, kteří pomáhají analýzy vypracovat, upozorňují na nízké povědomí obcí o této povinnosti. Dle jejich kvalifikovaného odhadu nemá 75 až 80 % obcí do 20 tisíc obyvatel analýzu zpracovanou. Pro řadu menších obcí je navíc povinnost zpracovat strategii sportu zcela neznámá. U větších měst je povědomí významně vyšší. Situace je varovná také z časového hlediska, protože zpracování analýzy odborníky trvá 1 až 2 měsíce. Hlavním cílem zavedení povinnosti vypracovat strategie rozvoje sportu v obcích je zajistit systematickou podporu a efektivní rozdělení finanční podpory sportu z veřejných prostředků.

Novelu zákona o podpoře sportu, která zahrnovala nařízení pro obce vypracovávat vlastní plány rozvoje sportu, schválila česká vláda již v roce 2015. Tehdy toto nařízení odmítl Senát, nyní ale prostřednictvím aktuální novely vstoupilo v platnost. Na jejím základě všem českým obcím vznikla povinnost vypracovat plán podpory sportu pro své území. Na stanovení priorit v jednotlivých oblastech sportu a opatření k zajištění lepší dostupnosti sportovních zařízení občanům však mají čas jen do 1. července letošního roku. Plán rozvoje přitom vyžaduje důkladnou analýzu současného stavu a také strategii alokace finančních prostředků.

Záleží i na preferencích občanů

Pro efektivní strategické plánování je zapotřebí nejen vypracovat systematický a komplexní plán. „Zároveň je nutné porozumět současné situaci v oblasti sportovní infrastruktury a sportovních zařízeních v majetku obce, škol, spolků či soukromých subjektů, které jsou dostupné široké veřejnosti,“ vysvětluje Miroslav Kvapil z poradenské společnosti BDO Advisory, která se strategiím rozvoje měst a podpory sportu věnuje. Pro vypracování analýzy je nutné zapojit do procesu i občany a zjistit jejich potřeby a preference, které napomohou určit, na jaká sportovní zařízení bude nutné se v dané obci zaměřit. Důležitou roli hrají také zájmy a aktivity místních sportovních klubů a sportů.

Města potřebují zpřehlednit vlastnictví sportovišť

Mezi klíčové oblasti strategického plánu patří také financování samotného projektu podpory sportu. V souvislosti se změnami státní dotační politiky je v řadě měst zapotřebí vyřešit také problematiku převodu majetku a optimálního systému vlastnictví a provozování sportovišť. „Protože města často mají různou majetkovou strukturu sportovišť, která mohou patřit buď přímo jim, anebo spolkům či soukromým nebo komerčním vlastníkům, obce často požadují právě rady v oblasti financování,“ uvádí Miroslav Kvapil.

Diskuze: Obce musí do léta zpracovat strategii sportu. Velká část o tom neví

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější…

19.04.2018 14:08 Aktualizováno Časopis dTest přinesl srovnání levných potravin z Německa, Rakouska, Slovenska, Polska a Česka. Cílem testu bylo poukázat na rozdílnou kvalitu chlazených a mrazených výrobků, které jsou v dané…

Kam si můžu odskočit? S WC aplikací zamíříte správným směrem

19.04.2018 12:29 „Kam si můžu odskočit?“ Věta, kterou budete díky hezkému počasí a výletní sezóně používat častěji než v zimě. Připravujete se na případnou návštěvu veřejných záchodů už doma tím, že přibalíte mokré…

Předpověď počasí: V pátek se můžeme těšit na letní teploty

19.04.2018 12:03 Nad západní a střední Evropou se bude udržovat oblast vysokého tlaku vzduchu. Od jihozápadu k nám pronikne velmi teplý vzduch, informuje ČHMÚ.

Rumunských firem v Česku raketově přibývá

19.04.2018 10:35 Rumuni jsou mezi zahraničními vlastníky českých firem v posledních pěti letech jednoznačně nejaktivnější. Od roku 2014 lze sledovat největší přírůstky tuzemských společností s rumunským majitelem. V…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky