Rakousko chce omezit dovoz elektřiny a plynu spalováním dřeva

Rakousko by mohlo omezit svoji závislost na dovozu elektřiny a zemního plynu tím, že bude v elektrárenství více používat dřevo a dřevní odpad. Pomocí tohoto paliva se nyní v zemi vyrábí asi pět procent veškerého proudu.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Na téhle modelce se dóóóóst ušetří za materiál. Nosí plavky, které ani nejsou vidět - anotační obrázek
Na téhle modelce se dóóóóst ušetří za materiál. Nosí plavky…

Alpská republika, která se důrazně vyslovuje proti jaderné energetice, musí v zimních odběrových špičkách často dovážet značné množství proudu, které se v zahraničí včetně Česka vyrábí  v uhelných a jaderných elektrárnách. Na nedávné výstavě o energetických úsporách  v hornorakouském Welsu, zaznělo, že podíl dovážené elektřiny v období, kdy panuje velký chlad  a navíc nefouká vítr, dosahuje až 70 procent.

Spolehlivost v zásobování elektřinou lze podle Rudolfa Freidhagera, předsedy Svazu pro využívání biomasy, výrazně zlepšit spalováním dřeva. "Dřevo nám skýtá obrovský energetický potenciál, jež je v jednotlivých regionech k dispozici," prohlašuje Freidhager.

Hans-Christian Kirchmeier, šéf představenstva společnosti IG Holzkraft, soudí, že větší využívání dřevní hmoty pro výrobu elektřiny a tepla je důležitá součást "trvale udržitelného rozvoje lesního hospodářství a lesní hygieny". Přispěje rovněž k vytváření nových pracovních míst, zejména ve venkovských oblastech. 

Rakousko má bohaté zásoby dřevní hmoty, která neustále přirůstá. Podle Sdružení rakouských dřevařů ročně přibývá 30,4 milionu krychlových metrů, z toho se vytěží a hospodářsky využijí přibližně dvě třetiny. V rakouských lesích zaujímajících téměř polovinu veškerého území státu, dosahují zásoby dřevní hmoty skoro 1,2 miliardy krychlových metrů.

Celkové dodávky elektřiny do rozvodné sítě loni v Rakousku proti roku 2016 stouply o 3,9 procenta na 74,9 miliardy kilowatthodin. Domácí výroba se zvýšila o 5,2 procenta na 68,3 miliardy kilowatthodin, vyplývá ze statistik, které v polovině března zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Energetické využití biomasy roste i v Česku. Elektrárny skupiny ČEZ vyrobily loni z biomasy téměř 573 milionů kWh, což představuje meziroční zvýšení o 14%. Větší část z toho představují elektrárny Hodonín a Poříčí, které spalují tradiční dřevní štěpku, menší biomasová elektrárna v Jindřichově Hradci jede hlavně na obilnou a řepkovou slámu a seno.

Struktura výroby elektřiny v Rakousku

(meziroční srovnání)

Ukazatel

2016

2017

Výroba celkem (mld. kWh)

64,9

68,3

z toho podíl zdrojů v procentech

Fosilní paliva

27,9

29,7

Voda

62,9

59,7

Vítr, slunce,  ostatní zdroje

9,2

10,6

Diskuze: Rakousko chce omezit dovoz elektřiny a plynu spalováním dřeva

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější…

19.04.2018 14:08 Aktualizováno Časopis dTest přinesl srovnání levných potravin z Německa, Rakouska, Slovenska, Polska a Česka. Cílem testu bylo poukázat na rozdílnou kvalitu chlazených a mrazených výrobků, které jsou v dané…

Kam si můžu odskočit? S WC aplikací zamíříte správným směrem

19.04.2018 12:29 „Kam si můžu odskočit?“ Věta, kterou budete díky hezkému počasí a výletní sezóně používat častěji než v zimě. Připravujete se na případnou návštěvu veřejných záchodů už doma tím, že přibalíte mokré…

Předpověď počasí: V pátek se můžeme těšit na letní teploty

19.04.2018 12:03 Nad západní a střední Evropou se bude udržovat oblast vysokého tlaku vzduchu. Od jihozápadu k nám pronikne velmi teplý vzduch, informuje ČHMÚ.

Rumunských firem v Česku raketově přibývá

19.04.2018 10:35 Rumuni jsou mezi zahraničními vlastníky českých firem v posledních pěti letech jednoznačně nejaktivnější. Od roku 2014 lze sledovat největší přírůstky tuzemských společností s rumunským majitelem. V…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky