Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teplý leden hnal stavebnictví vzhůru. V Praze se stavět nedaří, lidé míří do okolních obcí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Teplotně příznivý leden letos pomáhal stavařům, stavební produkce totiž v prvním měsíci letošního roku vzrostla meziročně o 33,6 procenta. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl letošní leden čtvrtým nejteplejším od roku 1961, zatímco ten loňský byl teplotně podprůměrný. Proto ten velký rozdíl. České stavebnictví tak do letošního roku vstoupilo pozitivně a může navázat na loňský celoroční růst o 2,1 procenta.

Leden je z pohledu stavařů dlouhodobě nejslabším měsícem, na celoroční stavební produkci se podílí pouhými čtyřmi procenty. Pro celý sektor, který je významným zaměstnavatelem a výrazně se podílí na HDP, by bylo jen dobře, kdyby tento pozitivní vývoj pokračoval i v dalších měsících. Vše nasvědčuje tomu, že stavebnictví letos čeká dobrý rok. Na podzim budou komunální volby, které jsou vždy předznamenány horečným dokončováním nejrůznějších staveb. Více investovat do dopravní infrastruktury chce letos také stát, což se začíná projevovat v rostoucím množství silničních i železničních uzavírek.

Jednou z mála oblastí stavebnictví, které se stále nedaří, je bytová výstavba. Hlavně Praha, která byla dlouhá léta tahounem rezidenčního stavitelství, definitivně přišla o svou pozici. V bytových domech se na území hlavního města začalo v lednu stavět pouhých 36 bytů, což v porovnání s ostatními kraji stačí až na páté místo. S obrovským náskokem je první Středočeský kraj, kde se v prvním měsíci letošního roku začalo v bytových domech stavět 133 bytů. Pokud připočteme další 332 bytů zahájených v rodinných domech, je první místo středních Čech jasné.

Zvýrazňuje se tak trend přesunu bytové výstavby za hranice Prahy, protože prosadit stavbu bytového domu v hlavním městě začíná být složitější, než rozetnout gordický uzel. Pokud bude současný trend nepovolování staveb v Praze pokračovat, tak je otázkou, kde budou její obyvatelé v blízké budoucnosti bydlet. Všechny zájemce o práci a bydlení v hlavním městě totiž Středočeský kraj uspokojit nedokáže. Trend přesunu do okolních obcí přitom s sebou nese zvýšené nároky na dopravu, protože lidé budou muset více dojíždět, a to nejen do práce. Praha na tom jedině prodělá. Je proto nejvyšší čas odblokovat novou výstavbu a šlápnout na plyn. Jinak Prahu už brzy čeká obrovský kolaps.

Témata:  stavebnictví

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy