Teplý leden hnal stavebnictví vzhůru. V Praze se stavět nedaří, lidé míří do okolních obcí

Teplotně příznivý leden letos pomáhal stavařům, stavební produkce totiž v prvním měsíci letošního roku vzrostla meziročně o 33,6 procenta. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl letošní leden čtvrtým nejteplejším od roku 1961, zatímco ten loňský byl teplotně podprůměrný. Proto ten velký rozdíl. České stavebnictví tak do letošního roku vstoupilo pozitivně a může navázat na loňský celoroční růst o 2,1 procenta.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Na téhle modelce se dóóóóst ušetří za materiál. Nosí plavky, které ani nejsou vidět - anotační obrázek
Na téhle modelce se dóóóóst ušetří za materiál. Nosí plavky…

Leden je z pohledu stavařů dlouhodobě nejslabším měsícem, na celoroční stavební produkci se podílí pouhými čtyřmi procenty. Pro celý sektor, který je významným zaměstnavatelem a výrazně se podílí na HDP, by bylo jen dobře, kdyby tento pozitivní vývoj pokračoval i v dalších měsících. Vše nasvědčuje tomu, že stavebnictví letos čeká dobrý rok. Na podzim budou komunální volby, které jsou vždy předznamenány horečným dokončováním nejrůznějších staveb. Více investovat do dopravní infrastruktury chce letos také stát, což se začíná projevovat v rostoucím množství silničních i železničních uzavírek.

Jednou z mála oblastí stavebnictví, které se stále nedaří, je bytová výstavba. Hlavně Praha, která byla dlouhá léta tahounem rezidenčního stavitelství, definitivně přišla o svou pozici. V bytových domech se na území hlavního města začalo v lednu stavět pouhých 36 bytů, což v porovnání s ostatními kraji stačí až na páté místo. S obrovským náskokem je první Středočeský kraj, kde se v prvním měsíci letošního roku začalo v bytových domech stavět 133 bytů. Pokud připočteme další 332 bytů zahájených v rodinných domech, je první místo středních Čech jasné.

Zvýrazňuje se tak trend přesunu bytové výstavby za hranice Prahy, protože prosadit stavbu bytového domu v hlavním městě začíná být složitější, než rozetnout gordický uzel. Pokud bude současný trend nepovolování staveb v Praze pokračovat, tak je otázkou, kde budou její obyvatelé v blízké budoucnosti bydlet. Všechny zájemce o práci a bydlení v hlavním městě totiž Středočeský kraj uspokojit nedokáže. Trend přesunu do okolních obcí přitom s sebou nese zvýšené nároky na dopravu, protože lidé budou muset více dojíždět, a to nejen do práce. Praha na tom jedině prodělá. Je proto nejvyšší čas odblokovat novou výstavbu a šlápnout na plyn. Jinak Prahu už brzy čeká obrovský kolaps.

Diskuze: Teplý leden hnal stavebnictví vzhůru. V Praze se stavět nedaří, lidé míří do okolních obcí

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější…

19.04.2018 14:08 Aktualizováno Časopis dTest přinesl srovnání levných potravin z Německa, Rakouska, Slovenska, Polska a Česka. Cílem testu bylo poukázat na rozdílnou kvalitu chlazených a mrazených výrobků, které jsou v dané…

Kam si můžu odskočit? S WC aplikací zamíříte správným směrem

19.04.2018 12:29 „Kam si můžu odskočit?“ Věta, kterou budete díky hezkému počasí a výletní sezóně používat častěji než v zimě. Připravujete se na případnou návštěvu veřejných záchodů už doma tím, že přibalíte mokré…

Předpověď počasí: V pátek se můžeme těšit na letní teploty

19.04.2018 12:03 Nad západní a střední Evropou se bude udržovat oblast vysokého tlaku vzduchu. Od jihozápadu k nám pronikne velmi teplý vzduch, informuje ČHMÚ.

Rumunských firem v Česku raketově přibývá

19.04.2018 10:35 Rumuni jsou mezi zahraničními vlastníky českých firem v posledních pěti letech jednoznačně nejaktivnější. Od roku 2014 lze sledovat největší přírůstky tuzemských společností s rumunským majitelem. V…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky