Evropa omezuje lidská práva uprchlíků? Pusťte sem jejich rodiny, žádá komisař

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muizniek kritizuje Švédsko kvůli jeho uprchlické politice. Konkrétně zmínil omezení týkající sjednocení rodin. Tato nařízení podle něj zabraňují integraci migrantů do švédské společnosti.

Diskuse: 8

Ilustrační fotografie
reklama
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma - anotační obrázek
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma

Muizniek sice uznává, že Švédsko projevilo v roce 2015, kdy byla migrační krize na vrcholu, úsilí pomáhat. Teď je ale prý ale „znepokojen zavedenými omezeními". Švédsko zaregistrovalo od roku 2012 přibližně 400 000 žádostí o azyl, což je v přepočtu jedna na každých 25 obyvatel. Jde o evropský rekord, poznamenal v té souvislosti server The Local.

Počet žádostí o azyl, z nichž třetinu podali migranti ze Sýrie, dosáhl vrcholu v roce 2015, kdy jich úřady přijaly 163 000. Švédsko proto v lednu 2016 zavedlo systematické kontroly totožnosti na svých hranicích s Dánskem a také řadu omezení zaměřených na odrazování ostatních migrantů. Cílem těchto opatření bylo zabránit přílivu lidí a zmírnit napětí v ubytovacích střediscích, migračních úřadech a sociální oblasti.

„Omezení jejich práv brání integraci do švédské společnosti. Dalším aspektem je, že sjednocení rodiny je důležitý způsob, jak se do Evropy dostat bezpečně a legálně. Chceme-li zastavit chaotický příjem migrantů, měli bychom zlepšit příležitost, jak je sem dostat bezpečně,“ uvedl komisař.

Muiznieks uvedl, že je „obzvláště znepokojen dopadem" pozměněného zákona, který švédským úřadům umožňuje odmítnutým žadatelů o azyl, kteří s sebou nemají děti a kteří musí opustit zemi, sebrat ubytování, dávky a dotovanou lékařskou péči.

V roce 2015 se jeden z pěti žadatelů o azyl označoval za nezletilou osobu bez doprovodu, řada takových běženců pocházela z Afghánistánu. K určení věku mladých žadatelů přijíždějících bez identifikačních dokladů zavedla Švédská migrační agentura od května roku 2017 zubní rentgeny a testování kolenních kloubů na magnetické rezonanci.

Ani to se ale komisaři příliš nelíbí. Muiznieks vyzval švédské úřady, aby se „neopíraly pouze o lékařský odhad věku" a „aby zajistily, že neplnoletí budou vždy mít výhodu pochybností tam, kde existuje nejistota ohledně jejich věku". Komisař citoval zprávu Výboru OSN pro práva dítěte, která shledala, že taková lékařské vyšetření mají „široké rozpětí chyb".

Mezitím se objevila informace, že Švédsko je „blízko dosažení svého závazku" přijmout v roce 2017 3 676 migrantů v rámci kvót na přemístění stanovených mezi členskými státy EU.

Diskuze: Evropa omezuje lidská práva uprchlíků? Pusťte sem jejich rodiny, žádá komisař

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 8, poslední 21.02.2018 08:58 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 8 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

18.03.2018 11:52 Aktualizováno Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky