Muslimská jména začínají v Evropě dominovat

Velikost muslimské populace v Evropě se zvyšuje. Podle statistik ze sousedního Rakouska se jméno Muhammed vyšplhalo na třetí místo nejoblíbenějších dětských jmen v Rakousku v roce 2017. A nejinak je tomu třeba ve Velké Británii.

Diskuse: 3

Ilustrační fotografie
reklama
Troška otevřeně: Rozdrcená páteř, umírání, samota! - anotační obrázek
Troška otevřeně: Rozdrcená páteř, umírání, samota!

Rakouský deník Kronen Zeitung v pátek zveřejnil statistiky mužských dětských jmen udělených v roce 2017. Muhammed se dostal až na třetí místo, předehnala ho jen tradiční chlapecká jména Alexander a Maximilian.

Jak upozorňuje deník, pro statistické účely byly různé pravopisy stejného jména seskupeny dohromady, takže jména Muhamed, Muhammet, Mohamad, Mohamed a Muhammad jsou pro tyto účely považována za stejné jméno – podobně jako třeba Elias, Elijah and Eliyas.

Mezi dívčími jmény jsou podle statistik zveřejněných rakouskými úřady nejoblíbenější Sophie, Sara a Anna. Nejběžnější jména dětí jsou ukazatelem kulturních změn, dodávají noviny.

Například v roce 1968 byly nejčastějšími dívčími jmény Sabine, Claudia a Petra a nejčastější jména chlapců Thomas, Andreas a Christian. V poválečných letech se do čela dostaly jména Franz, Peter a Karl pro chlapce a Christine, Brigitte a Elisabeth pro dívky.

Také britský statistický úřad pravidelně zveřejňuje seznam stovky nejpopulárnějších jmen v Anglii a ve Walesu. Na prvních příčkách se za rok 2017 objevila jména Oliver, Harry, George a Jack. Zatímco v Anglii nejčastěji užívaná forma jména Mohamed (Muhammad) si polepšila oproti posledním letům o čtyři příčky a dostala se z 12. místa na osmé.

V první stovce jmen se však objevuje i Mohammed či Mohammad a celkově se letos narodilo na 7084 nositelů tohoto jména. Podle serveru Quartzby měl být Mohamed v čele tabulky. Dohromady by tyto všechny varianty totiž hravě přeskočily 6623 Oliverů, kteří se na špičce mezi prvními pěti jmény drží již od roku 2005.

Diskuze: Muslimská jména začínají v Evropě dominovat

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 09.01.2018 09:39 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Sezona zmrzliny je tady. Jaké budou trendy?

25.04.2018 14:53 S příchodem teplého počasí začíná i sezona zmrzliny. Na zákazníky čeká řada nových příchutí oblíbených značek, na své si přijdou i vyznavači zdravého životního stylu, protože i v případě zmrzlin se…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 26. dubna

25.04.2018 12:44 Přes naše území bude v noci postupovat studená fronta, počasí zejména na jihovýchodě území ovlivní frontální vlna. Během dne se od západu nad naše území rozšíří tlaková výše, informuje ČHMÚ.

Stávka na letišti. Jak v takových situacích postupovat?

25.04.2018 11:40 V posledních týdnech se poměrně hojně začínají vyskytovat zprávy o chystaných či probíhajících stávkách v letecké dopravě. Kvůli nim pak dochází ke zrušení desítek či stovek letů. Jak by se měl…

Lidé potřebují vitamin B12. Máte ho dostatek i vy?

25.04.2018 11:20 Aktualizováno Většina z nás se soustředí především na makro složení naší stravy – hlídáme si sacharidy, tuky, bílkoviny. Zapomínáme však na důležité minerály a vitaminy, které se podílejí na fyziologické funkci…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky