Muslimská jména začínají v Evropě dominovat

Velikost muslimské populace v Evropě se zvyšuje. Podle statistik ze sousedního Rakouska se jméno Muhammed vyšplhalo na třetí místo nejoblíbenějších dětských jmen v Rakousku v roce 2017. A nejinak je tomu třeba ve Velké Británii.

Diskuse: 3

Ilustrační fotografie
reklama
Šokující: Rodičům první dámy plivali u dveří - anotační obrázek
Šokující: Rodičům první dámy plivali u dveří

Rakouský deník Kronen Zeitung v pátek zveřejnil statistiky mužských dětských jmen udělených v roce 2017. Muhammed se dostal až na třetí místo, předehnala ho jen tradiční chlapecká jména Alexander a Maximilian.

Jak upozorňuje deník, pro statistické účely byly různé pravopisy stejného jména seskupeny dohromady, takže jména Muhamed, Muhammet, Mohamad, Mohamed a Muhammad jsou pro tyto účely považována za stejné jméno – podobně jako třeba Elias, Elijah and Eliyas.

Mezi dívčími jmény jsou podle statistik zveřejněných rakouskými úřady nejoblíbenější Sophie, Sara a Anna. Nejběžnější jména dětí jsou ukazatelem kulturních změn, dodávají noviny.

Například v roce 1968 byly nejčastějšími dívčími jmény Sabine, Claudia a Petra a nejčastější jména chlapců Thomas, Andreas a Christian. V poválečných letech se do čela dostaly jména Franz, Peter a Karl pro chlapce a Christine, Brigitte a Elisabeth pro dívky.

Také britský statistický úřad pravidelně zveřejňuje seznam stovky nejpopulárnějších jmen v Anglii a ve Walesu. Na prvních příčkách se za rok 2017 objevila jména Oliver, Harry, George a Jack. Zatímco v Anglii nejčastěji užívaná forma jména Mohamed (Muhammad) si polepšila oproti posledním letům o čtyři příčky a dostala se z 12. místa na osmé.

V první stovce jmen se však objevuje i Mohammed či Mohammad a celkově se letos narodilo na 7084 nositelů tohoto jména. Podle serveru Quartzby měl být Mohamed v čele tabulky. Dohromady by tyto všechny varianty totiž hravě přeskočily 6623 Oliverů, kteří se na špičce mezi prvními pěti jmény drží již od roku 2005.

Diskuze: Muslimská jména začínají v Evropě dominovat

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 09.01.2018 09:39 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Spánek po obědě může uškodit zdraví? Není to dobrý nápad,…

19.01.2018 19:54 Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli kachna a kupa knedlíků. Nejnovější vědecké poznatky ovšem ukazují, že šlofíky mohou i pořádně uškodit…

Osobní bankrot? Vláda chce zmírnit podmínky

19.01.2018 19:38 I přes některá pozitivní opatření minulé vlády je v České republice stále vedeno okolo 4, 5 milionu exekucí. Nelepší se ani situace tzv. vícečetných exekucí. Zhruba polovina lidí s exekucí jich má na…

Ceny za elektřinu od letošního roku podraží. Kolik si…

19.01.2018 11:47 Aktualizováno Málokterá domácnost by se v současnosti obešla bez elektřiny. Jsme na ni každodenně závislí a její spotřeba stále roste. Podle energetických expertů by se do roku 2050 v České republice měla dokonce…

Češi podepisují petici za korespondenční volby. Přidali se…

19.01.2018 11:09 Autoři petice za zavedení korespondenční volby vyzývají s probíhajícím prezidentským soubojem voliče, aby přidali svůj podpis. V aktuálních volbách už jim nepomůže, ale v budoucnu by tento způsob…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky