V uprchlických táborech se nedá žít. Migranti si stěžují na nelidské podmínky

V uprchlických táborech se nedá žít a evropské vlády s tím nechtějí nic dělat, tvrdí neziskové organizace. Podle nich za tím stojí oficiální taktika, která má mezi uprchlíky šířit zoufalství a dalším ukázat, že cesta do Evropy nestojí za to.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Troška otevřeně: Rozdrcená páteř, umírání, samota! - anotační obrázek
Troška otevřeně: Rozdrcená páteř, umírání, samota!

Na jednom z řeckých ostrovů Lesbos je předvánoční nálada jako všude jinde. Lidé si užívají nákupy i odpolední kávu, ve vzduchu je atmosféra Vánoc. Jenže o kousek dál za městy, kde jsou uprchlické kempy, je situace úplně jiná. Nejsou to Vánoce, ale krutá zima, která přichází. A rozhodně zde není důvod k radosti.

V přeplněných táborech se kupí hromady odpadků, je zde velký zápach, ale ještě větší zima. Ani v táborech na Blízkém východě není situace tak kritická, papež František dokonce Lesbos označil za horší místo pro uprchlíky, než byly koncentrační tábory za 2. světové války.

"Není tady žádný elektřina, používáme petrolejové lampy. Jako kdybychom se vrátily do doby kamenné," řekla uprchlice ze Sýrie Kareema, která se o stan dělí se svou postarší matkou. "Ze země jsem s matkou utekla proto, že už tam nikdo nezbyl. Nebyli tam žádní doktoři, jen válka. Ale tohle je mnohem horší. Doma nám bylo líp," tvrdí mladá uprchlici s tím, že kdyby to věděla předem, radši by zemřela v Sýrii, než živořila v Evropě.

Tábory na ostrovech vznikly po uprchlické krizi v roce 2015 a měly za cíl udržet migranty od evropských hranic. V táborech mají lidé počkat, dokud nebude vyřízená jejich azylová žádost, mnozí však čekají už druhým rokem. Lékařů je zde velmi málo a hygienických zařízení ještě méně. Toalety jsou neustále přeplněné a špinavé, že lidé radši vykopou do země díru, kde vykonají potřebu. Smrad v okolí je proto téměř nesnesitelný.

"V noci nemůžu spát, protože mám pořád noční můry. Viděl jsem hrozné věci, zabité děti. U dospělých nevíte, zda to byli dobří lidé teroristé. A děti jsou nevinné, nikdy nikomu nic neudělali," vysvětluje Anwar své důvody, proč se rozhodl odejít z Iráku. "Jenže tady? Tady je to minimálně stejně hrozné, možná dokonce horší," dodává.

Podobné názory panují napříč tábory, kde jsou uvěznění dospělí, ženy, muži, staří i děti. Špatné podmínky navíc často podněcují k násilí, v tenkých stanech musí zimu přečkat i těhotné ženy, které nemají přístup k lékařské péči. "Situace je opravdu kritická, ale politici to nevidí," stěžují si dobrovolníci z charitativních organizací. Podle nich by každý politik měl osobně zajít do tábora a na vlastní oči se přesvědčit, co způsobuje jejich laxní přístup.

Diskuze: V uprchlických táborech se nedá žít. Migranti si stěžují na nelidské podmínky

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Pronajímáte byt? Mohou nastat děsivé problémy

25.04.2018 18:23 Aktualizováno Počet bytů, které jejich majitelé koupili za účelem pronájmu, v posledních letech výrazně vzrostl. Developeři uvádějí, že například v Praze se takto prodá každý čtvrtý byt. Je to dáno i současnou…

Sezona zmrzliny je tady. Jaké budou trendy?

25.04.2018 14:53 S příchodem teplého počasí začíná i sezona zmrzliny. Na zákazníky čeká řada nových příchutí oblíbených značek, na své si přijdou i vyznavači zdravého životního stylu, protože i v případě zmrzlin se…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 26. dubna

25.04.2018 12:44 Přes naše území bude v noci postupovat studená fronta, počasí zejména na jihovýchodě území ovlivní frontální vlna. Během dne se od západu nad naše území rozšíří tlaková výše, informuje ČHMÚ.

Stávka na letišti. Jak v takových situacích postupovat?

25.04.2018 11:40 V posledních týdnech se poměrně hojně začínají vyskytovat zprávy o chystaných či probíhajících stávkách v letecké dopravě. Kvůli nim pak dochází ke zrušení desítek či stovek letů. Jak by se měl…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky