Jedna z nejobávanějších zbraní ve válce je masové znásilňování žen. Uprchlice procházejí peklem

Rashida Begum, jedna z přeživších mezi Rohingy, ukazuje novinářům svůj krk. Má tam rudé jizvy po bičování. Pro ženu jsou připomínkou pekla, kterým si prošla. Přesto je teď ukazuje hrdě vše, aby jim dala najevo, že tvrdě bojovala. A bitvu svádí i nadále, hrůzostrašné vzpomínky ji nejspíš nikdy neopustí.

Diskuse: 12

Ilustrační fotografie
reklama
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma - anotační obrázek
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma

"Viděli jsme vojáky, jak kopou jámu pro masový hrob. Bylo nás tam pět žen i s dětmi, některé ještě nemluvňata," popisuje Rashida Begum chvíle, kdy se jí zhroutil svět. Vojáci poté ženy odtáhli do domu, kde je hromadně znásilnili. Malé batole bylo Rashidě Begum vytrženo z náručí a před jejíma očima popraveno.

"Všechny jsme plakaly a křičely, jenže vojáci nám nerozuměli. Potom, co jsme ztratily vědomí, nás zanechaly v domě, který následně podpálili," vypravuje žena. Myslela si, že je mrtvá, ale když ucítila, jak jí plameny pálí kůži, probudila se. Z domu utekla nahá a schovala se v polích. Rashida Begum sice přežila, ale její rodina je ztracená.

"Přála bych si, abych tehdy umřela, protože bych na to nemusela už vzpomínat," říká žena, které vojáci zabili rodiče, dítě i manžela. Pětadvacetiletá žena však zůstala na živu a nyní ji spaluje vášeň po pomstě. "Doufám, že je všechny oběsí. Jedině tak se možná dočkám klidu," tvrdí přeživší.

Rashida Begum není ve svém trápení sama, podobnou brutalitu zažilo tisíce žen, které utekly před etnickou čistkou do Bangladéše. Barma tvrdí, že cílem vojenských operací je čistka se cílem vypátrat teroristy, podle humanitárních pracovníků je však situace daleko vážnější. Jenom na hranicích s Bangladéšem nyní žije v táborech přes 600 tisíc Rohingů, kteří se nemají kam vrátit.

"Jedna z nejobávanějších zbraní v rukou armády je masové znásilňování žen," tvrdí organizace Human Rights Watch. Barmská armáda však obvinění odmítá a tvrdí, že k násilnostem dochází je v sebeobraně, když etnická menšina brání vojákům ve výkonu práce. OSN ovšem situaci v Barmě (Myanmaru) označila za učebnicový příklad genocidy.

Podle humanitárních pracovníků je těžké odhadnout, kolik žen bylo znásilněno, mnoho z nich o svých zkušenostech nemluví a snaží se na ně zapomenout. Lékaři bez hranic však urgují oběti, aby vyhledaly lékařskou pomoc. Někteří proto učí uprchlice píseň, ve kterých je nabádá k tomu, aby s k lékaři dostavily co nejdříve.

"Samozřejmě jsou traumatizované, bojí se těhotenství a sexuálně přenosných nemocí. Přesto zdejší ženy jsou determinované postarat se o své děti. Musí nakrmit potomky a nemyslet na prožité peklo," tvrdí pracovnice Aerlyn Pfeil. Jenom hrstka znásilněných žen dostala zdravotnickou pomoc, polovinu z nich přitom tvořily ještě nezletilé dívky.

S podobným traumatem se rozhodla svěřit i sedmatřicetiletá Aisha. Tu manžel ve strachu před vojáky opustil a utekl, nechal tak ženu a pět dětí napospas osudu. "Už ve dveřích jsem viděla, že po mě něco chtějí. Jeden vstoupil do místnosti a namířil na mě pistolí. Moje děti byly zbity a pak utekly, doteď nevím, kde se nachází," popisuje matka pěti dětí.

Rohingové mluví jinou řečí, než je národní barmština. Vojáci jim tak v naprosté většině případů nerozumí. Aisha však barmsky uměla a slyšela každé slovo, které vojáci řekli. "Vyhrožoval, že mě zabije. Jestli se pohnu, jestli zakřičím, tak mě zabije," popisuje žena hrůzné okamžiky. Nakonec musela nehybně ležet a čelit namířené zbrani, zatímco ji voják znásilnil.

"Pokaždé, když si na to vzpomenu, tak se rozbrečím. Proč to udělali, proč mě?" ptá se Aisha. "Znásilnili mnoho žen ve vesnici, protože věděli, že nechceme odejít. Používají sexuální násilí na ženách jako válečnou zbraň, aby nás vyhnali," domnívá se žena a doufá, že pokud bude svět informován o nelidských poměrech v Barmě, pak by se mohlo konečně něco změnit.

Podle Aerlyn Pfeil je zarážející ještě jiná věc. "Chybí nám tu zásoby, kromě jídla a vody potřebujeme i oblečení. Je neuvěřitelné, že spoustu žen stále nosí ty samé sukně, ve kterých byly znásilněny, protože nemají nic jiného, do čeho se můžou obléknout," řekla humanitární pracovnice. "Je to srdcervoucí, když je vidím, jak si i tři měsíce po znásilnění musí obléknout pořád tu samou sukni," dodává.

Diskuze: Jedna z nejobávanějších zbraní ve válce je masové znásilňování žen. Uprchlice procházejí peklem

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 12, poslední 09.12.2017 00:52 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 12 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

18.03.2018 11:52 Aktualizováno Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky