OSN varuje: Na Evropu se řítí další uprchlická vlna

Do Evropy míří druhá obrovská vlna uprchlíků, varuje David Beasley, šéf Organizace pro výživu a zemědělství. Jak se bude zhoršovat situace na Blízkém východě, víc a víc lidí dorazí k břehům Evropské unie. Zatímco konflikt s Islámským státem spěje ke konci, v oblasti sílí nepokoje mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

Diskuse: 5

Ilustrační fotografie
reklama
Fešák Brad Pitt oslaví 54. narozeniny - anotační obrázek
Fešák Brad Pitt oslaví 54. narozeniny

"Je tady přímá spojitost mezi hladem a migrací," řekl David Beasley. Podle něj pokud jsou na tom lidi špatně, vždycky se budou stěhovat za lepšími podmínkami, a uprchlickou krizi v roce 2015 nezapříčinila jen německá kancléřka Angela Merkelová tím, že uprchlíkům otevřela hranice Evropy. Už předtím jsme si mohli všimnout, že v táborech na Blízkém východě rapidně klesá životní úroveň a podmínky byly stále těžší.

"Udělali jsme v minulosti chybu a nyní ji nejspíš zopakujeme," myslí si Beasley. Sám se domnívá, že mnoho uprchlíků nechce ani do Evropy, ale hlad je vyhání co nejdál od domova. "Pokud nemají dostatek jídla, pak přirozeně půjdou pryč. A mnoho z nich přijde do Evropy, protože je to pro ně nejbližší ráj na zemi," tvrdí ředitel Organizace pro výživu a zemědělství.

OSN se proti hladomorům snaží bojovat už více než 10 let, nyní se však situace znovu zhoršuje, varuje Beasley. Podle něj je problematický zejména Jemen, kde Saudská Arábie blokuje přístavy, čímž zabraňuje tomu, aby do země připlula mezinárodní pomoc. "Potravinový nedostatek je téměř vždy způsoben válkami a klimatickými změnami. Těmi je Blízký východ často postižený," dodává Beasley.

Zpráva Organizace pro výživu a zemědělství z března letošního uvádí, že na světě žije zhruba 108 milionů lidí, kteří trpí potravinovým nedostatkem nebo dokonce hladomorem. Číslo se o hodně zvýšilo oproti roku 2015, kdy bylo "jen" kolem 80 milionů hladovějících. Nejčastější příčiny jsou konflikty, zvyšování cen potravin a neobvyklé počasí. Evropské unii za druhé čtvrtletí podalo žádost o azyl skoro 149 tisíc uprchlíků. Většina pochází ze zemí, jako je Sýrie, Afghánistán nebo Nigérie.

Diskuze: OSN varuje: Na Evropu se řítí další uprchlická vlna

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 5, poslední 26.11.2017 10:49 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 5 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Šokující předpovědi pro rok 2018. Co zahýbe finančním…

15.12.2017 17:11 Aktualizováno Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala jako každoročně svých 10 „šokujících předpovědí“ na rok 2018. Zaměřují se na nepravděpodobné avšak dost dobře možné a nedoceněné události,…

Stanovisko Ministerstva financí k rozhodnutí Ústavního soudu

15.12.2017 17:02 Ministerstvo financí vítá, že Ústavní soud potvrdil, že zákon o evidenci tržeb není protiústavní, jak tvrdili stěžovatelé, ale že je legitimním nástrojem ke kontrole daňových povinností a správě daní…

Piráti: Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu k EET vítáme

15.12.2017 14:51 Piráti vítají dnešní rozhodnutí Ústavního soudu ČR, který zrušil řadu ustanovení zákona o EET, jež Piráti velmi kritizovali. Rozhodnutí tak zastavilo náběh 3. a 4. vlny, osvobozené od evidování jsou…

Ústavní soud zrušil část zákona o EET. Třetí a čtvrtá vlna…

15.12.2017 11:58 Na základě nejnovějších informací ohledně nálezu Ústavního soudu k návrhu na zrušení zákona o evidenci tržeb přinášíme aktuální vyjádření provozního ředitele KASAmax Martina Laštovici.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky