OSN varuje: Na Evropu se řítí další uprchlická vlna

Do Evropy míří druhá obrovská vlna uprchlíků, varuje David Beasley, šéf Organizace pro výživu a zemědělství. Jak se bude zhoršovat situace na Blízkém východě, víc a víc lidí dorazí k břehům Evropské unie. Zatímco konflikt s Islámským státem spěje ke konci, v oblasti sílí nepokoje mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

Diskuse: 5

Ilustrační fotografie
reklama
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma - anotační obrázek
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma

"Je tady přímá spojitost mezi hladem a migrací," řekl David Beasley. Podle něj pokud jsou na tom lidi špatně, vždycky se budou stěhovat za lepšími podmínkami, a uprchlickou krizi v roce 2015 nezapříčinila jen německá kancléřka Angela Merkelová tím, že uprchlíkům otevřela hranice Evropy. Už předtím jsme si mohli všimnout, že v táborech na Blízkém východě rapidně klesá životní úroveň a podmínky byly stále těžší.

"Udělali jsme v minulosti chybu a nyní ji nejspíš zopakujeme," myslí si Beasley. Sám se domnívá, že mnoho uprchlíků nechce ani do Evropy, ale hlad je vyhání co nejdál od domova. "Pokud nemají dostatek jídla, pak přirozeně půjdou pryč. A mnoho z nich přijde do Evropy, protože je to pro ně nejbližší ráj na zemi," tvrdí ředitel Organizace pro výživu a zemědělství.

OSN se proti hladomorům snaží bojovat už více než 10 let, nyní se však situace znovu zhoršuje, varuje Beasley. Podle něj je problematický zejména Jemen, kde Saudská Arábie blokuje přístavy, čímž zabraňuje tomu, aby do země připlula mezinárodní pomoc. "Potravinový nedostatek je téměř vždy způsoben válkami a klimatickými změnami. Těmi je Blízký východ často postižený," dodává Beasley.

Zpráva Organizace pro výživu a zemědělství z března letošního uvádí, že na světě žije zhruba 108 milionů lidí, kteří trpí potravinovým nedostatkem nebo dokonce hladomorem. Číslo se o hodně zvýšilo oproti roku 2015, kdy bylo "jen" kolem 80 milionů hladovějících. Nejčastější příčiny jsou konflikty, zvyšování cen potravin a neobvyklé počasí. Evropské unii za druhé čtvrtletí podalo žádost o azyl skoro 149 tisíc uprchlíků. Většina pochází ze zemí, jako je Sýrie, Afghánistán nebo Nigérie.

Diskuze: OSN varuje: Na Evropu se řítí další uprchlická vlna

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 5, poslední 26.11.2017 10:49 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 5 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

17.03.2018 17:17 Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky