Těhotné migrantky parazitují na sociálních dávkách?

Mnohem častěji se nyní setkáváme s tím, že mnoho matek utíká z Afriky s čerstvě narozenými dětmi. Některé děti se dokonce rodí přímo na palubě lodí neziskových organizací, které zachraňují tonoucí uprchlíky ze Středozemního moře. Tyto matky mají pak pověst "parazitů" a veřejnost je viní z toho, že schválně na cestách otěhotní, aby získaly v Evropě snadněji sociální dávky.

Diskuse: 3

Ilustrační fotografie
reklama
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom psychicky? - anotační obrázek
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom…

Problém s těhotnými uprchlicemi je však mnohem složitější. Esther je mladá žena původem z Nigérie, na nebezpečnou cestu do Itálie se vydala v devátém měsíci těhotenství. Její příběh může mnohým vysvětlit, proč mnohem více žen při záchraně u evropských břehů má v náruči malé dítě, případně je těhotných.

Počet těhotných matek mezi uprchlíky v posledních letech rapidně stoupá, přesná statistika se však nevede. Podle nedávné studie ze Sicílie by však těhotné mohly tvořit až 11 procent připlouvajících ženských migrantech od roku 2014. Pozornost jim však nevěnuje skoro nikdo. Politici se v minulých letech snažili hlavně řešit tonutí na moři i vysoký počet počet migrantů.

Ženy patří přitom společně s dětmi k nejohroženějším skupinám. Během cest musí čelit sexuálnímu násilí a nucené práci, mnoho těhotných přitom v Evropě nevyhledává ani lékařskou péči ze strachu, že budou deportovány z kontinentu. Jsou taky snadným cílem anti-migračních proudů, které se na těchto ženách snaží společnosti ukázat typické příklady "příživnictví".

Osudy těchto žen jsou však mnohdy velmi pohnuté. Jejich reprodukce je přísně svázána s muži - ať už se jedná o manžele, milence, partnery či dokonce sexuální násilníky, jen málokterá žena se rozhodne vědomě otěhotnět během namáhavé cesty. Několik organizací dokonce hlásí, že na vině je zejména nedostatečná lékařská péče. Sedm z osmi znásilněných žen přitom požadovaly potrat, nikdo jim ho však nemohl poskytnout.

Odborníci v libyjských uprchlických táborech také varují před tím, že zatímco ženy dobrovolně nechtějí vykonávat sexuální intimitu  kvůli nedostatku hygieny a soukromí, které chybí mezi tenkými stěnami stanů, mnohdy k aktu svolí z toho důvodu, aby si i nadále zachovaly přízeň a ochranu mužů, otců svých dětí. Špatná znalost antikoncepce, či neochota používat ochranu před početím, jako jsou kondomy, vedou pak k nechtěnému otěhotnění.

Lékaři bez hranic se setkali s případy žen, které, aby se ochránily před znásilněním, pak radši svolí ke vztahu s jedním mužem, aby nebyly cílem sexuálních útoků. Některé dokonce vyndávají různé materiály z matrací, které pak umístí do intimních míst, jen aby se bránily před choutky násilníků.

Tyto ženy, které však mají možnost vychovat v Evropě své potomky, se však nehodlají za žádných okolností vrátit do zemí svého původu, i kdyby tam na ně čekal partner a otec dětí. Mnohé, pokud jim hrozí deportace, raději zvolí útěk a zmizí úřadům z radaru i ze země. Mnohé se také domnívají, že nesnesly kruté zacházení na cestách, nelidské podmínky a znásilnění jen pro to, aby se nakonec dočkaly jednosměrné letenky domů.

Diskuze: Těhotné migrantky parazitují na sociálních dávkách?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 10.11.2017 14:28 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Splácíte drahou půjčku? Refinancujte ji a ušetřete tisíce…

25.02.2018 04:35 PR článek - Platíte vysoké splátky, které vám zatěžují rodinný rozpočet? Sotva každý měsíc vycházíte a děsíte se toho, kdy přijdou neočekávané výdaje, které jen stěží pokryje vaše minimální finanční…

Jste jen přepracovaní nebo workoholici? Udělejte si tento…

24.02.2018 20:27 Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben psal - „V práci útěcha, spokojenost, bohatství a moc.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš.…

Víte, kolik je na světě jazyků? A proč jich je tak strašně…

24.02.2018 18:39 Na světě existuje na 206 zemí asi 7000 různých jazyků, kterými hovoří větší či menší množství lidí. Jak je možné, že je číslo tak vysoké? Podle vědců mohlo hrát roli prostředí, ekosystém a klima, ve…

Jak se žije ve městě, kde je víc migrantů než místních?

24.02.2018 17:46 V libanonském pohraničním městě Majdal Anjar žije okolo 47 000 lidí. Z toho je však 25 000 uprchlíků. Není proto divu, že představitelé města o migrační krizi tvrdí, že jsou jí „přemoženi“.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky