Programy na integraci uprchlíků nefungují. Země vyhazují miliardy korun zbytečně?

Příchod uprchlíků do Evropy trápí mnoho států Unie, některé se snaží žadatele o azyl co nejrychleji začlenit do společnosti a pracovního trhu. Tomu mají pomoci zejména integrační programy, kde se cizinci mají co nejrychleji naučit jazyk a přizpůsobit se většině, nyní se však ukazuje, že mnoho projektů je zcela nefunkčních.

Diskuse: 3

Ilustrační fotografie
reklama
Výbuch v kralupské chemičce má šest obětí a dva zraněné + OBRAZEM - anotační obrázek
Výbuch v kralupské chemičce má šest obětí a dva zraněné +…

Vysoká životní úroveň činí z Norska velice žádanou zemí pro uprchlíky, mnozí sem míří kvůli azylu i vysokým sociálním dávkám. Země vynaložila nemálo finančních prostředků k tomu, aby je všechny integrovala, nyní se však ukazuje, že snahy byly zbytečné. Přes 27 tisíc azylantů se nyní ve třídách učí norštině, většina však i po ukončení dvouletého programu jazyk neovládá a do práce se nezapojí.

Norská ministryně pro migraci a integraci, Sylvi Listhaug, nedávno obdržela 300 stránkovou zprávu o situaci integračního programu. Report uvádí, že i přes vynaložené peníze, výsledek je jen málo pozitivní. "Je zde obrovský prostor pro vylepšení," řekla Anne Britt Djuv, jedna z autorek studie.

Vládní cíle jsou přitom těžko dosažitelné. Norsko si slibovalo, že do roka od ukončení programu, by mělo alespoň 70 procent účastníků mít stálou práci případně pokračovat ve studiu na vysoké škole. Jenže zpráva uvádí, že programy mají jen malý účinek na začlenění azylantů, znalost jazyka jim vůbec nepomáhá v tom, aby si stálé zaměstnání našli.

Po čtyřech letech fungování programu jen 20 procent účastníků úspěšně složilo zkoušky z norského jazyka. Situaci komplikuje i fakt, že mnoho azylantů mělo minimální nebo téměř žádné předchozí vzdělání. Mají problém se čtením i psaním ve svém rodném jazyce, naučit se nový jazyk je pro ně velmi obtížné. Ministryně Sylvi Listhaug označila výsledky za katastrofické.

Podle studie mladší uprchlíci, kterým se v zemi původu dostalo alespoň základního vzdělání, se začleňují mnohem rychleji a snadněji, ale dospělí běženci, kteří možná kdysi do školy chodili, ale už léta nemuseli psát nebo číst, integrační program mnohdy nedokončí. Ti, kteří uspěli u jazykových zkoušek, mají ve většině případů zaměstnání, ale není zcela jasné, zda jazyk jim pomohl se zaměstnáním, nebo naopak interakce v práci z Nory zlepšila jejich komunikační dovednosti.

Výzkum taky zjistil, že mnohým uprchlíkům připadá integrační program zbytečný, nepotřebný nebo nefunkční. Někteří uvádějí, že účast na projektu jim nepřinesla žádnou pomoc na pracovním trhu. Norská vláda přitom podle zdrojů vložila na pomoc uprchlíkům v přepočtu již více než 46 miliard korun.

Diskuze: Programy na integraci uprchlíků nefungují. Země vyhazují miliardy korun zbytečně?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 20.11.2017 23:39 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Budoucnost účetnictví: Jak bude vypadat práce účetní za…

22.03.2018 16:40 Účetní profese je postavena jako jedna z mála už z historie na technice (počítadla, kalkulačky apod.) Dnes platí více než kdy před tím, že účetní musí být smart = používat nové technologie,…

Levné telefony volaly potají do ciziny

22.03.2018 12:57 Českou republikou se začal šířit nový fenomén. Zavirované telefony z výroby, bez vědomí majitelů, vytáčely drahá zahraniční čísla. Díky aktivnímu přístupu českých operátorů se podařilo šíření…

Nestihli jste při přestupu návazný let? Kdy můžete čekat…

22.03.2018 12:03 Cestuje-li turista, ale i vrcholový sportovec nebo manažer mimo Evropu, bude s největší pravděpodobností přestupovat na návazný let. S takovým přestupem je však spojeno riziko, že  dotyčný cestující…

Hledáte novou práci? Tohle do životopisu nikdy nepište

22.03.2018 11:37 Aktualizováno Zvládnutí základních uživatelských programů typu Word, Excel a PowerPoint je v současné době považováno za součást obecného vzdělání a znalost práce s počítačem je vyžadována u tří čtvrtin pracovních…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky