Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Víte, kolik tun odpadu vyprodukuje Česko za rok?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vloni vyprodukovala Česká republika 25,8 miliónu tun odpadu. Oproti předchozímu roku se toto množství snížilo o 4,4 %. Vyplývá to z každoročního šetření Českého statistického úřadu, které je prováděno v souladu s metodikou Eurostatu.

Produkce podnikového odpadu činila v minulém roce 21,8 miliónu tun. Ve srovnání s rokem 2015 se snížila o 6,2 %.„3,6 miliónu tun z celkového množství odpadu tvořil komunální odpad. Oproti předchozímu roku se jeho produkce zvýšila o 7,3 %. V přepočtu na jednoho obyvatele činila 339 kg,“ uvádí Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ.

Tříděný odpad představoval 14 % produkce komunálního odpadu. Největší, 31% podíl tvořil papír, 25 % plasty, 24 % sklo a 5 % kovy. „Vloni se vytřídilo 49 kg odpadu na jednoho obyvatele. Konkrétně šlo o 15 kg papíru, 12 kg skla a stejné množství plastů, 3 kg kovů a 7 kg ostatních odděleně sbíraných složek,“ říká Miloslava Veselá, vedoucí oddělení statistiky životního prostředí ČSÚ.Polovina komunálního odpadu skončila v roce 2016 na skládkách. V zařízeních na energetické využití odpadu bylo spáleno 584 tisíc tun a v recyklačních linkách bylo zpracováno 958 tisíc tun odpadu.Statistické zjišťování sleduje rovněž produkci druhotných surovin, kterých vzniklo v minulém roce 21,6 miliónu tun. Polovinu z nich tvořily vedlejší energetické produkty.

Témata:  Komunální odpad Česko Popeláři

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy