Organizace bojující za lidská práva: Pusťte migranty na evropskou pevninu

Organizace bojující za lidská práva vyzvaly řecké úřady, aby zlepšily životní podmínky tisíců migrantů, kteří se dostali z Turecka na řecké ostrovy. Žádají, aby země přestala držet žadatele o azyl na ostrovech v Egejském moři a aby zmírnila tlak ve státních přijímacích centrech, která často praskají ve švech.

Diskuse: 14

Uprchlíci, ilustrační fotografie
reklama
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom psychicky? - anotační obrázek
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom…

Organizace Human Rights Watch (HRW) ve zprávě zveřejněné tento týden uvedla, že tisíce žadatelů o azyl žijí v přijímacích střediscích na řeckých ostrovech v hrozných podmínkách. Devatenáct organizací proto poslalo dopis přímo řeckému předsedovi vlády Alexisovi Tsiprasovi. V něm naléhají, aby ukončil omezení, která byla migrantům uložena, a okamžitě nechal poslat žadatele o azyl na pevninu, uvátí list The Times.

Výzkumná pracovnice Eva Cosseová pro tureckou agenturu Anadolu uvedla: „Přemístění rozhodně změní životní úroveň k lepšímu. Život například v táboře Moria, kde žije více než 5000 lidí, který byl ale navržený na něco málo přes 2000 osob, má obrovský dopad na pohodu lidí.“


V otevřeném dopise řeckému premiérovi organizace pro lidská práva a další pomocné organizace uvedly, že „přistěhovalci a uprchlíci, včetně velmi malých dětí, jedinců nebo těhotných žen a lidí s tělesným postižením jsou uvězněni v hrůzných podmínkách a jsou nuceni zůstat v podmínkách, které porušují jejich práva a jsou škodlivé pro jejich blahobyt, zdraví a důstojnost“. Dodávají, že takové podmínky nemohou „být odůvodněny realizací dohody mezi EU a Tureckem“.

V centrech na Samosu a Lesbosu žije celkem více než 8.300 žadatelů o azyl a migrantů v zařízeních pro pouhých 3000 osob. Právě tady podle neziskovek existují největší problémy. „Na Lesbosu jsem potkala lidi žijící v nebezpečných opuštěných budovách nebo dva íránské bratry, kteří žili pod nákladním vozem déle než 12 měsíců, protože tyto podmínky jsou lepší než v Morii,“ popisuje Cosseová.

„Úřady určitě mohou na pevnině zajistit lepší podmínky a měly by k tomu využít dostupné prostředky. Lidé by také měli lepší přístup ke specializovaným službám, nemocnicím a podpoře," uvedla Cosseová. Podle vládních údajů na ostrovech v Egejském moři čeká více než 13 000 lidí, převážně Syřanů a Iráčanů.

Diskuze: Organizace bojující za lidská práva: Pusťte migranty na evropskou pevninu

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 14, poslední 10.11.2017 20:12 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 14 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Splácíte drahou půjčku? Refinancujte ji a ušetřete tisíce…

25.02.2018 04:35 PR článek - Platíte vysoké splátky, které vám zatěžují rodinný rozpočet? Sotva každý měsíc vycházíte a děsíte se toho, kdy přijdou neočekávané výdaje, které jen stěží pokryje vaše minimální finanční…

Jste jen přepracovaní nebo workoholici? Udělejte si tento…

24.02.2018 20:27 Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben psal - „V práci útěcha, spokojenost, bohatství a moc.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš.…

Víte, kolik je na světě jazyků? A proč jich je tak strašně…

24.02.2018 18:39 Na světě existuje na 206 zemí asi 7000 různých jazyků, kterými hovoří větší či menší množství lidí. Jak je možné, že je číslo tak vysoké? Podle vědců mohlo hrát roli prostředí, ekosystém a klima, ve…

Jak se žije ve městě, kde je víc migrantů než místních?

24.02.2018 17:46 V libanonském pohraničním městě Majdal Anjar žije okolo 47 000 lidí. Z toho je však 25 000 uprchlíků. Není proto divu, že představitelé města o migrační krizi tvrdí, že jsou jí „přemoženi“.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky