Organizace bojující za lidská práva: Pusťte migranty na evropskou pevninu

Organizace bojující za lidská práva vyzvaly řecké úřady, aby zlepšily životní podmínky tisíců migrantů, kteří se dostali z Turecka na řecké ostrovy. Žádají, aby země přestala držet žadatele o azyl na ostrovech v Egejském moři a aby zmírnila tlak ve státních přijímacích centrech, která často praskají ve švech.

Diskuse: 14

Uprchlíci, ilustrační fotografie
reklama
Těhotná surfařka bez ruky riskuje i v pokročilém stadiu těhotenství - anotační obrázek
Těhotná surfařka bez ruky riskuje i v pokročilém stadiu…

Organizace Human Rights Watch (HRW) ve zprávě zveřejněné tento týden uvedla, že tisíce žadatelů o azyl žijí v přijímacích střediscích na řeckých ostrovech v hrozných podmínkách. Devatenáct organizací proto poslalo dopis přímo řeckému předsedovi vlády Alexisovi Tsiprasovi. V něm naléhají, aby ukončil omezení, která byla migrantům uložena, a okamžitě nechal poslat žadatele o azyl na pevninu, uvátí list The Times.

Výzkumná pracovnice Eva Cosseová pro tureckou agenturu Anadolu uvedla: „Přemístění rozhodně změní životní úroveň k lepšímu. Život například v táboře Moria, kde žije více než 5000 lidí, který byl ale navržený na něco málo přes 2000 osob, má obrovský dopad na pohodu lidí.“


V otevřeném dopise řeckému premiérovi organizace pro lidská práva a další pomocné organizace uvedly, že „přistěhovalci a uprchlíci, včetně velmi malých dětí, jedinců nebo těhotných žen a lidí s tělesným postižením jsou uvězněni v hrůzných podmínkách a jsou nuceni zůstat v podmínkách, které porušují jejich práva a jsou škodlivé pro jejich blahobyt, zdraví a důstojnost“. Dodávají, že takové podmínky nemohou „být odůvodněny realizací dohody mezi EU a Tureckem“.

V centrech na Samosu a Lesbosu žije celkem více než 8.300 žadatelů o azyl a migrantů v zařízeních pro pouhých 3000 osob. Právě tady podle neziskovek existují největší problémy. „Na Lesbosu jsem potkala lidi žijící v nebezpečných opuštěných budovách nebo dva íránské bratry, kteří žili pod nákladním vozem déle než 12 měsíců, protože tyto podmínky jsou lepší než v Morii,“ popisuje Cosseová.

„Úřady určitě mohou na pevnině zajistit lepší podmínky a měly by k tomu využít dostupné prostředky. Lidé by také měli lepší přístup ke specializovaným službám, nemocnicím a podpoře," uvedla Cosseová. Podle vládních údajů na ostrovech v Egejském moři čeká více než 13 000 lidí, převážně Syřanů a Iráčanů.

Diskuze: Organizace bojující za lidská práva: Pusťte migranty na evropskou pevninu

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 14, poslední 10.11.2017 20:12 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 14 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Kolísavé euro a tři možnosti Angely Merkelové

21.11.2017 15:46 Německá kancléřka Angela Merkelová zřejmě nedokáže sestavit novou vládu poté, co v neděli skončily debaty o vytvoření koalice. Německá Svobodná demokratická strana (FDP) se rozhodla jednání opustit,…

Desatero zajímavostí o mouce. Jak vybrat tu nejlepší?

21.11.2017 15:20 Když se řekne mouka, nejspíše se vám vybaví bílý prášek nebo krupička – surovina pro křehké a nadýchané moučníky. Jak je to v současnosti s moukou a obsahem lepku? Které mlýnské výrobky jsou pro nás…

Nové byty v Praze nejčastěji kupují ženy. Výrazně ubylo…

21.11.2017 11:47 Zatímco před devíti lety každý druhý byt v projektu Central Group koupil muž a třetinu tvořili manželské páry, data za první pololetí 2017 ukazují, že se situace za poslední roky výrazně změnila.

OSN varuje: Na Evropu se řítí další uprchlická vlna

21.11.2017 10:05 Do Evropy míří druhá obrovská vlna uprchlíků, varuje David Beasley, šéf Organizace pro výživu a zemědělství. Jak se bude zhoršovat situace na Blízkém východě, víc a víc lidí dorazí k břehům Evropské…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky