Kdo podléhá návnadám extrémismu? Noví muslimové jsou snadný cíl pro teroristy

Ne ti, kteří jsou k víře vedeni od dětství, ale spíše lidé, kteří k islámu konvertují během dospělosti nejčastěji podléhají návnadám extrémismu, tvrdí britská studie. Kvůli nedostatku zkušeností a znalostí ohledně náboženství činí z "nových" muslimů snadný cíl pro teroristy.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Sympatická Marie Doležalová slaví. A takhle jí to sluší - anotační obrázek
Sympatická Marie Doležalová slaví. A takhle jí to sluší

Výzkum vědců z Henry Jackson Society ukázala, že i když mezi dospělými konvertujícími jsou převážně mírumilovní lidé, kteří dodržují zákony, teroristické organizace jako je Islámský stát nejčastěji vyzdvihují cizince, kteří bojují v jejich řadách. Ti podle všeho bývají taky nejbrutálnější a často mají na svědomí teroristické útoky.

"Noví konverti mají málo zkušeností s tím, že islám se dá vykládat i jiným způsobem, častěji tak podléhají radikalizaci i kvůli tomu, že nemají zakořeněné i ty dobré stránky náboženství, na opak podléhají snadno agresivní rétorice," stojí ve studii. Připočteme-li k tomu, že mnoho konvertujících pochází ze špatných sociálních oblastí, kde mají nedostatek financí i spolehlivého rodičovského vzoru, pak se chytají každé zdánlivě pomocné ruky.

Analytici také potvrdili, že mnoho skupin, které pracují na konverzi následovníků na islám, kázaly hlavně fundamentalistické učení Salafíja, zatímco Islámský stát úmyslně přizpůsobil svou propagandu, aby apelovala na ty, kteří nemají žádné nebo velmi malé náboženské znalosti.

Kromě konvertů představují snadnou skupinu také "znovu zrození" muslimové, čímž se myslí lidé, kteří v životě ne vždy následovali islám, ale nyní se rozhodli víru opět praktikovat. Jedná se třeba taky o děti přistěhovalců, které rodiče sice učili islámské cestě, ale kteří později, aby zapadli mezi vrstevníky, na svou víru zapomenou, aby si ji v rané dospělosti opět připomněli.

Jsou to také případy mladých členů gangů a kriminálníků, kteří se nechají zlákat příslibem Islámského státu, že je na čase bojovat a ne jen sedět doma. Často je získají na myšlenku, že islámští bratři jsou místo, kde se budou vyvrženci cítit jako v rodinném kruhu. Zvláštní skupinou představují také ti, kteří k islámu konvertují ve vězení nebo během podmínky. Tito lidé většinou cítí, že je k nim systém nespravedlivý a hledají východisko.

Není proto asi překvapením, že noví rekruti často nechápou podstatu náboženství, neví, jak se správně modlit a nejspíš ani nečetli Korán. Mezi takovými patřil třeba i londýnský útočník Chalíd Masúd, který během březnového útoku na Westminster Bridge najel do davu na mostě vypůjčeným SUV. Útočník pákistánského původu se narodil v Kentu a vyrůstal pod jménem Adrian Russell Ajao, ve vězení však konvertoval k islámu.

Většina konvertů často končí na sebevražedných misích. Podle statistiky mají na starosti 16 procent všech teroristických útoků na území Spojeného království právě noví konverti. V současnosti se každoročně přidá k islámu kolem 5000 Britů, z větší části se přitom jedná o ženy.

Diskuze: Kdo podléhá návnadám extrémismu? Noví muslimové jsou snadný cíl pro teroristy

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Vyplatí se koupě bytu jako investice? Ne vždy tomu tak je

23.01.2018 18:31 Investovat do bydlení určeného k pronájmu bylo v posledních letech velice populární. Sazby hypoték byly v minulém období na historických minimech a ceny nemovitostí šly nahoru jen pozvolna. Zpřísnění…

Sjednejte si povinné ručení online a ušetřete nejen 10 % z…

23.01.2018 16:50 PR článek - Vlastníte-li automobil, pak se bez povinného ručení neobejdete. Jedná se o zákonné pojištění, bez kterého nelze vyjet na silnici. Výhodou ale je, že ho najdete v nabídce téměř každé…

Kdo může žádat o oddlužení a jak probíhá?

23.01.2018 14:38 Od 1. ledna 2018 platí nová pravidla pro výpočet srážek z příjmů dlužníka v osobním bankrotu. Jejich výše závisí na příjmech dlužníka, počtu vyživovaných osob a dále výši životního minima a…

Prodáváte zboží do USA nebo zemí EU přes Amazon? Ohlídejte…

23.01.2018 12:48 Řada tuzemských firem či živnostníků prodává své zboží či produkty do USA či zemí Evropské unie přes Amazon či obdobný distribuční kanál. V řadě případů se však k těmto obchodním aktivitám váže…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky