Po celém světě dochází k porušování práv migrantů. Úřad pro uprchlíky tvrdě kritizuje EU

Po celém světě dochází k porušování práv uprchlíků, tvrdí úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Kromě nedodržování mezinárodní dohody, odmítání uprchlíků nebo upření možnosti sloučit rodiny se ještě přidává i zabíjení běženců bezpečnostními složkami. Na shromáždění v Ženevě to oznámil asistent Vysokého komisaře Volker Türk.

Diskuse: 7

Evropská unie, ilustrační fotografie
reklama
Konec světa? Informováno bude 12 vyvolených. A co zbytek lidstva? - anotační obrázek
Konec světa? Informováno bude 12 vyvolených. A co zbytek…

Kritika byla zaměřena zejména na politiky ve vedení, kteří prý často zapomínají na to, že azylová tradice je humanitární pomocí a měla by být oproštěná od politiky. Do praktiky se čím dál, tím častěji taky dostává nucená deportace těch, kteří pomoc potřebují. UNHCR se nelíbí ani to, když azylanti nemají možnost si do země přivést rodinné příslušníky, nebo naopak když jsou drženi v uprchlických centrech často na vzdálených ostrovech, jen aby byli izolování od místních.

"Takovéhle chování je neakceptovatelné, protože to vede k dehumanizaci jednotlivce a brutalizaci národa jako takového," řekl Türk. Kromě špatných životních podmínek to podporuje i šíření sexuálních násilností a diskriminaci zejména žen a dětí, ale i k dalším nelegálním praktikám, jako jsou nucená manželství nezletilých. Zvláště alarmující je právě situace dětí, kteří často dorazí bez doprovodu. Podle statistiky jsou více jak 2,4 milionů uprchlíků ze Sýrie právě děti, další milion pak utíká z Jižního Súdánu.

Obzvlášť nebezpečné je podle Türka jednání v předvolebních kampaních, kdy politici často přebírají pravicové tendence, jen aby si zajistili zvolení do úřadu. To pak ovlivňuje životy nejen uprchlíkům, ale zasáhne do života i běžným občanům, kteří se mohou cítit být "podvedeni" planými sliby.

"Mluvení o problematických a emočních tématech snadněji přinesou hlasy voličů, ale také to vede k dezinformacím," tvrdí Türk. Tomu se také nelíbí, když jsou s uprchlíky často spojována slova jako "bez dokumentů", protože hlavní je, že dotyčný potřebuje pomoc, a ne že během cesty přišel o doklady.

Během svého projevu Volker Türk také narážel na to, že si mnoho lidí stěžuje na špatně postavený systém finanční pomoci azylantům. "Ty pravidla tady fungují bez problémů desítky let, ale teprve teď v nich lidé hledají chyby," upozornil asistent Vysokého komisaře. Podle něj je taky možné, aby se dosáhlo harmonie v soužití mezi nově příchozími a místním obyvatelstvem. Poukázal přitom zejména na Libanon, Irák nebo Čad, kde údajně zlepšování podmínek v částech města s uprchlíky snižuje napětí mezi migranty a hostiteli a profitují z toho obě strany.

Diskuze: Po celém světě dochází k porušování práv migrantů. Úřad pro uprchlíky tvrdě kritizuje EU

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 7, poslední 09.10.2017 19:42 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 7 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Daňové novinky 2018: Na zdravotním i sociálním pojištění si…

14.12.2017 10:38 Průměrná mzda poroste i v roce 2018, a tak si pojištěnci jak na zdravotním, tak na sociálním pojištění připlatí. Změny pojištěnce čekají i v rámci nemocenského pojištění. Novely zavádějí dvě zcela…

Předpověď počasí na noc a pátek 15. prosince

14.12.2017 10:27 Frontální vlna přejde přes naše území k východu a za ní k nám bude proudit chladnější vzduch od západu, informuje ČHMÚ.

Co obsahují sušené brusinky a banány? Ne vše, co se jako…

14.12.2017 10:10 Nejzdravější volbou je bezesporu konzumace čerstvých plodů. Když ale čerstvé ovoce není po ruce, může být to sušené vhodnou náhradou. Bohužel ne vše, co se jako sušené ovoce tváří, jím skutečně je.

České peněženky plní fotky partnerů, náplasti a rybí šupiny

14.12.2017 10:03 Nejen jako pouzdro na peníze a doklady vnímají Češi své peněženky. Kromě nutných platebních prostředků v nich najdeme třeba fotografie partnera a veškerých rodinných příslušníků, praktické náplasti…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky