Jaký dopad budou mít volby na vliv Německa ve střední a východní Evropě?

Německé volby skončily a vítězná kancléřka Angela Merkelová vede koaliční rozhovory s potenciálními partery. Zároveň se ale nabízejí dvě velké otázky. Jak se politické změny v Německu dotknou německo-ruských vztahů, které jsou v posledních letech spíše rozpačité? A jaký dopad by mohly mít volby na vliv Německa ve střední a východní Evropě?

Diskuse: 0

Angela Merkelová
reklama
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma - anotační obrázek
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma

Analytik Péter Krekó pro server Atlantic Council připomíná, že tradice politického a hospodářského partnerství – Ostpolitik - mezi Německem a Ruskem je stále silná, a to i přes anexi Krymu a obvinění z ruských zásahů do německé politiky.

Nejpravděpodobnějším scénářem je, že Německo po volbách povede koalice přezdívaná Jamajka - tedy konzervativní Křesťanskodemokratická unie / Křesťanskosociální unie (CDU/CSU), svobodní demokraté (FDP) a Zelení. Sociální demokraté, kteří se snažili o revizi sankcí a návrat k obvyklému jednání s Ruskem, ve vládě zřejmě nebudou, což by mohlo znamenat, že Rusko ztratí důležitého spojence v exekutivním odvětví, píše expert. Zelení naopak chtějí ještě přísnější sankce, silně kritizují porušování lidských práv v Rusku či jeho územní agresi a energetickou politiku.

„A i když německé bezpečnostní služby varovaly, že Rusko se může pokusit ovlivnit koaliční rozhovory, je to nepravděpodobné, protože ruské pokusy zasahovat do volebního procesu byly spíše neúspěšné. Souhrnně je velmi nepravděpodobné, že se vztahy Německa s Ruskem změní k lepšímu - spíše naopak,“ myslí si Krekó.

Vztah Německa s Ruskem podle něj ale silně ovlivní postavení Berlína u zemí Visegrádské čtyřky tedy Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky – regionu, který patří do německé sféry vlivu a který je důležitější než Francie ve smyslu obchodních vztahů. Analytik ale také odkazuje na nedávný průzkum, který ukázal, že ve třech ze čtyř zemí Visegrádské čtyřky je veřejnost více nakloněna Vladimiru Putinovi než Merkelové.

Zvláště zarážející jsou podle něj čísla ze Slovenska, kde s Putinem sympatizuje 41 procent dotazovaných, zatímco u Merkelové je to jen 21 procent. „V Maďarsku a na Slovensku také sympatie k Putinovi překonávají popularitu Donalda Trumpa. Značná část obyvatelstva si myslí, že země by měla patřit k východu nebo by měla být někde mezi východem a západem.A i když je podpora EU a NATO v těchto zemích silná, city k Západu, a zejména jeho vůdcům, jsou rozpolcené,“ varuje maďarský expert.

Obrazu Merkelové ve střední a východní Evropě podle jeho slov uškodila populistická, nacionalistická rétorika, někdy zesílená ruskými zprávami. „Merkelová se stala antihrdinkou,“ myslí si. „Je symbolem ultraliberálních dekadentních západoevropských elit, které jsou připraveny obětovat bezpečnost Evropy na oltář multikulturních, federalistických principů a které chtějí zaplavit východoevropské země migranty,“ píše Krekó. To, že se rétorika Merkelové v mnohém posunula tvrdším směrem, zůstalo spíše bez povšimnutí. Německo je v tomto regionu vnímáno jako liberální hegemon, který agresivně a pokrytecky protlačuje své hodnoty a hospodářské zájmy nad zájmy svých sousedů.

„V Čechách, na Slovensku a v Maďarsku je Putin často označován jako protiklad Merkelové: bojovník za tradiční hodnoty jako je národ, rodina a křesťanství, a silný bojovník proti globálnímu terorismu, který by mohl snadno vyřešit uprchlickou krizi, kdyby byl vůdcem Evropy,“ vysvětluje expert. Právě migrační krize podle něj posílila neliberální a xenofobní tendence ve střední východní Evropě, ale také zvýšila psychologickou vzdálenost mezi Německem a střední a východní Evropou - a přiblížila tento region k Rusku.

Německo stále prosazuje sankce vůči Rusku a zdá se, že je odhodláno zrealizovat projekt plynovodu Nord Stream II, projekt, který zvyšuje energetickou nezávislost Evropy na Ruska a který současně ztěžuje život Ukrajiny a zemí střední a východní Evropy tím, že je obchází a snižuje jejich roli v tranzitu.

Budoucí koalice by proto podle něj měla vynaložit maximum, aby získala zpět středoevropské národy. Možná je na čase přehodnotit některá rozhodnutí. Nyní, když jsou sociální demokraté, hlavní zastánci projektu Nord Stream II, mimo vládu, a většina nových členských států EU se rozhodně postavila proti tomuto projektu, mohlo být jeho opuštění dobrým prvním krokem, radí analytik.

Diskuze: Jaký dopad budou mít volby na vliv Německa ve střední a východní Evropě?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

17.03.2018 17:17 Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky