Co se všemi migranty, kteří dorazili k evropským břehům? Itálie má plán

Italská vláda možná vyřešila problém s nekontrolovatelným příchodům migrantů, ale větší problém má teprve před sebou. Co se všemi, kteří už k evropským břehům dorazili? Pomoci má nový plán integrace, kterou představila vláda tento týden. Mezi stěžejní body patří naučení se italštiny i respekt vůči ženám.

Diskuse: 12

Uprchlíci, ilustrační fotografie
reklama
Dopis z Titaniku vydražen za rekordních 3,6 milionu korun - anotační obrázek
Dopis z Titaniku vydražen za rekordních 3,6 milionu korun

Ministr vnitra Marco Minniti prohlásil, že by rád, kdyby se s migrací už nespojovalo slovo "krize". Dosáhnout toho chce za pomoci lepší spolupráce mezi Evropskou unií a Libyí, odkud připlouvá nejvíce afrických přistěhovalců, dále větší "solidaritou" za strany občanů vyspělých zemí, a také pomocí nového plánu na integraci.

Plán však není určen pro všechny uprchlíky, ale zaměřuje se především na ty, kteří získali status azylanta (v Itálii jich je nyní přibližně 75 tisíc). Plán vznikl s financováním z EU a vyžadoval spolupráci několika ministerstev naráz. Zjednoduše se dá říci, že pokud migranti budou ochotní učit se jazyku, dodržování zákonů a budou přispívat společnosti třeba skrze dobrovolnou práci, pak budou umístění na seznam žadatelů o ubytování a zprostředkování práce.

Klíčovým bodem je přitom uznání italských hodnot. Azylanti musí respektovat ústavu, musí striktně oddělit vládnutí zemi od náboženství a musí dodržet všeobecnou normu genderové rovnosti. Na oplátku vláda zaručuje svobodu vyznání a po Italech žádá vymýcení bezdůvodné islamofobie. Podle Minnitiho je tohle nejdůležitější bod na seznamu, protože jedině integrovaná země může být bezpečná.

Plán se zabývá je i vzděláváním a znalostí jazyka. Podle autorů je znalost úředního jazyka "právem i povinností", všichni uprchlíci by se tak měli zapsat na výuku italštiny, nezletilí budou muset pokračovat ve školní docházce. Úřady při zprostředkování zaměstnání by měli přihlížet i k nahlášené předchozí kvalifikaci, vyučení a vysokoškolským diplomům.

Vláda také připravila rozsáhlý systém ubytování pro azylanti, kteří po získání statusu právní ochrany musí opustit uprchlická centra. Bydlení je zajištěno v bytech, domech i vládních ubytovnách, která se rovnoměrně nachází po celém poloostrově. zamezit chtějí zejména k tomu, aby se migranti shlukovali v určitých městech a vytvořili si tak silné komunity, kde bude integrace do společnosti jen obtížně dosažitelná.

Počítá se také se speciální pomocí pro ohrožené skupiny, jako jsou staří, postižení, děti nebo ženy. Pro úspěšné fungování plánu je podle vlády potřeba spolupráce na obou stranách - mezi italskými občany i nově příchozími.

Diskuze: Co se všemi migranty, kteří dorazili k evropským břehům? Itálie má plán

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 12, poslední 12.10.2017 12:49 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 12 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Výsledky voleb: Mandát získalo celkem devět stran. Sněmovna…

22.10.2017 00:25 Český statistický úřad zpracoval ve 23:30 hodin konečné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Mandát získalo celkem devět stran, nejvíce v historii. K volbám dorazilo 60,8 % voličů.

Jak se uprchlíkům žije v Německu? V některých městech…

21.10.2017 19:26 Aktualizováno Několik let nazpátek, dnes jedenáctiletá Moschka Mohammadi neuměla číst ani psát. Nyní dokáže plynule přecházet z němčiny na darijštinu, jedním z jazyků, kterým se hovoří v Afghánistánu. Její…

Jaký bude mít dopad zvyšování minimální mzdy? Propouštění…

21.10.2017 19:26 Aktualizováno ROZHOVOR - Politické strany před volbami slibují hory doly. Řada těchto slibů se týká ekonomických otázek, jako jsou navyšování minimální mzdy, nebo naopak zrušení superhrubé mzdy. Jsou takové sliby…

Tabu, o kterém se nemluví. Bolesti břicha, průjmy, zácpa,…

21.10.2017 19:26 Aktualizováno Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa – zdravotní komplikace, o kterých se nemluví s kamarády ani rodinou a často ani s lékaři. Přitom kombinací některých z těchto…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky