Ženy mají oproti mužům jen poloviční schopnost myslet, tvrdí muslimové

Zákaz řízení žen v Saúdské Arábii musí platit i nadále, protože ženy „postrádají intelekt" mužů, říká jeden z předních duchovních. Šejk Saad al-Hajari tvrdí, že ženy mají oproti mužům jen poloviční schopnost myslet - která klesne na čtvrtinu, když jde žena na trh.

Diskuse: 5

Ilustrační fotografie
reklama
Když chlap nedosáhne vyvrcholení: I muži mají problémy s orgasmem. Jaké? - anotační obrázek
Když chlap nedosáhne vyvrcholení: I muži mají problémy s…

Klerik ze Saúdské Arábie vyzývá k tomu, aby byl zákaz týkající se řízení aut pro ženy dál zachován. Tvrdí totiž, že nemají „dostatek intelektu“ ve srovnání s muži, což znamená, že nedokáží mít auto pod kontrolou. Jeho slova cituje server The Independent.

Kritiku, která se na něj za jeho slova snesla, pak odbyl slovy, že se nemohou modlit tolik jako muži, protože mají svou periodu, takže „to není jejich vina“, že nejsou na stejné mozkové úrovni.

Po jeho prohlášení se objevily hlasy, které tvrdí, že by měl být vyloučen z náboženské komunity. Někteří jeho poznámky označili za „urážlivé a otravující ženy v Saúdské Arábii“. Jeho slova totiž přišla v době, kdy v zemi sílí protesty proti zákazu řízení žen. Podle duchovního by ale bylo zrušení tohoto pravidla „naprosté zlo“.

„Není to jejich vina, ale ženy postrádají intelekt, ne? Dali byste člověku s polovičním rozumem řidičský průkaz? Tak jak byste ho mohli dát ženě, když má polovinu intelektu muže? A pokud vyjdou na trh, zase se o polovinu zmenší, takže v tu chvíli mají jen čtvrtinu intelektu,“ cituje slova šejka saudský deník Sabq.

„Tato osoba uráží a znevažuje saudské ženy, orgány proti němu musí učinit opatření a vyhodit ho z jeho pozice,“ vzkázal mu jeden z jeho kritiků. „Skutečným problémem je, že někteří z těchto duchovních vysvětlují a interpretují náboženství, jak se jim líbí, a používají naše náboženství jako omluvu, aby mohli dělat ty nejhorší věci,“ uvedl další.

Saúdská Arábie zakázala ženám řídit před 60 lety jako součást širších opatření vedoucích k oddělení mužů a žen, což se shoduje se zásadami sunnitského islámu, který je v zemi praktikován a který je známý jako wahhábismus. Wahhábisté sami sebe vidí jako jediné nositele pravého nezkaženého islámu, přičemž vyznavači ostatních islámských škol jsou těmi radikálnějšími jedinci označováni za nevěřící.

Diskuze: Ženy mají oproti mužům jen poloviční schopnost myslet, tvrdí muslimové

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 5, poslední 28.09.2017 11:55 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 5 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21.10.2017 10:41 Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové volební komise začnou počítat hlasy. Výsledky většiny okrsků by měly být k dispozici ve večerních hodinách.

Jak se vyvíjela životní úroveň Čechů v uplynulých…

20.10.2017 16:18 Vývoj výše průměrného měsíčního příjmu českých domácností, růst průměrných mezd zaměstnanců, procentní nárůst příjmů domácností seniorů, změny ve struktuře spotřeby, údaje o tvorbě úspor a úvěrů…

Novozélandský dolar padá po ohlášení vlády na Novém Zélandu

20.10.2017 15:55 Nejdramatičtější zprávou na měnovém trhu v tomto týdnu byl propad novozélandského dolaru o 1,5 % vůči AUD a USD. Informuje John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank.

Pumpy již používají nové značení paliv. Proč "B" neoznačuje…

20.10.2017 15:37 Evropská komise zavedla jednotné značení motorových paliv v celé EU. Za rok touto dobou musejí být novými symboly označeny stojany i tankovací pistole na všech čerpacích stanicích, ale již nyní se na…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky