Ženy mají oproti mužům jen poloviční schopnost myslet, tvrdí muslimové

Zákaz řízení žen v Saúdské Arábii musí platit i nadále, protože ženy „postrádají intelekt" mužů, říká jeden z předních duchovních. Šejk Saad al-Hajari tvrdí, že ženy mají oproti mužům jen poloviční schopnost myslet - která klesne na čtvrtinu, když jde žena na trh.

Diskuse: 5

Ilustrační fotografie
reklama
Nejnebezpečnější droga na světě? Dopřáváme si ji téměř všichni - anotační obrázek
Nejnebezpečnější droga na světě? Dopřáváme si ji téměř…

Klerik ze Saúdské Arábie vyzývá k tomu, aby byl zákaz týkající se řízení aut pro ženy dál zachován. Tvrdí totiž, že nemají „dostatek intelektu“ ve srovnání s muži, což znamená, že nedokáží mít auto pod kontrolou. Jeho slova cituje server The Independent.

Kritiku, která se na něj za jeho slova snesla, pak odbyl slovy, že se nemohou modlit tolik jako muži, protože mají svou periodu, takže „to není jejich vina“, že nejsou na stejné mozkové úrovni.

Po jeho prohlášení se objevily hlasy, které tvrdí, že by měl být vyloučen z náboženské komunity. Někteří jeho poznámky označili za „urážlivé a otravující ženy v Saúdské Arábii“. Jeho slova totiž přišla v době, kdy v zemi sílí protesty proti zákazu řízení žen. Podle duchovního by ale bylo zrušení tohoto pravidla „naprosté zlo“.

„Není to jejich vina, ale ženy postrádají intelekt, ne? Dali byste člověku s polovičním rozumem řidičský průkaz? Tak jak byste ho mohli dát ženě, když má polovinu intelektu muže? A pokud vyjdou na trh, zase se o polovinu zmenší, takže v tu chvíli mají jen čtvrtinu intelektu,“ cituje slova šejka saudský deník Sabq.

„Tato osoba uráží a znevažuje saudské ženy, orgány proti němu musí učinit opatření a vyhodit ho z jeho pozice,“ vzkázal mu jeden z jeho kritiků. „Skutečným problémem je, že někteří z těchto duchovních vysvětlují a interpretují náboženství, jak se jim líbí, a používají naše náboženství jako omluvu, aby mohli dělat ty nejhorší věci,“ uvedl další.

Saúdská Arábie zakázala ženám řídit před 60 lety jako součást širších opatření vedoucích k oddělení mužů a žen, což se shoduje se zásadami sunnitského islámu, který je v zemi praktikován a který je známý jako wahhábismus. Wahhábisté sami sebe vidí jako jediné nositele pravého nezkaženého islámu, přičemž vyznavači ostatních islámských škol jsou těmi radikálnějšími jedinci označováni za nevěřící.

Diskuze: Ženy mají oproti mužům jen poloviční schopnost myslet, tvrdí muslimové

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 5, poslední 28.09.2017 11:55 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 5 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Jak moc se Evropa vlivem uprchlíků mění?

11.12.2017 13:39 Aktualizováno Během 3. prosince přišlo ze Spojených států amerických důležité rozhodnutí - administrativa prezidenta Donalda Trumpa v čele s ambasadorkou v OSN, Nikki Haleyovou, a ministra zahraničí Rexe…

Předpověď počasí na noc a úterý 12. prosince

11.12.2017 13:32 Hluboká tlaková níže bude postupovat ze severozápadní Francie nad Skandinávií. Kolem ní k nám začne za studenou frontou proudit studený vzduch od západu, informuje ČHMÚ.

Žaloba kvůli kvótám: Zaorálek přišel s nápadem. Přijmeme…

11.12.2017 12:19 Evropská komise se tento týden rozhodla zažalovat ČR, Polsko a Maďarsko, že migranty nechtějí přijímat. Končící šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) je přesvědčen, že stále je „půda pro…

Co vaši zaměstnanci jí? Nezdravá strava a špatný životní…

11.12.2017 10:36 Nezdravá strava a špatný životní styl snižují pracovní produktivitu, a tím také často brzdí kariérní postup v zaměstnání. To vyplývá z mnoha tuzemských i zahraničních průzkumů. Existenci velmi úzkého…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky