Češi podceňují pravidelné kontroly kotlů

České domácnosti stále podceňují pravidelné kontroly kotlů. A to jak plynových, tak i těch na tuhá paliva. Podle průzkumu společnosti E.ON si jednou za rok nechává odborně prohlédnout kotel pouze polovina lidí. Každoročními prohlídkami přitom může být podmíněna záruka nebo plnění pojistných událostí. V případě špatně fungujícího kotle na tuhá paliva hrozí pokuty a může dojít k vynucené kontrole pracovníky obecního úřadu.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama
Když chlap nedosáhne vyvrcholení: I muži mají problémy s orgasmem. Jaké? - anotační obrázek
Když chlap nedosáhne vyvrcholení: I muži mají problémy s…

Podle zákona by měl každý kotel na tuhá paliva co dva roky zkontrolovat odborník. U plynových kotlů se servisní kontrola doporučuje každý rok, ačkoli to není ze zákona povinné. Výzkum společnosti E.ON, který na vzorku 1500 respondentů provedla agentura Ipsos, však ukázal, že pravidelné prohlídky kotle dodržuje jen necelá polovina českých domácností.

Záruka kotle – někteří výrobci chtějí pravidelné kontroly

Pravidelné kontroly kotlů se doporučují hlavně pro zachování jejich bezporuchového provozu během zimní sezóny a doporučují je také výrobci a prodejci kotlů. Ti navíc mohou pravidelné prohlídky kotle požadovat a podmiňovat jimi případné záruční opravy. „Záruku na výrobek poskytuje prodejce a náklady na opravy potom řeší podle smlouvy s výrobcem zařízení. Záruka je stanovena zákonem na 2 roky, nicméně v návodech bývá požadavek nebo doporučení na pravidelnou kontrolu zařízení uveden,“ popisuje praxi výrobců Mojmír Krátký, výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky. Oplátkou mohou někteří výrobci záruční dobu pravidelně kontrolovaných kotlů prodloužit třeba na tři roky.

Pozor na „spotřební materiál“

Ačkoli se na každý kotel vztahuje povinná dvouletá záruka, některé díly kotle do ní spadat nemusejí a při jejich výměně je zaplatíte vždy. „Některé díly mohou být definovány jako spotřební materiál a na ně pak dodavatelé nabízejí pouze omezenou, nebo dokonce žádnou záruku,“ uvedl Krátký. V praxi jde nejčastěji o různá těsnění, v případě kotlů na tuhá paliva pak do omezené záruky spadají obvykle šamotové cihly ve vyzdívce. Právě s včasnou výměnou různých drobných spotřebních dílů kotle může každoroční kontrola pomoci.

Servis kotlů nabízí i dodavatelé energií

Pravidelné servisní kontroly plynových kotlů provádí technik proškolený výrobcem. Najít technika s volnou kapacitou ale nemusí být před začátkem topné sezóny jednoduché. Servisní prohlídky kotlů proto začínají stále častěji nabízet i energetické společnosti, které si tímto rozšiřují portfolio doplňkových služeb pro své klienty. „Podle našeho průzkumu využívá možnost prohlídek kotlů od svého dodavatele energií přibližně 20 % českých domácností. Nemusejí totiž složitě hledat příslušného technika, pouze si jednou ročně rezervují vhodný termín návštěvy servisního odborníka a společnost E.ON se o vše postará. To se samozřejmě týká i případné výměny nového a úsporného topného zdroje. Současně můžeme svým zákazníkům, ale i těm, co přímo neodebírají plyn či elektřinu, býti nápomocni s profesionálním vyřízením různých typů dotačních titulů na zmíněné nové topné zdroje. Dalším významným benefitem pro naše stávající či nové zákazníky je také výhodná cena plynu se servisem kotle zdarma v rámci produktu Komplet plyn,“ popisuje výhody servisu a modernizace kotlů od dodavatelů energií Karel Zevl ze společnosti E.ON Energie, a. s., která provozuje mimo jiné službu Kotelbezstarosti.cz.

Kotle na tuhá paliva nyní mohou zkontrolovat úředníci

Zatímco u plynových kotlů jsou pro domácnosti každoroční prohlídky a revize nepovinné, kotle na tuhá paliva musejí projít revizí každé dva roky. V opačném případě hrozí domácnosti pokuta ve výši 20 000 korun. Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, navíc majitelům zavádí i povinnost zpřístupnit svůj kotel pro kontrolu pověřeným osobám. Ačkoli byl tento zákon částí poslanců zpochybněn pro možný zásah do práv občanů na nedotknutelnost obydlí, Ústavní soud ČR jeho platnost letos na konci června potvrdil. Úředníci tedy mohou kotel na tuhá paliva v domácnostech osobně zkontrolovat. Půjde však jen o závažné případy porušování zákona o ochraně ovzduší. „Fyzická kontrola provozu kotle v domácnostech je až krajním řešením. Občan musí být úřadem předem upozorněn, že bude-li mít úřad opakované důvodné podezření o porušování zákona o ochraně ovzduší, musí s kontrolou přímo v domácnosti počítat,“ uvedl Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Diskuze: Češi podceňují pravidelné kontroly kotlů

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 29.09.2017 16:02 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21.10.2017 10:41 Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové volební komise začnou počítat hlasy. Výsledky většiny okrsků by měly být k dispozici ve večerních hodinách.

Jak se vyvíjela životní úroveň Čechů v uplynulých…

20.10.2017 16:18 Vývoj výše průměrného měsíčního příjmu českých domácností, růst průměrných mezd zaměstnanců, procentní nárůst příjmů domácností seniorů, změny ve struktuře spotřeby, údaje o tvorbě úspor a úvěrů…

Novozélandský dolar padá po ohlášení vlády na Novém Zélandu

20.10.2017 15:55 Nejdramatičtější zprávou na měnovém trhu v tomto týdnu byl propad novozélandského dolaru o 1,5 % vůči AUD a USD. Informuje John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank.

Pumpy již používají nové značení paliv. Proč "B" neoznačuje…

20.10.2017 15:37 Evropská komise zavedla jednotné značení motorových paliv v celé EU. Za rok touto dobou musejí být novými symboly označeny stojany i tankovací pistole na všech čerpacích stanicích, ale již nyní se na…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky