Maďarsko prohrálo soud, uprchlíky ale nadále odmítá. Boj teprve začíná, zní z Budapešti

Maďarsko prohrálo soud, ale tím konflikt neskončí, prohlásila země v pondělí. Naopak boj v otázkách uprchlické krize na rovině politické debaty teprve začíná, tvrdil na pondělní tiskové konferenci v Bruselu Zoltán Kovács, který je mluvčím premiéra Viktora Orbána.

Diskuse: 2

Maďarsko, ilustrační fotografie
reklama
Nejnebezpečnější droga na světě? Dopřáváme si ji téměř všichni - anotační obrázek
Nejnebezpečnější droga na světě? Dopřáváme si ji téměř…

Evropská unie sledovala, jak se zachová Slovensko a Maďarsku poté, co soud jejich žalobu ohledně přerozdělování uprchlíků zamítl. Česká republika, Maďarsko i Polsko nyní čelí soudní žalobě kvůli odmítání kvót. "Maďarsko jako členský stát Evropské unie bude respektovat rozhodnutí soudu," řekl Orbán v rádiovém rozhovoru. "Ale to nic nezmění na naší politice, uprchlíky odmítáme i nadále."

Probíhající debata si klade za cíl hlavně solidárnost států se zeměmi, jako je Itálie a Řecko, které již několik let čelí extrémnímu náporů žadatelů o azyl. "Víme o plánech Unie na trvalé přerozdělování a jasně říkáme ne," prohlásil Kovács. Podle něj se nyní u soudu také ukázalo, kdo má větší moc - zda Evropská komise či členské státy.

Maďarská vláda se v otázce uprchlíků těší i veřejné podpoře. Skoro tři čtvrtiny Maďarů, přesněji 72 procent dotázaných, v průzkumu společnosti Szazadveg, uvedlo, že vláda by v boji proti povinnému přerozdělování uprchlíků podle kvót měla pokračovat, a to i v případě, že soud maďarskou žalobu odmítne. Pouze 22 procent dotázaných usoudilo, že Maďarsko by se mělo podřídit rozhodnutí soudu. Průzkum se podle agentury MTI uskutečnil počátkem září, ještě před ohlášením soudního rozhodnutí.

Diskuze: Maďarsko prohrálo soud, uprchlíky ale nadále odmítá. Boj teprve začíná, zní z Budapešti

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 25.09.2017 13:05 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Jak moc se Evropa vlivem uprchlíků mění?

11.12.2017 13:39 Aktualizováno Během 3. prosince přišlo ze Spojených států amerických důležité rozhodnutí - administrativa prezidenta Donalda Trumpa v čele s ambasadorkou v OSN, Nikki Haleyovou, a ministra zahraničí Rexe…

Předpověď počasí na noc a úterý 12. prosince

11.12.2017 13:32 Hluboká tlaková níže bude postupovat ze severozápadní Francie nad Skandinávií. Kolem ní k nám začne za studenou frontou proudit studený vzduch od západu, informuje ČHMÚ.

Žaloba kvůli kvótám: Zaorálek přišel s nápadem. Přijmeme…

11.12.2017 12:19 Evropská komise se tento týden rozhodla zažalovat ČR, Polsko a Maďarsko, že migranty nechtějí přijímat. Končící šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) je přesvědčen, že stále je „půda pro…

Co vaši zaměstnanci jí? Nezdravá strava a špatný životní…

11.12.2017 10:36 Nezdravá strava a špatný životní styl snižují pracovní produktivitu, a tím také často brzdí kariérní postup v zaměstnání. To vyplývá z mnoha tuzemských i zahraničních průzkumů. Existenci velmi úzkého…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky