Přijdou Češi o tuzemák? EU uvažuje o zákazu

Přijdou Češi o tuzemák? Rumové aroma, které se do něj přidává, způsobuje podle analýzy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin rakovinu. V případě, že by Brusel chtěl tuto ingredienci zakázat, hodlá Česko podle ministra zemědělství Mariana Jurečky požádat o výjimku.

Diskuse: 0

Evropská unie, ilustrační fotografie
reklama
Uhádnete, kdo je momentálně nejnadějnější modelkou světa? - anotační obrázek
Uhádnete, kdo je momentálně nejnadějnější modelkou světa?

Rumové aroma, které se používá nejen jako přísada do tuzemáku, ale třeba i při pečení cukroví, může z výrobků zmizet. Podle vědců z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin obsahuje látku, která je rakovinotvorná. Konkrétně se jedná o ethylester kyseliny mravenčí (mravenčan ethylnatý).

Závěry výzkumu se bude zabývat Evropská komise, která by mohla ingredienci úplně zakázat, informují Hospodářské noviny. Pokud by k tomu opravdu došlo, bude Praha bojovat o to, aby získala výjimku.

Zákaz rumového aroma by totiž v praxi znamenal, že by se změnilo složení populárního českého rumu. České ministerstvo zemědělství se ale rumového aroma vzdát nechce. „Chtěli bychom s Evropskou komisí i s úřadem pro bezpečnost potravin jednat, budeme chtít všechny doklady a vědět, jestli v tom malém množství, které je v rumu, je látka nebezpečná," prohlásil Jurečka.

V tuto chvíli Evropská komise řeší, jak se k problému postaví. „Přesný právní status rumového aroma se v současné době přezkoumává a debatuje se o něm s členskými státy," potvrzuje pro HN Magdalena Frouzová, mluvčí zastoupení Evropské komise v Praze. Problém se přitom nemusí týkat jen Čechů, rumové aroma se používá i v dalších zemích.

Brusel může používání přísady zarazit, ale také udělit výjimku, na což Česko spoléhá. Komise ustupuje v případech, kdy se ukáže, že daný výrobek je pro určitou zemi těžko nahraditelný.

Zpráva příliš nenadchla výrobce tuzemáku. „Vnímáme to jako riziko, které by mohlo narušit tradici českých alkoholových nápojů sahající až do devatenáctého století,“ řekl pro iDnes.cz výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky Jaroslav Burkar. Studie podle něj v podstatě říká, že čeští výrobci neprokázali, že ethylester kyseliny mravenčí není závadný. „Látka se navíc v českém rumu vyskytuje ve velice malé míře,“ dodal.

Jak poukazuje list, tuzemáku se dostává pozornosti v Bruselu už podruhé. V roce 2003 se musel přejmenovat z tuzemského rumu, důvodem byl fakt, že se nevyrábí ze třtiny.

Témata: EU | alkohol | MoneyMAG.cz

Diskuze: Přijdou Češi o tuzemák? EU uvažuje o zákazu

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Bude předvánoční prodej ryb osvobozen od elektronické…

23.10.2017 18:18 Ministerstvo financí ČR dnes na jednání Vlády ČR oznámilo, že chce osvobodit od elektronické evidence tržeb předvánoční prodej ryb.

IT pracovníci jsou nedostatkovým zbožím. Na co takového IT…

23.10.2017 15:13 IT pracovníci jsou v současnosti jedním z nejvíce nedostatkových zboží na trhu práce. Sehnat člověka, který tomuto oboru opravdu rozumí, není nic jednoduchého a v závislosti na tom se pochopitelně…

Vánoční nákupy se blíží. Kdy odstartuje to pravé šílenství?

23.10.2017 14:29 Vánoce se nezadržitelně blíží. A s nimi i masivní kampaně, dny plné slev a velké útraty. Také letos se přesune další část zákazníků na internet a své dárky pořídí v českých e-shopech. Ty očekávají…

Víra je v dnešním Německu příliš ožehavým tématem. Jak je…

23.10.2017 13:26 Uprchlíci přišli do Německa s nekonkrétní představou o lepším životě. Na místě je však čekalo všechno nové, dokonce i jejich víra se musela adaptovat na nové podmínky. Vše vypadalo nadějně, dokud se…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky