Přijdou Češi o tuzemák? EU uvažuje o zákazu

Přijdou Češi o tuzemák? Rumové aroma, které se do něj přidává, způsobuje podle analýzy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin rakovinu. V případě, že by Brusel chtěl tuto ingredienci zakázat, hodlá Česko podle ministra zemědělství Mariana Jurečky požádat o výjimku.

Diskuse: 0

Evropská unie, ilustrační fotografie
reklama
Tohle Česko ještě nezažilo! Lupiči zastavili celou dálnici a přepadli auto, policisté ji otevřeli po osmi hodinách! - anotační obrázek
Tohle Česko ještě nezažilo! Lupiči zastavili celou dálnici…

Rumové aroma, které se používá nejen jako přísada do tuzemáku, ale třeba i při pečení cukroví, může z výrobků zmizet. Podle vědců z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin obsahuje látku, která je rakovinotvorná. Konkrétně se jedná o ethylester kyseliny mravenčí (mravenčan ethylnatý).

Závěry výzkumu se bude zabývat Evropská komise, která by mohla ingredienci úplně zakázat, informují Hospodářské noviny. Pokud by k tomu opravdu došlo, bude Praha bojovat o to, aby získala výjimku.

Zákaz rumového aroma by totiž v praxi znamenal, že by se změnilo složení populárního českého rumu. České ministerstvo zemědělství se ale rumového aroma vzdát nechce. „Chtěli bychom s Evropskou komisí i s úřadem pro bezpečnost potravin jednat, budeme chtít všechny doklady a vědět, jestli v tom malém množství, které je v rumu, je látka nebezpečná," prohlásil Jurečka.

V tuto chvíli Evropská komise řeší, jak se k problému postaví. „Přesný právní status rumového aroma se v současné době přezkoumává a debatuje se o něm s členskými státy," potvrzuje pro HN Magdalena Frouzová, mluvčí zastoupení Evropské komise v Praze. Problém se přitom nemusí týkat jen Čechů, rumové aroma se používá i v dalších zemích.

Brusel může používání přísady zarazit, ale také udělit výjimku, na což Česko spoléhá. Komise ustupuje v případech, kdy se ukáže, že daný výrobek je pro určitou zemi těžko nahraditelný.

Zpráva příliš nenadchla výrobce tuzemáku. „Vnímáme to jako riziko, které by mohlo narušit tradici českých alkoholových nápojů sahající až do devatenáctého století,“ řekl pro iDnes.cz výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky Jaroslav Burkar. Studie podle něj v podstatě říká, že čeští výrobci neprokázali, že ethylester kyseliny mravenčí není závadný. „Látka se navíc v českém rumu vyskytuje ve velice malé míře,“ dodal.

Jak poukazuje list, tuzemáku se dostává pozornosti v Bruselu už podruhé. V roce 2003 se musel přejmenovat z tuzemského rumu, důvodem byl fakt, že se nevyrábí ze třtiny.

Témata: EU | alkohol | MoneyMAG.cz

Diskuze: Přijdou Češi o tuzemák? EU uvažuje o zákazu

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Grilování je zdravé, ale... Jaké chyby rozhodně nedělat?

22.04.2018 12:35 Grilování a horké večery patří k sobě. Jenže každé grilování zvyšuje nebezpečí rakoviny. Jak se bránit? A jaké chyby s grilem rozhodně nedělat? Čtěte abecedu grilování.

Předpověď počasí na noc a pondělí 23. dubna

22.04.2018 10:09 Studená fronta bude postupovat přes naše území dále k východu. Před ní bude k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu, informuje ČHMÚ.

Děsivá klíšťová encefalitida? I tohle vám denně hrozí

22.04.2018 08:04 Aktualizováno V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou, tj. o 122 onemocnění více, než tomu bylo v roce 2016. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je již od roku…

Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce…

22.04.2018 07:16 Aktualizováno Jeden z nejslavnějších francouzských herců Alain Delon (82) poskytl rozhovor pro zvláštní vydání týdeníku Paris-Match. Mimo jiné uvedl, že je mu z dnešní doby na zvracení a že tento svět opustím bez…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky