Přijdou Češi o tuzemák? EU uvažuje o zákazu

Přijdou Češi o tuzemák? Rumové aroma, které se do něj přidává, způsobuje podle analýzy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin rakovinu. V případě, že by Brusel chtěl tuto ingredienci zakázat, hodlá Česko podle ministra zemědělství Mariana Jurečky požádat o výjimku.

Diskuse: 0

Evropská unie, ilustrační fotografie
reklama
To je fáro! Jamie Foxx, přítel Katie Holmes, koupil tento klenot - anotační obrázek
To je fáro! Jamie Foxx, přítel Katie Holmes, koupil tento…

Rumové aroma, které se používá nejen jako přísada do tuzemáku, ale třeba i při pečení cukroví, může z výrobků zmizet. Podle vědců z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin obsahuje látku, která je rakovinotvorná. Konkrétně se jedná o ethylester kyseliny mravenčí (mravenčan ethylnatý).

Závěry výzkumu se bude zabývat Evropská komise, která by mohla ingredienci úplně zakázat, informují Hospodářské noviny. Pokud by k tomu opravdu došlo, bude Praha bojovat o to, aby získala výjimku.

Zákaz rumového aroma by totiž v praxi znamenal, že by se změnilo složení populárního českého rumu. České ministerstvo zemědělství se ale rumového aroma vzdát nechce. „Chtěli bychom s Evropskou komisí i s úřadem pro bezpečnost potravin jednat, budeme chtít všechny doklady a vědět, jestli v tom malém množství, které je v rumu, je látka nebezpečná," prohlásil Jurečka.

V tuto chvíli Evropská komise řeší, jak se k problému postaví. „Přesný právní status rumového aroma se v současné době přezkoumává a debatuje se o něm s členskými státy," potvrzuje pro HN Magdalena Frouzová, mluvčí zastoupení Evropské komise v Praze. Problém se přitom nemusí týkat jen Čechů, rumové aroma se používá i v dalších zemích.

Brusel může používání přísady zarazit, ale také udělit výjimku, na což Česko spoléhá. Komise ustupuje v případech, kdy se ukáže, že daný výrobek je pro určitou zemi těžko nahraditelný.

Zpráva příliš nenadchla výrobce tuzemáku. „Vnímáme to jako riziko, které by mohlo narušit tradici českých alkoholových nápojů sahající až do devatenáctého století,“ řekl pro iDnes.cz výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky Jaroslav Burkar. Studie podle něj v podstatě říká, že čeští výrobci neprokázali, že ethylester kyseliny mravenčí není závadný. „Látka se navíc v českém rumu vyskytuje ve velice malé míře,“ dodal.

Jak poukazuje list, tuzemáku se dostává pozornosti v Bruselu už podruhé. V roce 2003 se musel přejmenovat z tuzemského rumu, důvodem byl fakt, že se nevyrábí ze třtiny.

Témata: EU | alkohol | MoneyMAG.cz

Diskuze: Přijdou Češi o tuzemák? EU uvažuje o zákazu

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Spánek po obědě může uškodit zdraví? Není to dobrý nápad,…

20.01.2018 12:08 Aktualizováno Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli kachna a kupa knedlíků. Nejnovější vědecké poznatky ovšem ukazují, že šlofíky mohou i pořádně uškodit…

Předpověď počasí na noc a neděli 21. ledna

20.01.2018 11:06 Počasí u nás ovlivní frontální vlna spojená s tlakovu níží postupující přes Alpy dále k východu, informuje ČHMÚ.

Ceny za elektřinu od letošního roku podraží. Kolik si…

20.01.2018 10:45 Málokterá domácnost by se v současnosti obešla bez elektřiny. Jsme na ni každodenně závislí a její spotřeba stále roste. Podle energetických expertů by se do roku 2050 v České republice měla dokonce…

Osobní bankrot? Vláda chce zmírnit podmínky

19.01.2018 19:38 I přes některá pozitivní opatření minulé vlády je v České republice stále vedeno okolo 4, 5 milionu exekucí. Nelepší se ani situace tzv. vícečetných exekucí. Zhruba polovina lidí s exekucí jich má na…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky