Německo ve srovnání se svými sousedy. Platy, nezaměstnanost, migranti

Až půjdou Němci k volbám, budou se moci rozhodnout mezi rekordní počet 42 stran. Jenže reální kandidáti na kancléře jsou jen dva - Angela Merkelová a Martin Schulz. Největší obavou mnoha voličů jsou stále uprchlíci, ale i otázky jako je nerovnost příjmů, změna klimatu či sociální nejistota rozdělují společnost. Zde je velký přehled nejzásadnějších témat, porovnání s okolními státy a také návrhy, jak to chtějí Merkelová nebo Schulz řešit.

Diskuse: 2

Ilustrační fotografie
reklama
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom psychicky? - anotační obrázek
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom…

Německo má jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropě, k březnu bylo bez práce jen 4 procent obyvatel. Server CNN si všímá, že ještě lépe je na tom Česká republika (3,3 procenta nezaměstnaných), naopak nejhůře si stojí Španělsko s více než 18 procenty na podpoře.

Jenže i když jsou čísla nízká, skoro 5 milionů Němců má jen nepravidelnou a nejistou práci. Martin Schulz slibuje navýšit počet stabilních zaměstnání, zatím současná kancléřka je kritizována, že sama zaměstnává mnoho lidí jen dočasně. Angela Merkelová však usiluje o to, aby i tato zaměstnání podléhala stejným benefitům jako jiné práce na plný úvazek.

Co se platů týče, patří Němci mezi nejlépe placené v Evropě. Místní se mají líp než Britové, Francouzi nebo Italové. Světová banka uvádí, že v roce 2016 byl průměrný roční výdělek německého občana 43 660 amerických dolarů, to je v přepočtu přibližně 952 tisíc korun. I tahle částka je pro Němce neuspokojivá a zvyšování platů je ústředním tématem kampaně Martina Schulze. Kancléřka Merkelová problému pozornost nevěnuje a radši se zaměřuje nezaměstnanost.

Horkou otázkou jsou samozřejmě uprchlíci, do Německa jich míří nejvíc z celé Evropy. Od začátku roku přijaly úřady více než 91 tisíc žádostí o azyl, pro porovnání - ve Velké Británií jich bylo "jen" 10 600, ve Francii 36 tisíc a v Itálii 46 tisíc. Vhodné řešení krize nejspíš neexistuje. Angela Merkelová trvá na své politice vítání těch, kteří pomoc potřebují, Martin Schulz je zase zastáncem spravedlivého přerozdělení mezi členskými státy EU a navrhuje přísný postih pro země, které kvóty odmítají.

S narůstající hrozbou teroristických útoků je otázka bezpečnosti velmi důležitá. Německo patří po Francii a Velké Británii k nejohroženějším státům v Evropě. Oba kandidáti na kancléře navrhují větší výdaje na bezpečnost včetně navýšení počtů policistů v ulicích.

Předvolební kampaně nezapomínají ani na světové problémy jako je globální oteplování nebo znečištěné životní prostředí. V Německu kolem 15 procent vyprodukované energie pochází z obnovitelných zdrojů, v porovnání s jinými evropskými státy si nestojí nijak špatně, ale nejvíc ekologickou zemí starého kontinentu je s přehledem Norsko, kde "zelená" energie pokrývá až 70 procent spotřeby. Kandidáti o nedostatcích často mluví, ale žádné jasné plány a cíle nemají.

Velmi odlišně se staví v otázce mezinárodní obrany, kancléřka by ráda v případě znovuzvolení více přispívala na rozpočet NATO a do roku 2024 by až desetinásobně navýšila počty vojáků v aktivní službě, kterých je momentálně 20 tisíc. Martin Schulz se velice kriticky staví k USA a požaduje odstranění veškerých amerických základen včetně protiraketového systému z německé půdy.

Současné voličské preference zatím neukazují na to, že by Merkelová jako kancléřka měla po 12 letech ve funkci končit. Její CDU/CSU má v průzkumech před SPD náskok kolem 14 procentních bodů. Volby se v Německu uskuteční 24. září.

Diskuze: Německo ve srovnání se svými sousedy. Platy, nezaměstnanost, migranti

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 18.09.2017 14:36 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Splácíte drahou půjčku? Refinancujte ji a ušetřete tisíce…

25.02.2018 04:35 PR článek - Platíte vysoké splátky, které vám zatěžují rodinný rozpočet? Sotva každý měsíc vycházíte a děsíte se toho, kdy přijdou neočekávané výdaje, které jen stěží pokryje vaše minimální finanční…

Jste jen přepracovaní nebo workoholici? Udělejte si tento…

24.02.2018 20:27 Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben psal - „V práci útěcha, spokojenost, bohatství a moc.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš.…

Víte, kolik je na světě jazyků? A proč jich je tak strašně…

24.02.2018 18:39 Na světě existuje na 206 zemí asi 7000 různých jazyků, kterými hovoří větší či menší množství lidí. Jak je možné, že je číslo tak vysoké? Podle vědců mohlo hrát roli prostředí, ekosystém a klima, ve…

Jak se žije ve městě, kde je víc migrantů než místních?

24.02.2018 17:46 V libanonském pohraničním městě Majdal Anjar žije okolo 47 000 lidí. Z toho je však 25 000 uprchlíků. Není proto divu, že představitelé města o migrační krizi tvrdí, že jsou jí „přemoženi“.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky