Uprchlíci se dočasně vrací do Sýrie. Jaký k tomu mají důvod?

Desítky tisíc Syřanů, kteří uprchli před občanskou válkou ve své zemi do Turecka, se dočasně vracejí domů, aby oslavili jeden z největších muslimských svátků. Informuje o tom agentura AFP.

Diskuse: 9

Ilustrační fotografie
reklama

Do Turecka podle AFP od vypuknutí konfliktu v roce 2011 uprchly asi tři miliony Syřanů. Velká většina žije ve velkých městech spíše než v táborech.

Turecké úřady v jižní provincii Kilis hraničící se Sýrií zavedly zvláštní systém, podle něhož se Syřané mohou dočasně vrátit domů kvůli svátku oběti (arabsky Eid al-Adha) a poté se opět vrátit do Turecka.

Po odeslání údajů na speciální internetovou stránku a registraci mohou až do středy 30. srpna opustit turecké území přes hraniční bránu Oncupinar, vrátit se pak musí do 15. října.

Fotograf AFP mluví o tom, že v pondělí bylo možné u této brány vidět dlouhé fronty tvořené syrskými rodinami s plně naloženými kufry, které chtějí stihnout začátek muslimského svátku. Místní turecký představitel, který si nepřál být jmenován, řekl, že od 15. srpna, kdy bylo cestování povoleno, překročilo hranice více než 40 tisíc Syřanů, denně to jsou asi 4 tisíce lisí.

Někteří používají slunečníky k ochraně před nemilosrdným odpoledním sluncem, malé děti spí ve stínu na kobercích, když jejich rodiče vyřizují formality, popisuje AFP.

Syřani se vrací například do měst Al-Bab i Džarabulus, oblastí nedaleko turecké hranice, odkud už byli v rámci operace Štít Eufratu extremisté z Islámského státu vyhnáni. Turecké státní zprávy uvádějí, že život ve městech se postupně vrací k normálu, školy se opět připravují na otevření a dochází tu také k obnově komunálních služeb.

Turecko už letos podobné cesty Syřanům dovolilo, dočasně se vrátili domů kvůli svátku Eid al-Fitr, který následuje po svatém půstu v měsíci Ramadánu, dodává AFP.

Diskuze: Uprchlíci se dočasně vrací do Sýrie. Jaký k tomu mají důvod?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 9, poslední 06.09.2017 13:07 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 9 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Cena másla je nejvyšší v novodobé historii a stále roste.…

21.09.2017 10:13 Rostoucí cena másla mění chování tuzemských zákazníků. Šest lidí z deseti omezilo za poslední měsíc jeho běžnou spotřebu a ostatní o tom v případě zdražení 250gramového balení na 60 korun a více…

Firmy tankují stále častěji za plošné ceny. Jsou dostupné i…

21.09.2017 10:07 Obliba plošných cen pohonných hmot neustále roste. Jejich výhoda spočívá v tom, že lze tankovat bez ohledu na lokalitu kdekoliv v rámci Česka za jednotnou cenu, která je dlouhodobě pod průměrem ČR.…

Jak se vám změní splátka hypotéky, budete-li refinancovat?

21.09.2017 09:44 Úrokové sazby v poslední době vzrostly nejvíce u hypoték, kde poměr výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) přesahuje 80 %. Může za to omezení ze strany České národní banky (ČNB). Končí-li vám v…

Česku se daří. Volných pracovních míst přibylo nejvíc v…

21.09.2017 09:38 Hospodářský růst v první polovině roku zrychloval. Zvýšil se objem poskytnutých hypoték a nemovitosti zdražovaly. Zaměstnanost rostla. Volných pracovních míst přibylo nejvíc v historii. Vyplývá to z…

Související:

reklama

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky