Uprchlíci se dočasně vrací do Sýrie. Jaký k tomu mají důvod?

Desítky tisíc Syřanů, kteří uprchli před občanskou válkou ve své zemi do Turecka, se dočasně vracejí domů, aby oslavili jeden z největších muslimských svátků. Informuje o tom agentura AFP.

Diskuse: 9

Ilustrační fotografie
reklama
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes! - anotační obrázek
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes!

Do Turecka podle AFP od vypuknutí konfliktu v roce 2011 uprchly asi tři miliony Syřanů. Velká většina žije ve velkých městech spíše než v táborech.

Turecké úřady v jižní provincii Kilis hraničící se Sýrií zavedly zvláštní systém, podle něhož se Syřané mohou dočasně vrátit domů kvůli svátku oběti (arabsky Eid al-Adha) a poté se opět vrátit do Turecka.

Po odeslání údajů na speciální internetovou stránku a registraci mohou až do středy 30. srpna opustit turecké území přes hraniční bránu Oncupinar, vrátit se pak musí do 15. října.

Fotograf AFP mluví o tom, že v pondělí bylo možné u této brány vidět dlouhé fronty tvořené syrskými rodinami s plně naloženými kufry, které chtějí stihnout začátek muslimského svátku. Místní turecký představitel, který si nepřál být jmenován, řekl, že od 15. srpna, kdy bylo cestování povoleno, překročilo hranice více než 40 tisíc Syřanů, denně to jsou asi 4 tisíce lisí.

Někteří používají slunečníky k ochraně před nemilosrdným odpoledním sluncem, malé děti spí ve stínu na kobercích, když jejich rodiče vyřizují formality, popisuje AFP.

Syřani se vrací například do měst Al-Bab i Džarabulus, oblastí nedaleko turecké hranice, odkud už byli v rámci operace Štít Eufratu extremisté z Islámského státu vyhnáni. Turecké státní zprávy uvádějí, že život ve městech se postupně vrací k normálu, školy se opět připravují na otevření a dochází tu také k obnově komunálních služeb.

Turecko už letos podobné cesty Syřanům dovolilo, dočasně se vrátili domů kvůli svátku Eid al-Fitr, který následuje po svatém půstu v měsíci Ramadánu, dodává AFP.

Diskuze: Uprchlíci se dočasně vrací do Sýrie. Jaký k tomu mají důvod?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 9, poslední 06.09.2017 13:07 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 9 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Žen v IT ubývá, přitom by mohly dostat firmy z krize

23.11.2017 08:28 Je spousta zaměstnání, ve kterých si stejně dobře dovedeme představit jak muže, tak ženy. Všichni známe ženy lékařky, učitelky, manažerky, ženy v politice, a dokonce i kosmonautky, ale jak je to se…

Růst českého HDP se téměř zdvojnásobí v roce 2017, říkají…

23.11.2017 08:24 Poté, co ve druhém čtvrtletí roku 2017 dosáhla česká ekonomika meziročního růstu HDP ve výši 4,7 %, ve třetím čtvrtletí toto tempo zvýšila na 5 %, čímž výrazně překonala tržní očekávání. Analytici…

Češi objevili výhody dividendových fondů

23.11.2017 03:02 PR článek - Česká povaha velí k opatrnosti. Proto také domácím investorům trvalo řadu let, než se začali výrazněji poohlížet po výnosnějších, ale také o něco rizikovějších investicích.

5 tipů, jak zabezpečit domov proti zlodějům

22.11.2017 14:43 Podle statistik zveřejněných Policií České republiky se u nás od ledna do listopadu 2016 událo 26 150 vloupání, z toho 2 975 vloupání se událo v rodinných domech a 2 627 v bytech. Častým terčem jsou…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky