Jaké to bude s IT trhem do budoucna?

IT je jedním z nejrychleji se vyvíjejících oborů, odborníci v něm jsou jedni z nejžádanějších, a to hlavně proto, že je jich málo. Do budoucna to nevypadá lépe. Firmy budou mít stále větší problémy se zaplňováním IT pozic a s tím se také pojí jednoduchá nepřímá úměra – tedy čím méně odborníků, tím vyšší platy je potřeba jim nabídnout. Podle Jana Silbera, zakladatele projektu Jobstack.it, je počet nezaplněných IT pozic v Česku až několik tisíc.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes! - anotační obrázek
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes!

Poptávka po IT zdrojích se stále exponenciálně zvyšuje a kvalifikovaných a schopných lidí sice přibývá, ale zdaleka ne tolik, kolik by mohlo. Za posledních 5 až 10 let zároveň výrazně narostly potřeby, a to hlavně s příchodem stále nových a nových trendů. „V současnosti narostla poptávka po IT odbornících v souvislosti s digitalizací, prací s daty, nároky na IT bezpečnost, internetem věcí a podobně. Mnoho IT odborníků se uplatňuje také v začínajících firmách a startupech,“ říká Jan Silber, zakladatel projektu Jobstack.it.

Nové trendy budou vytvářet další pracovní místa

To, co nám ještě před pár lety připadalo jako sci-fi, se dnes stává běžným. Právě již zmíněný internet věci nebo IoT (Internet of things) je stále aktuálnější záležitostí. V návaznosti na to se podle slov Silbera z Jobstack.it vyvíjí poptávka po kvalitních programátorech a vývojářích, kteří dokáži pracovat na tom, aby se chytré automobily, ledničky či celé domy stávaly běžnou realitou.

Dalším velkým tématem pro IT specialisty se stává bezpečnost osobních údajů. Již v květnu roku 2018 má totiž vejít v platnost nová legislativa Evropské Unie, která bude výrazně zvyšovat ochranu osobních dat, známá jako GDPR (general data protection regulation). Týkat se bude všech firem a organizací, které jakýmkoliv způsobem s osobními daty nakládají. I zde se tedy bude postupně zvyšovat poptávka pro IT odbornících, kteří se v této problematice dokáží orientovat.

Kvalitní zaměstnance může přilákat i příjemné pracovní prostředí

V závislosti na rozšiřující se poptávce po IT zdrojích bude tedy do budoucna čím dál těžší tyto lidi získávat. Novinek v IT je a bude stále spousta a každá z nich může určitým způsobem poptávku na pracovních trzích ovlivnit. Bude stěžejní mít co nabídnout, přičemž již nepůjde jen o peníze. „Kromě nadprůměrného platu totiž budou potenciální zaměstnanci vyžadovat i další výhody. Standardem se v dnešní době stává možnost home office alespoň několik dnů v měsíci a flexibilní pracovní doba. IT specialisté se nechají nalákat také na moderní technologie a nástroje, které budou moci ke své práci využívat,“ uvažuje Jan Silber, zakladatel projektu Jobstack.it s tím, že zájemce o IT pozice rovněž zajímá, jak ve společnosti funguje komunikace, zda se problémy řeší rychle a efektivně, jestli kolektiv dokáže dobře spolupracovat. Velkým pozitivem je přátelský přístup a neformální pracovní prostředí. Firemní kultura hraje velkou roli, zájemce o práci mohou přilákat i zajímavé teambuildingy, příležitosti k dalšímu vzdělávání, možnost účastnit se zahraničních konferencí a podobně.

Jenže – všechna tato pozitiva je velmi dobré mít, ale pokud chcete dle odborníků někoho přilákat, musíte o nich umět dát i vědět. K umisťování nabídek práce je možné využít nejrůznější média, ale také oslovovat cíleně konkrétní osoby. Důležité je dobře nabídku postavit. Už není klíčová jen položka platu, ale je třeba zdůraznit právě také prostředí firmy a jeho konkrétní výhody ve všech směrech.

Vzhledem k tomu, že je pro dnešní dobu typická velká přelétavost zaměstnanců, a to nejen v IT, ale ve všech odvětvích, je velkým plusem, když si firma dokáže kvalitní lidi udržet. Pomůže k tomu i to, když se zaměstnanci ztotožní s firemní filozofií, znají mise cíle a vědí, že jsou pro jejich dosažení důležití.

Digitální nomádství, práce ze všech koutů světa

Trendem poslední doby, který se pravděpodobně bude rozšiřovat i do budoucna, je tzv. digitální nomádství. „Digitální nomádi si organizují svou práci způsobem, který jim dovoluje pracovat z jakéhokoli místa na světě. Mohou být zaměstnanci jedné konkrétní firmy, ale také se může jednat o tzv. freelanceři, kteří vykonávají práce i pro více různých klientů. V tomto případě už nehraje prostředí firmy takovou roli, protože místo pro svou práci si vybírají sami,“ říká Jan Silber, zakladatel projektu Jobstack.it.

Diskuze: Jaké to bude s IT trhem do budoucna?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Žen v IT ubývá, přitom by mohly dostat firmy z krize

23.11.2017 08:28 Je spousta zaměstnání, ve kterých si stejně dobře dovedeme představit jak muže, tak ženy. Všichni známe ženy lékařky, učitelky, manažerky, ženy v politice, a dokonce i kosmonautky, ale jak je to se…

Růst českého HDP se téměř zdvojnásobí v roce 2017, říkají…

23.11.2017 08:24 Poté, co ve druhém čtvrtletí roku 2017 dosáhla česká ekonomika meziročního růstu HDP ve výši 4,7 %, ve třetím čtvrtletí toto tempo zvýšila na 5 %, čímž výrazně překonala tržní očekávání. Analytici…

Češi objevili výhody dividendových fondů

23.11.2017 03:02 PR článek - Česká povaha velí k opatrnosti. Proto také domácím investorům trvalo řadu let, než se začali výrazněji poohlížet po výnosnějších, ale také o něco rizikovějších investicích.

5 tipů, jak zabezpečit domov proti zlodějům

22.11.2017 14:43 Podle statistik zveřejněných Policií České republiky se u nás od ledna do listopadu 2016 událo 26 150 vloupání, z toho 2 975 vloupání se událo v rodinných domech a 2 627 v bytech. Častým terčem jsou…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky