Uprchlíci lžou o svém věku? Ve Švédsku u žadatelů o azyl provádí testy. Výsledky jsou jasné

Nejnovější výsledky testů žadatelů o azyl ve Švédsku, které mají lékařsky posoudit jejich věk, ukazují, že více než 80 procent testovaných osob lhalo a zřejmě je jim více než 18 let. Jak ale poukazuje server The Local, ne všichni mají v tyto testy důvěru.

Diskuse: 2

Přijímání uprchlíků do Evropy
reklama
Bartoška v televizi končí! Přijde o dobře placený kšeft - anotační obrázek
Bartoška v televizi končí! Přijde o dobře placený kšeft

Švédská národní agentura pro forenzní medicínu (Rättsmedicinalverket) už několik měsíců provádí testy žadatelů o azyl, u kterých panuje pochybnost o jejich věku. Výsledky mají pomoci při azylovém procesu. Ke kroku země přistoupila poté, co byla Švédská migrační agentura (Migrationsverket) kritizována za nedostatečné posouzení správného věku některých uprchlíků, kteří o sobě tvrdili, že jsou mladiství.

K dnešnímu dni Migrationsverket poslala na testy 6 880 osob, Agentura pro forenzní medicínu z tohoto počtu otestovala v období od poloviny března do 31. července 2017 celkem 2481 jedinců.

Výsledky jsou jasné – asi v 80 procento případů (2002) podle odborníku věk migrantů neodpovídá. Právě tolik otestovaných běženců má podle lékařů více než 18 let. Ve 25 případech pak lékaři konstatovali, že mají „18 let nebo možná více“. Ve 432 případech dospěli k názoru, že osoba je „možná mladší 18 let“.

Podle Johana Göranssona z Agentury pro forenzní medicínu jsou výsledky v souladu s výsledky z předchozích měsíců. „Nevidíme žádný velký rozdíl ve statistice z minulých měsíců, čísla jsou poměrně konzistentní," řekl pro The Local.

Vysoký podíl případů, ve kterých jsou migranti považováni za osoby starší 18 let, nemusí nutně znamenat, že žadatel o azyl lhal o svém věku. V květnu agentura zveřejnila výsledky 581 testů, uvedla, že existuje 442 případů, které „naznačují, že vyšetřená osoba je starší 18 let". Když noviny Svenska Dagbladet prověřily 581 zveřejněných výsledků, zjistily, že v 243 případech dotyčná osoba otevřeně prohlásila, že v tomto roce dosáhne věku 18 let.

Metoda lékařského posouzení věku, která je založena na rentgenech zubů moudrosti a magnetické rezonanci kolenních kloubů, byla v některých případech kritizována. Mezi skeptiky patří třeba endokrinolog Karolinska institutu Claude Marcus, který se ve své práci zabývá posouzením biologické zralosti lidí, aby zjistil, zda prošli pubertou dříve nebo později než obvykle.

„Mám důvod k tomu, abych o tom přemýšlel. A nemyslím si, že by měl být použit tento typ měření. Současné posouzení biologického věku je velmi nejisté, nemůžeme věk určit s jistotou - a neměli bychom předstírat, že můžeme,“ řekl pro noviny Metro .

Agentura pro soudní medicínu však přesnost testů obhajuje. „Obecně lze říci, že riziko nesprávného posouzení dítěte jako dospělého je malé. Největší riziko je v případě, že osoba je jen o málo mladší než 18 let, v tomto případě je riziko asi 10 procent,“ tvrdí úřad.

Diskuze: Uprchlíci lžou o svém věku? Ve Švédsku u žadatelů o azyl provádí testy. Výsledky jsou jasné

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 10.08.2017 13:50 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Lidé se ke konci roku více zadlužují. Na co si dát pozor u…

13.12.2017 11:44 Češi si před Vánoci půjčují mnohem častěji než v jiných obdobích. Z hlediska finanční gramotnosti je ovšem zadlužování se kvůli zbytným věcem nerozumné. Nový zákon o spotřebitelském úvěru sice…

Ve světě je rozestavěno 53 nových bloků jaderných…

13.12.2017 11:36 Ve světě je v současné době rozestavěno 53 nových bloků jaderných elektráren a dalších několik desítek je v různém stupni plánování. O získání těchto zakázek soupeří nevelký počet firem. Kromě…

Jaké alternativní investice existují a kolik vám vydělají?

13.12.2017 11:14 Některá investiční rozhodnutí se nemusejí řídit čistě finanční úvahou. Když je někdo ochoten zaplatit desítky milionů dolarů za půl století starý sporťák, musí v tom být silná touha, nebo dokonce…

Nejdůležitější daňové změny v roce 2018. Na co se musíme…

13.12.2017 11:01 Změny v zaměstnaneckých benefitech, zvýšení daňového zvýhodnění na první dítě či zpřísnění podmínek pro získání daňového bonusu. To jsou jen některé z hlavních změn, které se v roce 2018 dotknou…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky