Operátorům rostou náklady. Lidé z ciziny více volají a používají data

Zrušení roamingových poplatků v rámci EU se nyní jeví jako jednoznačná výhoda pro zákazníky. Ne tak příznivé je nové prostředí pro mobilní operátory. Roamingový trh doteď fungoval tak, že zahraniční operátor fakturoval tuzemskému operátorovi za mobilní služby poskytnuté jeho zákazníkovi. Tuzemský operátor toto financoval z roamingových poplatků. Ty jsou nyní zrušené.

Diskuse: 1

Mobily, ilustrační fotografie
reklama
Nejlepší twerk na světě! Pánové, tohle musíte vidět a ve 4K - anotační obrázek
Nejlepší twerk na světě! Pánové, tohle musíte vidět a ve 4K

„Pro operátory to znamená přímý a okamžitý propad výnosů, podobně jako to bylo dříve u regulace cen roamingu. Oproti minulosti ovšem nelze celkový ekonomicky dopad jednoduše odhadnout. Již po měsíci fungování vidíme, že dochází k výrazné změně chování zákazníků, kteří nyní mnohem více z ciziny volají a násobně se zvýšila také spotřeba dat. To přímo ovlivňuje náklady operátorů,“ konstatuje Zbyněk Bolcek, expert na oblast telekomunikací ze společnosti Grant Thornton.

Podle Zbyňka Bolcka lze už po prvních měsících očekávat opětovný tlak operátorů na změnu některých parametrů – zejména na cenu datového balíčku a nastavení datového limitu. „Nemyslím si však, že by EU princip Roam Like At Home do budoucna opustila. Operátoři se tedy s poklesem výnosů budou muset smířit a hledat cesty k výnosům z jiných služeb,“ odhaduje.

Již více než měsíc jsou v celé EU zrušené roamingové poplatky. Mezi lidmi je nová regulace většinou přijímána pozitivně, protože na svých cestách po Unii mohou volat, posílat sms i surfovat po internetu stejně, jako jim jejich tarif umožňuje doma. Ačkoli v prvních dnech zaznamenali někteří uživatelé mobilních telefonů za hranicemi problémy s některými službami nebo připojením k síti, větší potíže se zavedením nových pravidel nebyly. „Nový princip Roam Like At Home přináší většině lidí více komfortu a také úspory při cestování. Přesto je zde několik rizik, která je dobré mít na paměti,“ upozorňuje Bolcek.

Problém může nastat u těch mobilních uživatelů, kteří měli již z minulosti zřízený některý ze speciálních roamingových tarifů (např. O2 Volání bez hranic). U takových tarifů, pokud nedojde k jejich úpravě, nemusí princip Roam Like At Home automaticky platit a služby mohou být účtovány stejně jako v minulosti. Pokud si chce být člověk před výjezdem do zahraničí jistý, nejlépe udělá, když si zkontroluje podmínky svého tarifu přímo u operátora.

Je dobré mít na paměti, že nová regulace se týká jen členských zemí EU plus Norska, Islandu a Lichtenštejnska. Evropské země mimo EU jsou součástí druhé roamingové zóny a roaming tam je často dražší, než byl dřív. „Ostražitost doporučuji také v příhraničních oblastech EU. Telefon by se vám mohl naladit na síť operátora z Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Srbska, severního Kypru apod. V těchto zemích je roaming nadále zpoplatněn a nemusí být vůbec levný,“ radí Bolcek.

Pro roamingové volání a SMS nyní platí stejná pravidla a sazby, jako když v tuzemsku voláte do sítě jiného operátora. Pokud máte neomezené volání a SMS do všech sítí, stejně to platí i pro roaming z celé EU. „Občas se setkávám s tím, že lidé zaměňují termíny roaming a volání do zahraničí. Roaming je, když využíváte služby v cizině, například když z ciziny voláte domů. Když z domova voláte na zahraniční číslo, nejedná se o roaming. Za tyto služby se platí stejně jako dřív,“ upozorňuje Bolcek.

Diskuze: Operátorům rostou náklady. Lidé z ciziny více volají a používají data

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 02.08.2017 14:52 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Přes 220 tisíc lidí si vloni zkontrolovalo své důchodové…

18.01.2018 13:54 Aktualizováno Možnost ověřit si údaje, které nejen pro budoucí starobní důchod eviduje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), má každý občan bez ohledu na věk. Jednou za kalendářní rok může požádat o zaslání…

Předpověď počasí na noc a pátek 19. ledna

18.01.2018 13:53 Tlaková níže postoupí z Polska nad Pobaltí. Na naše území bude od západu proudit chladný a vlhký vzduch, informuje ČHMÚ.

Končí poplatky za platbu kartou. Pravidla pro ověřování…

18.01.2018 10:46 Mnozí z vás mají v živé paměti texty cedulek umístěných u pokladen. Stálo na nich, že si prodejce účtuje za platbu kartou poplatek ve výši několika procent. Spotřebitel zaskočený nedostatkem…

Daňové odpočty na životní pojištění? Pomůžeme vám se v nich…

18.01.2018 10:26 Se začátkem roku se pro mnohé blíží uzávěrka účetnictví za rok 2017. Pokud splňujete níže uvedené podmínky a platíte si životní pojištění, nezapomeňte na jeho odpočet. Pojišťovna MetLife pro vás…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky