Rodina z Ukrajiny se vydávala za syrské uprchlíky. Úřady se jim podařilo oklamat

Německý správní soud v Münsteru řeší skutečně neobvyklý případ. Rodina z Ukrajiny se vydávala za syrské uprchlíky, aby získala uprchlický status a azyl v Německu, píše deník Die Welt.

Diskuse: 0

uprchlíci, ilustrační fotografie
reklama

Ukrajinci se do Německa dostali v září 2014. Podvedli místní úřady a podali žádost o udělení statusu uprchlíka. Tvrdili přitom, že pochází ze Sýrie. O pět měsíců později jim imigrační úřad žádost potvrdil, stalo se tak pouze v písemné podobě a nebyl tudíž proveden žádný osobní pohovor.

Díky tomu se Ukrajinci dostali do uprchlického zařízení v Münsteru v severní části spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Tam se „uprchlíci“ chlubili, jak snadno napálili německé úřady. Tyto zvěsti se ale zároveň donesly až k německým úředníkům, kteří rozhodnutí o udělení azylu rodině nakonec zamítli.

Navzdory skutečnosti, že byla jejich lest odhalena, se teď Ukrajinci snaží zpochybnit rozhodnutí německých úředníků u soudu. „Uprchlíci“ odkazují na právní zásady legitimního očekávání, podle kterého jednotlivci mohou chránit své zájmy v případě, že orgány usilují o zrušení rozhodnutí, které již bylo přijato.

Němečtí právníci přiznávají, že skutečně existuje mezera v zákoně, která dává Ukrajincům právo obrátit se na soud. Nicméně profesor Fabian Wittrek označuje jejich jednání za „drzé a nestydaté“. „Výchozím bodem bylo, že poskytli falešné informace, takže si nemohou nárokovat ochranu, která je poskytována podle zásady ochrany legitimního očekávání,“ vysvětluje odborník.

Evropský parlament už v dubnu schválil bezvízový styk s Ukrajinou. Ukrajinci tak budou ke vstupu do schengenského prostoru potřebovat biometrický pas a jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní. Bezvízový styk, který se vztahuje na celou EU s výjimkou Británie a Irska, však nezajišťuje občanům Ukrajiny právo v unii pracovat.

Diskuze: Rodina z Ukrajiny se vydávala za syrské uprchlíky. Úřady se jim podařilo oklamat

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Cena másla je nejvyšší v novodobé historii a stále roste.…

21.09.2017 10:13 Rostoucí cena másla mění chování tuzemských zákazníků. Šest lidí z deseti omezilo za poslední měsíc jeho běžnou spotřebu a ostatní o tom v případě zdražení 250gramového balení na 60 korun a více…

Firmy tankují stále častěji za plošné ceny. Jsou dostupné i…

21.09.2017 10:07 Obliba plošných cen pohonných hmot neustále roste. Jejich výhoda spočívá v tom, že lze tankovat bez ohledu na lokalitu kdekoliv v rámci Česka za jednotnou cenu, která je dlouhodobě pod průměrem ČR.…

Jak se vám změní splátka hypotéky, budete-li refinancovat?

21.09.2017 09:44 Úrokové sazby v poslední době vzrostly nejvíce u hypoték, kde poměr výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) přesahuje 80 %. Může za to omezení ze strany České národní banky (ČNB). Končí-li vám v…

Česku se daří. Volných pracovních míst přibylo nejvíc v…

21.09.2017 09:38 Hospodářský růst v první polovině roku zrychloval. Zvýšil se objem poskytnutých hypoték a nemovitosti zdražovaly. Zaměstnanost rostla. Volných pracovních míst přibylo nejvíc v historii. Vyplývá to z…

Související:

reklama

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky