Rodina z Ukrajiny se vydávala za syrské uprchlíky. Úřady se jim podařilo oklamat

Německý správní soud v Münsteru řeší skutečně neobvyklý případ. Rodina z Ukrajiny se vydávala za syrské uprchlíky, aby získala uprchlický status a azyl v Německu, píše deník Die Welt.

Diskuse: 0

uprchlíci, ilustrační fotografie
reklama
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes! - anotační obrázek
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes!

Ukrajinci se do Německa dostali v září 2014. Podvedli místní úřady a podali žádost o udělení statusu uprchlíka. Tvrdili přitom, že pochází ze Sýrie. O pět měsíců později jim imigrační úřad žádost potvrdil, stalo se tak pouze v písemné podobě a nebyl tudíž proveden žádný osobní pohovor.

Díky tomu se Ukrajinci dostali do uprchlického zařízení v Münsteru v severní části spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Tam se „uprchlíci“ chlubili, jak snadno napálili německé úřady. Tyto zvěsti se ale zároveň donesly až k německým úředníkům, kteří rozhodnutí o udělení azylu rodině nakonec zamítli.

Navzdory skutečnosti, že byla jejich lest odhalena, se teď Ukrajinci snaží zpochybnit rozhodnutí německých úředníků u soudu. „Uprchlíci“ odkazují na právní zásady legitimního očekávání, podle kterého jednotlivci mohou chránit své zájmy v případě, že orgány usilují o zrušení rozhodnutí, které již bylo přijato.

Němečtí právníci přiznávají, že skutečně existuje mezera v zákoně, která dává Ukrajincům právo obrátit se na soud. Nicméně profesor Fabian Wittrek označuje jejich jednání za „drzé a nestydaté“. „Výchozím bodem bylo, že poskytli falešné informace, takže si nemohou nárokovat ochranu, která je poskytována podle zásady ochrany legitimního očekávání,“ vysvětluje odborník.

Evropský parlament už v dubnu schválil bezvízový styk s Ukrajinou. Ukrajinci tak budou ke vstupu do schengenského prostoru potřebovat biometrický pas a jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní. Bezvízový styk, který se vztahuje na celou EU s výjimkou Británie a Irska, však nezajišťuje občanům Ukrajiny právo v unii pracovat.

Diskuze: Rodina z Ukrajiny se vydávala za syrské uprchlíky. Úřady se jim podařilo oklamat

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Žen v IT ubývá, přitom by mohly dostat firmy z krize

23.11.2017 08:28 Je spousta zaměstnání, ve kterých si stejně dobře dovedeme představit jak muže, tak ženy. Všichni známe ženy lékařky, učitelky, manažerky, ženy v politice, a dokonce i kosmonautky, ale jak je to se…

Růst českého HDP se téměř zdvojnásobí v roce 2017, říkají…

23.11.2017 08:24 Poté, co ve druhém čtvrtletí roku 2017 dosáhla česká ekonomika meziročního růstu HDP ve výši 4,7 %, ve třetím čtvrtletí toto tempo zvýšila na 5 %, čímž výrazně překonala tržní očekávání. Analytici…

Češi objevili výhody dividendových fondů

23.11.2017 03:02 PR článek - Česká povaha velí k opatrnosti. Proto také domácím investorům trvalo řadu let, než se začali výrazněji poohlížet po výnosnějších, ale také o něco rizikovějších investicích.

5 tipů, jak zabezpečit domov proti zlodějům

22.11.2017 14:43 Podle statistik zveřejněných Policií České republiky se u nás od ledna do listopadu 2016 událo 26 150 vloupání, z toho 2 975 vloupání se událo v rodinných domech a 2 627 v bytech. Častým terčem jsou…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky