Do Itálie by letos mohl vstoupit rekordní počet uprchlíků. Česko už žádné migranty nepřijme

Počet uprchlíků, kteří se pokoušejí vstoupit do Itálie, by mohl letos dosáhnout rekordních výsledků, uvádí server Politico s odvoláním na nové statistiky. Jenže systém, který by ulevil zemi, je v nedohlednu. A některé země, včetně Česka, daly najevo, že se na žádném přerozdělování běženců už podílet nehodlají.

Diskuse: 2

Ilustrační fotografie
reklama

Evropská unie nedokáže splnit cíl týkající se reformy své azylové politiky, uvedli diplomaté. Nové údaje přitom ukázaly, že Itálie může v letošním roce čelit nebývalému počtu migrantů, kteří přijíždějí na jeho břehy. Konsensu nelze dosáhnout a tak neexistuje "žádná šance" na dohodu, které by bylo možné dosáhnout před koncem měsíce, varuje pro server nejmenovaný diplomat.

Na setkání představitelů EU v prosinci byla Malta, která nyní předsedá Radě EU, požádána, aby do konce června uzavřela dohodu o otázce rozdělování přistěhovaleců. Dokonce i Berlín ale připouští, že dohoda nebude uzavřena, tvrdí diplomaté.

Plán měl více upravit azylové předpisy EU tak, aby se zabránilo opakování migrační krize z roku 2015, kdy do Evropy přišel více než milion přistěhovalců. Avšak názory členských zemí se diametrálně liší. Přední státy, jako je Itálie a Řecko, chtějí povinný systém přemísťování uprchlíků i do zemí jako je Polsko a Maďarsko, kterým se ale tato myšlenka vůbec nelíbí.

První pokus o sdílení odpovědnosti za žadatele o azyl v celé EU skončil neúspěchem, připomíná Politico. Byl zaveden v létě roku 2015 a jeho cílem bylo přemístit 160 000 uprchlíků, ve skutečnosti jich ale doteď bylo přemístěno pouze 20 000. Polsko a Maďarsko nepřijaly žádného. Česká republika v pondělí oznámila, že nebude přijímat další uprchlíky „kvůli zhoršené bezpečnostní situaci a nefunkčnosti celého systému", cituje server ministra vnitra Milana Chovance. Bratislava a Budapešť už se kvůli celé věci obrátily na soud.

Další diplomat řekl, že některé země „prostě čekají na rozhodnutí o přemístění", které by vyjasnil soud . Ten by měl svůj verdikt dle očekávání vyřknout v létě. Komise v květnu uvedla, že je připravena zahájit řízení pro porušení práva proti Polsku a Maďarsku, ale polští ministři opakovaně tuto hrozbu odmítli a uvedli, že jsou připraveni obrátit se na soud. „Jsme připraveni to udělat," řekl pro Politico Konrad Szymański, polský ministr pro evropské záležitosti.

Nové údaje italského ministerstva vnitra ukázaly, že v prvních pěti měsících roku přijelo do země 60 200 lidí, ve stejném období loni to bylo jen 48 000 tisíce. To vše ještě předtím, než naplno propukne léto a s tím příjde dle očekávání ještě více migrantů z Afriky. Úředníci ministerstva vnitra uvedli, že v letošním roce by mohlo přijít až 200 000 uprchlíků, což by byl rekordní počet. Finanční náklady Itálie v letošním roce se odhadují na zhruba 4,7 miliardy eur.

Diskuze: Do Itálie by letos mohl vstoupit rekordní počet uprchlíků. Česko už žádné migranty nepřijme

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 08.06.2017 14:55 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Potraviny jsou u nás moc levné?

22.09.2017 19:41 Aktualizováno Tržní cena potravin, které se na světě za rok vyhodí, odpovídá HDP Švýcarska. Do této ceny nejsou ovšem započítány ztráty na půdě, vodě a biodiverzitě. Také se sem nezahrnuje negativní vliv na změnu…

Nový program má v plánu přebírat migranty přímo z Afriky.…

22.09.2017 16:06 Komisař pro přistěhovalectví Evropské unie Dimitris Avramopoulos požádal norskou ministryni pro přistěhovalectví Sylvi Listhaugovou o to, aby byla „co nejambicióznější", pokud jde o přijímání…

Pronájem nebo koupě? Rady, podle čeho se rozhodovat

22.09.2017 14:34 Při rozhodování, zda dnes preferovat pronájem či koupi, stále u většiny z nás platí dogma, že nejlepší je investovat do vlastního. Toto tvrzení může být pravdivé, ale možné způsoby řešení bydlení…

Jsou Češi opravdu chudí? Jak jsme na tom ve srovnání s…

22.09.2017 14:21 Plná zaměstnanost a blahobyt pro všechny, slibuje Merkelová po volbách. Jak toho chce dosáhnout, není jasné. Volební kampaně jsou plná pozitiv - vyšší zaměstnanost, vyšší mzdy, vyšší spokojenost. A…

Související:

reklama

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky