Do Itálie by letos mohl vstoupit rekordní počet uprchlíků. Česko už žádné migranty nepřijme

Počet uprchlíků, kteří se pokoušejí vstoupit do Itálie, by mohl letos dosáhnout rekordních výsledků, uvádí server Politico s odvoláním na nové statistiky. Jenže systém, který by ulevil zemi, je v nedohlednu. A některé země, včetně Česka, daly najevo, že se na žádném přerozdělování běženců už podílet nehodlají.

Diskuse: 2

Ilustrační fotografie
reklama
Novou Miss World se stala Indka Čchillarová! - anotační obrázek
Novou Miss World se stala Indka Čchillarová!

Evropská unie nedokáže splnit cíl týkající se reformy své azylové politiky, uvedli diplomaté. Nové údaje přitom ukázaly, že Itálie může v letošním roce čelit nebývalému počtu migrantů, kteří přijíždějí na jeho břehy. Konsensu nelze dosáhnout a tak neexistuje "žádná šance" na dohodu, které by bylo možné dosáhnout před koncem měsíce, varuje pro server nejmenovaný diplomat.

Na setkání představitelů EU v prosinci byla Malta, která nyní předsedá Radě EU, požádána, aby do konce června uzavřela dohodu o otázce rozdělování přistěhovaleců. Dokonce i Berlín ale připouští, že dohoda nebude uzavřena, tvrdí diplomaté.

Plán měl více upravit azylové předpisy EU tak, aby se zabránilo opakování migrační krize z roku 2015, kdy do Evropy přišel více než milion přistěhovalců. Avšak názory členských zemí se diametrálně liší. Přední státy, jako je Itálie a Řecko, chtějí povinný systém přemísťování uprchlíků i do zemí jako je Polsko a Maďarsko, kterým se ale tato myšlenka vůbec nelíbí.

První pokus o sdílení odpovědnosti za žadatele o azyl v celé EU skončil neúspěchem, připomíná Politico. Byl zaveden v létě roku 2015 a jeho cílem bylo přemístit 160 000 uprchlíků, ve skutečnosti jich ale doteď bylo přemístěno pouze 20 000. Polsko a Maďarsko nepřijaly žádného. Česká republika v pondělí oznámila, že nebude přijímat další uprchlíky „kvůli zhoršené bezpečnostní situaci a nefunkčnosti celého systému", cituje server ministra vnitra Milana Chovance. Bratislava a Budapešť už se kvůli celé věci obrátily na soud.

Další diplomat řekl, že některé země „prostě čekají na rozhodnutí o přemístění", které by vyjasnil soud . Ten by měl svůj verdikt dle očekávání vyřknout v létě. Komise v květnu uvedla, že je připravena zahájit řízení pro porušení práva proti Polsku a Maďarsku, ale polští ministři opakovaně tuto hrozbu odmítli a uvedli, že jsou připraveni obrátit se na soud. „Jsme připraveni to udělat," řekl pro Politico Konrad Szymański, polský ministr pro evropské záležitosti.

Nové údaje italského ministerstva vnitra ukázaly, že v prvních pěti měsících roku přijelo do země 60 200 lidí, ve stejném období loni to bylo jen 48 000 tisíce. To vše ještě předtím, než naplno propukne léto a s tím příjde dle očekávání ještě více migrantů z Afriky. Úředníci ministerstva vnitra uvedli, že v letošním roce by mohlo přijít až 200 000 uprchlíků, což by byl rekordní počet. Finanční náklady Itálie v letošním roce se odhadují na zhruba 4,7 miliardy eur.

Diskuze: Do Itálie by letos mohl vstoupit rekordní počet uprchlíků. Česko už žádné migranty nepřijme

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 08.06.2017 14:55 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Úřad práce bude část příspěvku na živobytí vyplácet v…

18.11.2017 11:28 Aktualizováno Úřad práce ČR musí podle novely zákona o pomoci v hmotné nouzi vyplácet část příspěvku na živobytí prostřednictvím poukázek. Tato změna se do zákona dostala poslaneckou iniciativou. Od prosince tak…

Prasklina na čelním skle. Kdy ji stačí scelit?

18.11.2017 10:12 Pryč jsou časy, kdy bylo kvůli drobné prasklině třeba vyměnit celé čelní sklo. Oprava autoskel pomocí scelování je dnes oblíbenou alternativou k výměně skla. Allianz vám ji zajistí provést na…

Předpověď počasí na noc a neděli 19. listopadu

18.11.2017 10:04 Kolem tlakové níže se středem nad Skandinávií k nám bude zesilovat příliv studeného a vlhkého vzduchu od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Důchody z pohledu mužů? Takhle řeší své "hříchy mládí"

17.11.2017 16:22 Aktualizováno Většina českých mužů si sice spoří na penzi, stranou ale odkládají naprosto nedostatečné částky. Situace se změní až s vyšším věkem, kdy muži začínají dohánět finanční „hříchy mládí“, ukázal průzkum…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky