Žadatelé o azyl se bojí budoucnosti. My tady umíráme, stěžují si uprchlíci

Za vysokými ploty repatriačního centra v Ponte Galeria, jen kousek od římského letiště Fiumicino, venku sedí desítky žen, které čekají na rozhodnutí, zda budou muset opustit Itálii. S tím, jak vláda stupňuje své úsilí o navracení více migrantů do jejich vlasti, začíná mít mnoho žadatelů o azyl obavu z budoucnosti, píše server The Local.

Diskuse: 2

Ilustrační fotografie
reklama
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom psychicky? - anotační obrázek
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom…

Oficiální vyhláška vydaná tento týden otevřela cestu vybudování 11 nových repatriačních center, do kterých by se mělo vejít asi 1600 osob čekajících na deportaci, V současné době jsou v provozu čtyři taková zařízení.

V Ponte Galeria žije i sedmačtyřicetiletá Khadigia Shabbiová, které jen stěží zadržuje slzy. „My tady umíráme,“ tvrdí někdejší libyjská vysokoškolská pedagožka. Zadržena byla v Palermu v roce 2015, pak byla odsouzena za podněcování terorismu. Shabbiová ale trvá na tom, že je nevinná a požádala v zemi o azyl.

Není sama. Polovina z 63 žen v Ponte Galeria, které agentura AFP navštívila, podala podobné žádosti. Některé tamní obybvatelky jsou z Nigérie a do Itálie se dostaly přes Libyi. Ale jsou tu i lidé z Ukrajiny nebo Číny.

Země nyní hostí asi 176,000 žadatelů o azyl, asi 45,000 migrantů přijelo od 1. ledna – což představuje nárůst o 40 procent oproti stejnému období loňského roku - a úředníci se připravuje na další příjezdy, které by měly přijít v létě.

Ve snaze vyrovnat se s přílivem - a odradit jiné od příchodu - ministr vnitra Marco Minniti protlačil parlamentem minulý měsíc plán na zvýšení kapacity bydlení pro migranty a poskytnutí nových prostředků na vypuzení těch, kteří přišli pouze hledat práci. Plán také zahrnuje vytvoření zrychlených azylových odvolací soudů, které se budou zabývat případy asi 60 procent migrantů, kterým byly jejich první žádosti odmítnuty.

V období od ledna do dubna Itálie vykázala 6,242 lidi, kteří neměli právo na pobyt, což představuje nárůst o 24 procent oproti stejnému období loňského roku. Čísla zahrnují nejen lidí zachráněné z přeplněných lodích připlouvajících denně z Libye, kteří neuspěli s žádostí o azyl. Mnozí byli posláni přímo domů kvůli dohodám o navracení migrantů, jako jsou ty s Tuniskem, Egyptem nebo Marokem, zatímco jiní byli vykázáni kvůli překročení doby jejich studentských nebo cestovních víz.

Ale i přes tyto snahy mnozí migranti říkají, že se nenechají odradit a budou se dál snažit. „Kdyby mě vyhnali, vrátím se později, to říkám upřímně. Tam doma už mě nic nečeká,“ tvrdí žena žijící v Ponte Galeria. 

Podle Luigiho Manconiho, senátora vládnoucí Demokratické strany, taková centra vůbec nefungují, jak bylo zamýšleno, a často jsou v nich zadržováni lidé, kteří by neměli být za mřížemi. Mnoho z Nigerijců se například stalo oběťmi obchodníků s bílým masem. „Měla by jim být poskytnuta pomoc, neměli by být ve vězení,“ myslí si.

Ženy čekající v Ponte Galeria si stěžují hlavně na monotónnost dlouhých dnů. „Tady neděláme nic, žádná výuka, žádné sporty, žádné aktivity,“ stěžuje si Pepita, Filipínka, která podle svých slov strávila v Itálii více než 20 let. 

Francouzská společnost Gepsa, která provozuje centrum, poskytuje jídlo, spodní prádlo a hygienické potřeby a psychologickou podporu. V ostatních případech jsou ženy v Ponte Galeria odkázány jen samy na sebe.

Diskuze: Žadatelé o azyl se bojí budoucnosti. My tady umíráme, stěžují si uprchlíci

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 16.05.2017 16:36 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Splácíte drahou půjčku? Refinancujte ji a ušetřete tisíce…

25.02.2018 04:35 PR článek - Platíte vysoké splátky, které vám zatěžují rodinný rozpočet? Sotva každý měsíc vycházíte a děsíte se toho, kdy přijdou neočekávané výdaje, které jen stěží pokryje vaše minimální finanční…

Jste jen přepracovaní nebo workoholici? Udělejte si tento…

24.02.2018 20:27 Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben psal - „V práci útěcha, spokojenost, bohatství a moc.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš.…

Víte, kolik je na světě jazyků? A proč jich je tak strašně…

24.02.2018 18:39 Na světě existuje na 206 zemí asi 7000 různých jazyků, kterými hovoří větší či menší množství lidí. Jak je možné, že je číslo tak vysoké? Podle vědců mohlo hrát roli prostředí, ekosystém a klima, ve…

Jak se žije ve městě, kde je víc migrantů než místních?

24.02.2018 17:46 V libanonském pohraničním městě Majdal Anjar žije okolo 47 000 lidí. Z toho je však 25 000 uprchlíků. Není proto divu, že představitelé města o migrační krizi tvrdí, že jsou jí „přemoženi“.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky